Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bhópál

Opuštěná továrna na umělá hnojiva  nadále  otravuje  okolí unikajícími těžkými kovy a chlorovanými chemikáliemi – Union Carbide India Ltd. odešla (filiálka americké  UC Corporation,která v ní vlastnila 51% akcií, 22% akcií vlastnila indická vláda a zbytek soukromí indičtí podnikatelé ) , odpad  z chemičky zůstal na státu, který s ním nic ani po 24 letech neudělal  …

( mj. viz Bhopal Disaster,20 years on , Greenpeace .org, Dominique Lapierre+ Javier Moro : Five Past Midnight in Bhopal, verze US firmy je na bhopal.com)

Podle aktivistů z Greenpeace , kteří  vlastními silami začali toxický odpad  pomalu odklízet  od prosince 01 , kolem jejího chátrajícího polorozpadlého plotu s namalovanou lebkou vyrostlo živelné dětské hřiště a uvnitř plotu se na trávě pasou krávy . Před hlavní děravou bránou je židle a na ní sedí přes den hlídač v uniformě – oficiálně dovnitř nikdo nesmí – po dvou dnech čekání můžete získat povolení na  městském úřadě.

Vnitřek továrny vypadá strašidelně -  z rezatých zásobníků dál odkapávají jakési chemikálie, kolem se válejí plné sudy zarostlé vegetací.V kancelářích, které personál opouštěl úprkem, je možno nalézt použité hrnky od čaje či 24 let staré noviny .  

Po výbuchu majitel továrnu zavřel a budovu i s pozemky  převedl zpět na vládu spolkového státu Madhjapradéš.

 K dizpozici veřejnosti jsou jen měření provedená nevládními organizacemi, podle nichž je v zamořené půdě 25.000 tun jedů a její vyčištění plus likvidace továrny by stálo  kolem 500 mil. dolarů …

Zamořená půda v okolí se navíc  s přičiněním vydatných monzunových deštˇů  zamořuje ještě víc .  Na této  zamořené půdě se obdělávají pole,pasou se krávy, a děti nabírají hlínu na opravu domků rodičů. Dále zde pumpují vodu, kterou pijí.(Lidé zde žijí na hliněné podlaze namačkáni v jedné místnůstce bez nábytku  v počtu až 15 lidí ) . Přijíždějí sem sice cisterny s pitnou vodou, ale nepravidelně, takže ze studní pít musí – právě zajištění nezávadné vody formou veřejného vodovodu  se místním úřadům stále nepodařilo (přitom Bhópál je městem jezer ) …  

1984, 3.prosince pět minut po půlnoci ,továrna na umělá hnojiva,filiálka nadnárodní americké společnosti Union Carbide na okraji města v chudinské čtvrti , vypustila v tichosti do okolí 42 tun smrtícího plynu, jednoho z nejnebezpečnějších v  průmyslové chémii ( 42 tun je dvojnásobně větší množství, než je maximální množství povolené k jeho skladování ) … 

Ti,co přežili blízkost chemičky, dodnes po 24 let chodí každý týden na zdejší malou kliniku pro léky na zmírnění bolestí,jichž už se do konce života nezbaví ( mají těžce postižený zrak, kůži a nemohou dýchat ). Je zde viditelně vyšší počet slepých lidí v ulicích (třebaže v Indii v chudinských čtvrtích potkáváte nějakým způsobem znetvořené lidi na každém kroku ,nemluvě již o těch, kterým znetvoření bylo , zejm. v dětství, způsobeno záměrně, aby na rodinu,vlastní či cizí, vydělávali jako profesionální žebráci)  …  

Několik tisíc lidí zemřelo na místě v postelích ve spánku či při úprku v labyrintu bhopálských ulic ( oficiální údaje udávají  10.000 mrtvých , Greenpeace udává 20.000 mrtvých ) , 500.000 zdravotně zmrzačených těch nejchudších dodnes  marně čeká ve velmi zbědovaných podmínkách na  finanční kompenzaci za ztrátu zdraví.

Až po deseti letech byli odškodněni jen symbolicky  z oněch 470 mil. dolarů, které Union Carbide v roce 1989 převedl jako odškodnění na indický stát, když US firmu k této částce v únoru 1989 odsoudil Nejvyšší indický soud … 

Indické úřady svoji povinnost zajistit obětem  řádné odškodnění ( již podle zákona Bhopal Gas leak Disaster (Processing of Claims) Act  z 29.3.1985 naprosto odbyly, a staly se  tak komplicem Union Carbidu .

