Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Občanská válka v Severním Irsku, hlad v RF

11. 03. 2017 20:45:48
V Severním Irsku 2.3.17 v regionálních volbách vyhrála probritská Demokratická unionistická strana Iana Parsley/DUP, ale jen o jedno křeslo, před volbami měla DUP o 10 křesel více.S jedním křeslem navíc nemůže v severoirském

parlamentu vetovat žádné zákony.

Proirská nacionalistická strana Sinn Fein si přeje sjednocení s Irskem a vystupuje proti Brexitu, proti kterému se v Severním Irsku vyslovilo 56% voličů, v drtivé většině katolíků, ale proti Brexitu hlasovali i někteří protestanti, většinou zemědělci, kteří dostávali od Bruselu dotace, a kteří jsou dnes s Brexitem nespokojeni( a naopak někteří irští katolíci hlasovali pro Brexit, protože „Brexit v Británii vyvolá takový bordel, že my Irové se konečně osamostatníme „ , prohlašují).

Brexit tak paradoxně spojil katolíky a některé protestanty, kteří se táží, zda jim bude lépe pod Británií, která dala přednost Brexitu, anebo pod Irskem, které v EU setrvává, a požadují rozhodnout tuto otázku v referendu o připojení se k Irsku.

Neochota šéfky strany DUP Arlene Foster odstoupit z funkce premiérky, dokud se nevyšetří skandál nákladného financování obnovitelných zdrojů energie ( cílem bylo venkovské voličstvo strany DUP, které, aby získalo vysoké dotace, mj. vytápělo dřevem prázdné stodoly ), vedla k předčasným volbám, a byla hlavní politickou chybou strany DUP, zatímco vypsání referenda o Brexitu bylo hlavní chybou Davida Camerona.

Na protest proti neochotě Fosterové odejít, v 1/017 odstoupil z funkce vicepremiéra churavějící Martin McGuinness (66), bývalý vojenský velitel IRA, takže dle mírových dohod z Belfastu z 10.4.98 ( podepsány o Velkém pátku ), musely být vypsány předčasné volby, protože neúčast jedné strany na vládě znamená odstoupení i druhé strany.

McGuinnesse nahradila 40letá Michelle O ́Neil, dcera bývalého vojenského velitele IRA.

Sinn Fein s Fosterovou spoluvládnout nebude, Gerry Adams se již nechal slyšet, že Irové k vládnutí Angličany nepotřebují. Pokud k vytvoření nové vlády nedojde do tří týdnů, LON by mohl v Severním Irsku obnovit přímou vládu, což by znamenalo v důsledku Brexitu konec mírového procesu v Severním Irsku.

Sněmovna lordů 1.3.17 Brexit přibrzdila ( oddálila přijetí UK zákona o odchodu z EU ), když k návrhu zákona Mayové o Brexitu přijala dodatek o garanci práv občanů EU ( 3 mil. v UK, počet žádostí o trvalý pobyt v UK po Brexitu dramaticky stoupl ), která chce Mayová garantovat až později na základě reciprocity.

Mayová může v Dolní komoře, v níž má většinu, dodatek anulovat, protože , jak prohlásila, její povinností je chránit práva UK občanů, takže je vyloučené, aby Bruselu nabízela jednostranné ústupky, ale Brusel si stojí na svém, že před oficiálním zahájením Brexitu nebude s LON o ničem vyjednávat : „ No negotiation before notification „ .

Brusel sice vyhlašuje jednotu, ale obává se, aby po oficiálním zahájení Brexitu jednotlivé země nenavazovaly s LON zvláštní bilaterální vztahy na základě reciprocity, jak naznačilo Irsko, které žádá EU o výjimku ( irská ekonomika závisí na UK trhu ).

Irsko se bojí, aby se po Brexitu znovu neobjevily mezi ním a Severním Irskem nové hranice se strážními věžemi a ostnatým drátem, třebaže návrat k nim Mayová vyloučila – stály LON nemalé peníze a vyživovaly násilí. Kontrolní checkpointy byly do roku 89 na každém kroku, dnes v místech kasáren stojí hypermarkety a plynulé jízdě z Belfastu do Dublinu nic nebrání.

Severní Irsko by mohlo být první kolaterální škodou Brexitu, kdyby UK opět hranice s Irskou republikou zavedlo, přičemž Mayová stojí před nesnadným výběrem – budˇ zavede pozemní hranice a rozhněvá katolíky, anebo zavede námořní hranice mezi Irskem a Velkou Británií, a poštve si proti sobě protestanty.

V Severním Irsku po Brexitu roste nezaměstnanost, majitelé severoirských firem se masově stěhují do Irska, aby se neodstřihli od EU, a nejen majitelé firem – od Brexitu si do konce roku 016 požádalo o irský pas přes 70.000 severoirských katolíků, na což mají dle mírových dohod z roku 98 nárok.

Faktickým garantem mírových dohod z 4/98 byla EU, která na politickou stabilitu Irska věnovala 1.3 mld euro.

Robert McClenaghan, bývalý aktivista IRA, jenž mládí strávil v jedné z nejpřísněji střežených britských věznic, dnes v 59 letech provází turisty po Belfastu a jeho freskách s motivy „ Brits out“ / Ireland unfree will never be at peace „ , a předpovídá novou válku mladé generace s UK policisty a vojáky, pokud budou v Severním Irsku znovu rozmístěni. Již dnes mladí Irové, kteří mají zdi svého pokoje polepené Pannou Marií a obrázky svatých, v hospodách vykřikují, že jsou připraveni zemřít za Irsko stejně jako jejich otcové, a že děkují Bohu za Brexit, kvůli kterému se Irové opět chopí zbraní.