Trestní odpovědnost nadnárodní  americké společnosti a jejích představitelů se scvrkla na oněch 470 mil. dolarů místo původních tří miliard , kdy strategií UCIL bylo nehlásit se ke své bhopálské pobočce … 

Vyplacením tohoto  malého odškodnění ( z něhož 250 mil. bylo vyplaceno na pojistky ) se  tedy indické úřady de facto zavázaly trestně nestíhat Union Carbid ,a potvrdily  dávnou pravdu nadnárodních společností : „ Život v rozvojových zemích  má cenu  jedné setiny života  v průmyslově vyspělých zemích  : vypočtená částka byla totiž odvozena od  průměrné délky života v Indii  a  průměrného příjmu na domácnost v Indii ( 23 euro měsíčně )  …

V průměru tedy rodina dostala za jednoho mrtvého příslušníka rodiny  70.000 rupií (  pro srovnání :  každá rodina z letecké katastrofy Lockerbie z 1988 /270 mrtvých, obdržela  za mrtvého příslušníka rodiny 4 milióny dolarů ) …  

Indická vláda  poslední odškodnění  z fondu  470 mil. vyplatila  až 04 , tedy po 20 letech , a to jen proto, že jí k tomu donutil  Nejvyšší soud,který přikázal  vyplatit poslední část peněz  od Američanů, které indická vláda držela v bance … 

Indická vláda nebyla schopná zajistit vědecké metody pro identifikaci obětí a stanovit jejich přesný počet : v roce 1989,když byla dohoda o odškodnění s Union Carbide podepsána, bylo obětí údajně  kolem 10.000, v momentě,když se peníze začaly vyplácet, jich bylo 67.000 … 

Aby člověk dostal  odškodnění, musí prokázat dvě skutečnosti – že oné noci byl v toxické zóně města ( Bhópál má přes dva milióny obyvatel), a byl ošetřen ,tedy že disponuje lékařským potvrzením …Ale v Indii se o chudých mnohdy nevedou ani matriky – narození a úmrtí chudí lidé úřadům nehlásí,  natož aby si  jako negramotní nechávali nějaký papír o ošetření , který jim lékaři onu noc ani nevydávali . 

Zkorumpovaní státní úředníci si z vyplácení odškodnění učinili  výnosný obchod s padělanými doklady  ( jeden Ind vypráví ,že onu noc v roce 1984  byl  u bratra v Kašmíru,tisíce km od Bhópálu  , a když se vrátil v roce 1991  do Bhópálu,  dávali mu 800 rupií ,  protože doklad na jeho jméno  potvrzoval, že byl  onu noc v postižené zóně ) ...

Lékaři po tragédii  lékařská  potvrzení vydávaly  komukoliv za 1000 rupií …  Statisíce lidí tak po 24 let zneužívá bezplatnosti lékařské péče z titulu  falešných bhopálských obětí .

Mnozí z těch opravdu postižených se raději léčí u soukromých lékařů než ve  státních nemocnicích ,kde  po nich chtějí  desítky nejrůznějších  písemných potvrzení, a fronty jsou na celý den  … 

Státní nemocnice navíc nepřistupují k léčbě individuálně ( jak si to každý případ vyžaduje), ale předepisují všem jednotný léčebný postup  a  stejný lék, takže jejich léčba je  nejen byrokratická, ale  i léčebně  neúčinná  … Ani registraci si o jednotlivých pacientech nevedou … (Na druhou stranu se lékaři dodnes nedozvěděli , co přesně otravu způsobilo – Union Carbid totiž složení uniklých plynů ,s odvoláním na obchodní tajemství, nikdy neprozradila) … 

Odškodné neobdrželi mentálně nemocní lidé, kterých je v Indii v chudinských čtvrtích jako máku, a úspěšně se protloukají  životem, aniž by někdy spatřili nějakého psychiatra ...

Indický stát v roce 1994  definitivně ukončil výzkumy o příznacích  bhopálských obětí , třebaže měl dlouhodobě sledovat zvýšený počet rakoviny u postižených a vývojové vady u dětí. 

Přesto  federální i místní  vláda prohlásily ,že mají čisté svědomí : poskytly bezplatné ošetření, příděly potravin,náhradní obydlí, skromnou finanční kompenzaci apod.

Od roku 1986 má Indie zákon na ochranu přírody (protože je 1984 neměla, byli představitelé UC v Indii beztrestní, protože jejich právníci nechutně  tvrdili, že se jednalo tudíž o „nepředvídatelnou přírodní katastrofu, které nešlo zabránit „  ….  )  a zákony o nebezpečných odpadech ,  poněvadž jsou ale de facto tyto zákony nevymahatelné ( totální korupce státních úředníků a jejich kamarádství s chemičkami a podobnými firmami ) , v praxi se nic nezměnilo  …

Velké projekty sice procházejí kontrolou ministerstva životního prostředí, a i občané se k nim ve veřejných slyšeních mohou vyjádřit, ale úřady je neberou vážně, a lokální vlády, které sami pocházejí z prostředí průmyslových mafiánů, v definitivní fázi jakýkoliv odpor proti projektům převálcují.Velká průmyslová města v Indii jsou proto abnormálně znečištěná .

Není tudíž správné si stěžovat jenom na nadnárodní monopoly, které se chovají tak, jak jim to místní vlády dovolí  … V USA a v Evropě jsou více zodpovědní, v Indii méně, což ukázala i aféra kolem obsahu těžkých  kovů v cocacole – to,co si dovolili v Indii,když k její výrobě používali kontaminovou vodu,není  v USA možné.Teprve díky této aféře bude v Indii v 21.stol. parlamentní komise řešit standardy  pro pitnou vodu … 

Z přímé odpovědnosti bylo v Indii obviněno 11 vysokých manažérů továrny , nikdo z nich však nebyl potrestán , nikdo z nich nešel do vězení .  

Rok po havárii vznesla Indie u amerických soudů vůči Union Carbide oficiální požadavek na 3,3 mld  dolarů odškodného pro oběti , na léčení a obživu …  Po ročním dohadování poslal americký soudce případ k soudu do Indie, kde je úroveň odškodného mnohem nižší … Po dalších třech letech ,tedy pět let po havárii, šéfové Union Carbide souhlasili s mimosoudním vyrovnáním 470 mil. dolarů, plus  další peníze Američané dali  na stavbu nemocnice určené jen obětem plynu.

Hlavní pomoc pro postižené se tedy rozběhla až v 90.letech – pomalé indické úřady začaly vyplácet  minimální odškodné od roku 1996.  

V srpnu 1999 jméno Union Carbide Corporation  navždy zmizelo ( splynula s jinou americkou chemičkou Dow Chemicals, údajně byla odkoupena za  9,5 mld dolarů , zatímco její indická pobočka  UCIL  byla prodána  jedné indické firmě , vyrábějící čaj , a dnes  existuje pod názvem  Eveready Industries India, Ltd. ) … 

S výmazem UCC zmizela  i právnická osoba zodpovědná za zavinění z nedbalosti smrti několika  tisíců lidí, a ze způsobení  těžké újmy na zdraví dalším statisícům, jejichž počet se dnes zdvojnásobil o druhou generaci – o děti, které se narodily postižené, a o ty, které trpí tím, že jsou nuceni pít vodu kontaminovanou dlouhodobým prosakováním jedů z této továrny do půdy.

Dalšímu prosakování se nikdo ani nesnažil po katastrofě zabránit  – těžké ovy (olovo,nikl,mědˇ, zinek,rtutˇ ) dál  prosakují v neuvěřitelném množství ( jejich hladina v půdě je  asi o 6 mil. vyšší , než je jejich obvyklá koncentrace  v půdě .. Jsou tudíž  přítomny i v mateřském mléce místních žen,takže štafeta utrpení se předává dál i na třetí generaci . 

Teprve v květnu 04 Nejvyšší indický soud nařídil povinné dodávky pitné vody do této kontaminované  chudinské zóny Bhópálu  …  Proto v těchto chudinských čtvrtích  bez veřejných vodovodů  úřady nainstalovaly zásobníky vody o objemu 1.000 litrů, ale je to kapka v moři,která vystačí tak na  tři měsíce  ( každý měsíc by bylo třeba navíc 800.000 litrů pitné vody ) , takže lidé dál pumpují kontaminovanou vodu ze studní (průměrná teplota v Bhópálu přes den je 36 stupňů  Celsia) , ledaže by se jim ve vedrech chtělo absolvovat cestu za pitnou vodou do míst vzdálených 4-6 km . 

 

Jak to začalo :

V roce 1978  si pláň za městem  na nabídku indických úřadů,které chtěly dosáhnout potravinové soběstačnosti  „pesticidovou revolucí“ , vybral americký koncern Union Carbide jako místo pro svoji novou chemičku ( první postavil v Indii v roce 1969 ) , ve které vyráběl  dva pesticidy ,Temik a Sevin . Chemička měla vyrábět  5.000 tun pesticidů ročně .

Našlo v ní práci 1.500 lidí ( k továrně navíc patřila malá restaurace ,kde se její zaměstnanci stravovali – všichni byli spokojeni : i uklízeči  dostávali  50 rupií denně) , dělníci i místní  inženýři , a to bylo jediné, co indické úřady zajímalo . 

4 roky firma chemický odpad nenápadně ukládala za továrnou, a nikomu to nevadilo, třebaže odpad prosakoval do půdy a do podzemních vod  … 

Místní tisk se začal chemičkou zabývat až v roce 1982 , kdy se továrna stala deficitní, když prodej Sevinu v Indii zaznamenal pokles, a firma ztráty vyřešila propuštěním 550 kvalifikovaných zaměstnanců …

 V této době i na místní indické poměry bylo  již nápadné, jak se v továrně ignorují veškerá bezpečnostní opatření , přičemž nešlo jen o odpady. Nečistilo se potrubí s chemikáliemi , nefungovaly alarmy , přičemž v letech 1981-1983  došlo v chemičce k pěti závažným únikům toxických plynů , které přivodily  zranění 47 lidem a  jeden člověk  zemřel . 

Úřady však nepovažovaly za nutné něco řešit, třebaže  místní noviny o poměrech v chemičce otiskly sérii článků – ani její firemní vedení se nevzrušovalo : vedoucí pracovníci všechno popřeli s tím, že žádné nebezpečí nehrozí a že mají všechno pod kontrolou … 

3.12. 1984 po půlnoci , když obyvatelé okolních chudinských čtvrtí spali, vniklo při běžné operaci větší množství vody do cisterny  E610, v níž byl skladován  prudce jedovatý  metylizokyanid  (MIC -  na bázi fosgenu, smutně proslulý a mezinárodně zakázaný bojový hořčičný plyn) .Bouřlivá reakce  podstatně zvýšila tlak a teplotu  tohoto zásobníku ,ze kterého se tuny plynu valily do ovzduší přilehlých slumových kolonií. Pracovníci noční směny v řídícím sále zvýšenému tlaku nádrže E610 nevěnovali pozornost, protože  manometry v podstatě nefungovaly.

Sirény ve městě neexistovaly, v továrně alarmy nefungovaly, protože kvůli drastickým úsporným opatřením je vedení nenechalo opravit .

 Vrchol tragédii nasadila místní indická policie, která ráno  oznámila,že plyn je pod kontrolou, a že se lidé mohou vrátit domů  … Únik opravdu přestal, plyn tam ale stále byl … 

Během první noci zemřelo asi 3.500 lidí - umírali přímo v posteli udušením , jiní vybíhali osleplí na ulici.  Ti, co zemřeli v prvních hodinách neštěstí měli vlastně štěstí, protože další tisíce umíraly pomalou bolestivou  smrtí, většina z nic bez lékařské pomoci, protože  tak velký nápor místní nemocnice nezvládly a  soukromí lékaři  pomáhali jen majetným …

Bezprostředně po úniku plynu  vypadala situace ve městě katastrofálně – žádné plány na evakuaci neexistovaly, od továrny utíkali pryč i úředníci a policisté , nikdo lidem neřekl, co mají dělat, kam mají jít.

Vedení chemičky neřeklo, jaký plyn unikl , v nemocnicích tedy nevěděli, jakou protilátku mají k ošetření lidí použít … Lékaři volali pro informace do továrny, kde jim řekli, že šlo pouze o látku podobnou slznému plynu, a že se tedy nic neděje …  Dobrovolníci,kteří přijeli na místo neštěstí a chtěli pro chudé získávat peníze od sponzorů , byli místní policií vykázáni pryč : vláda se totiž snažila, aby kolem obětí byl co nejmenší rozruch . Necelý měsíc před katastrofou byla zavražděna  indická premiérka  Indíra Gándhíová a její nástupci  se snažili být zadobře se zahraničními investory …  

Krátce po havárii přiletěl do Indie i tehdejší šéf  Union Carbide Warren Anderson (*1921) – byl však na letišti okamžitě zatčen a na jeden den poslán do cely .Po propuštění odletěl nejbližším letadlem z Indie  a již se nikdy nevrátil .

 Dnes  jako penzista si spokojeně  žije na své usedlosti u New Yorku, (a před novináři prohlašuje, že za nic nenese žádnou zodpovědnost ), třebaže mezinárodní i místní nevládní organizace vedou  Mezinárodní kampaň za spravedlnost v Bhópálu, v rámci které požadují jeho vydání a odsouzení  pro výstrahu všem nadnárodním společnostem .Druhou prioritou kampaně je donutit  americkou firmu  Dow Chemicals , aby po 24 letech zamořování bhópalské půdy přistoupila k okamžité dekontaminaci na své vlastní náklady …  

 Největší vliv měla bhópálská tragédie na poměry v USA : Reaganova vláda zřídila v roce 1986 fond, do něhož musí chemičky odvádět peníze. Pokud by ekologické následky případné havárie musela řešila samotná vláda,  může si z fondu vzít až trojnásobek vynaložených peněz .

 Další změnou bylo přijetí zákona o právu na informace, který přinutil vedení chemických továren komunikovat s lidmi v okolí. Musely začít uveřejňovat, jaké látky do továrny přichází a jaké látky z ní vychází. Noviny okamžitě přinesly seznamy znečištˇovatelů , takže samy firmy ve snaze udržet si dobré jméno, začaly vypouštění jedů podstatně redukovat.

EU za USA dlouho zaostávala a monitorování nebezpečných látek zavedla mnohem později …. ( V Ústí nad Labem mají chemičku s výrobou chlóru přímo v centru , chemička tak bezprostředně ohrožuje 50.000 lidí  … Při povodních  šéfové Spolany Neratovice tvrdili , že chlór uniklý do Labe  „ neškodí „ )   

Autor: Andrea Kostlánová | pátek 1.8.2008 6:41 | karma článku: 26,57 | přečteno: 4212x
  • Další články autora

Andrea Kostlánová

Prodej dětí – poptávka stimuluje nabídku

Jean-Jacques Rousseau hlásal lásku k bližnímu, ale své děti dal do sirotčince, ani Albert Einstein láskou k vlastním dětem neoslnil. Jak vypadaly sirotčince dříve, ukazuje Charles Dickens a Maupassant, u nás vyšla knížka o

10.2.2024 v 15:09 | Karma: 13,43 | Přečteno: 496x | Diskuse| Politika

Andrea Kostlánová

Ochrana žen a dětí je katastrofická, zatímco z LGBT se stává privilegovaná kasta

Lidská práva nedodržuje mj. drtivá většina afrických států. Téměř všechny podepsaly Mezinárodní úmluvu o potlačení a trestání zločinu apartheidu z roku 1973, která byla přijata z iniciativy Kremlu,

9.2.2024 v 11:42 | Karma: 12,27 | Přečteno: 492x | Diskuse

Andrea Kostlánová

Rudolf Hess i Wallenberg věděli to, co se neměla dozvědět veřejnost

Stejně jako Wallenberg i Hess věděl to, co se veřejnost nikdy neměla dozvědět.- že nacisté spolupracovali se sionisty, kteří od nich Židy vykupovali, a rovněž i s bolševiky, kteří ukrajinské a běloruské Židy nacistům vydávali.

8.12.2023 v 19:36 | Karma: 16,28 | Přečteno: 722x | Diskuse| Politika

Andrea Kostlánová

Švédská vláda půjčila Kremlu milióny v době, kdy byl švédský diplomat v sovětském vězení

Švédský vyslanec v Moskvě v 12/1946 – „ Bylo by skvělé, kdybychom dostali odpovědˇ, že je Wallenberg mrtvý „, aneb socialistická vláda v 10/1946 půjčila Kremlu 300 mil. dolarů v době, kdy byl švédský diplomat v sovětském vězení.

18.11.2023 v 18:15 | Karma: 11,13 | Přečteno: 266x | Diskuse| Politika

Andrea Kostlánová

Nekonečná švédsko-ruská hra v kauze Wallenberg

Nejen v KGB/FSB Rusku,ale ani ve Švédsku nemá veřejnost přístup k některým archívním složkám, mj. ke složce švédského diplomata Sverkera Aström či k veřejným Pamětem klíčových svědků, NKVD agentů, zejm. hraběte Kutuzova-Tolstého.

23.10.2023 v 12:29 | Karma: 8,00 | Přečteno: 246x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 1105
  • Celková karma 13,43
  • Průměrná čtenost 1382x
Mám doktorát z mezinárodního práva a zahraničněpolitické vztahy jsou mojí vášní. Motto pro můj blog : "Take away that pudding, it has no theme." Winston Churchill

email : kostlannova@email.cz