30 let konfliktu /69-98/ traumatizovalo generace z obou komunit, které nadále žijí izolovaně ( „ Zabili mi otce a strýce, nechci mít s nimi nic společného „ je obvyklá odpovědˇ na dotaz, co si myslí o druhé komunitě ).

Mnozí z Irů stále spolupracují s frakcí IRA „ Real IRA“ ( ústředí v Derry /oficiálně Londonderry, které je rozdělené na katolickou a protestantskou část, viz Krvavá neděle z roku 72), která mírové dohody neuznala, a která je znechucena dnešní mládeží, která si žije své mírové životy, zatímco její otcové padli v boji za svobodu, kterou Severní Irsko doposud nezískalo.

Děda Roberta McClenaghana byl v roce 71 zavražděn výbuchem bomby v Belfastu, incident nebyl nikdy řádně vyšetřen, proto McClenaghan prohlašuje, že Irové v UK soudní systém nevěří, jen v soudnictví EU, a po Brexitu se nebudou mít kam obrátit.

Článek 1 Charty OSN vyhlašuje právo na sebeurčení, a protože referendum o Brexitu ukázalo, že většina Londýňanů, Skotů a Severních Irů si přeje zůstat v EU, EU si tyto hlasy proti Brexitu vyložila jako státní secese, a okamžitě je právně uznala za nezávislé entity jejich přijetím do EU.

Nový muslimský starosta Londýna Sadik Chan, po přijetí do EU šéf státu, poblahopřál Londýňanům, že jsou 30. státem EU, a prohlásil, že bude vládnout londýnskému státu zodpovědně a s úctou ke všem svým poddaným, zejména ke Královně a k premiérce Mayové. Prohlásil, že Anglie byla vždy spojencem Londýna, a navždy zůstane.

Premiérka Mayová rozhodla, že její vláda z finančních důvodů zůstane v LON s tím, že v roce 1940 se do LON přestěhovala vláda francouzská a nizozemská, tak není důvodu, proč by v LON nemohla zůstat vláda britská.

Také Skotové se zadostiučiněním uvítali svoji reintegraci do EU, a poblahopřáli si, že Skotsko zůstalo během referenda tvrdě proevropské, jen vyjádřili obavy, aby nemuseli příští rok znovu hlasovat o svém setrvání ve Velké Británii jako v roce 014, protože dle nich bylo Skotsko vždy britské, takže by pro setrvání ve Velké Británii zase hlasovali.

Občané Severního Irska slavili svůj opětovný vstup do EU v irských putykách celou noc, obavu měl jen okres Antrim, který hlasoval pro Brexit, a dnes se bojí, že bude muset v referendu hlasovat o vystoupení ze Severního Irska.

Z výše zmíněného vyplývá, že nelze automaticky vyhovět všem lidovým referendům. Proto v roce 05 EU ignorovala francouzské (54.7% proti euroústavě) a NL veto, a evropská smlouva byla v roce 07 ratifikována v Lisabonu.

Z důvodu výše zmíněného Francie navzdory referendu o euroústavě zůstala v EU, protože Bretagne a vinařský kraj na Loiře hlasovaly pro euroústavu, takže po francouzském exitu by secesí a reintegrací do EU vznikl nový stát Velká Británie II ( Bretagne + Pays de Loire ).

Putinovo Rusko spěje k hladomoru

9.3.17 Ruský politolog Andrej Pjontkovskij : Kreml propadá hysterii nejen z obav z možného nového US velvyslance v Rusku Johna Huntsman, ale i z Trumpa, jenž si již nemůže dovolit s Putinem flirtovat / Российский политолог: Россияне не просто обеспокоены. У них истерика http://glavnoe.ua/news/n301405

13.5.016 Nižnyj Novgorod musí financovat výstavbu infrastruktury pro uspořádání MS ve fotbale v roce 2018 z finančních prostředků na onkologii, třebaže rakovina je v tomto kraji nemocí číslo jedna/

Нижегородской области пришлось урезать расходы на борьбу с онкологией в связи с необходимостью финансировать ЧМ-2018

https://www.sports.ru/football/1039978566.html

5.3.17 Lidé v RF hladovějí/ Putinova RF,sverdlovská oblast /Люди массово гoлoдaют. Путинская РФ. Свердловская область.https://www.youtube.com/watch?v=5Cb1Jg0SMEo .Předchozí video uživatel odstranil, zde je video funkční.

9.3.17 Údaje Moskevské burzy ukazují, že se ruský akciový trh zhroutil/ Фондовый рынок России закрылся падением https://www.gazeta.ru/business/news/2017/03/09/n_9775571.shtml

9.3.17 Ceny ropy znehodnotily ruské akcie i rubl/ Нефть обрушила российские фондовые индексы и рубль http://www.vedomosti.ru/finance/articles/2017/03/09/680518-neft-obrushila-rubl

10.3.17 Odliv kapitálu z RF se za první dva měsíce roku 017 zvýšil o více než 6%/ Чистый отток капитала из РФ вырос в январе—феврале более чем на 6%http://www.rosbalt.ru/business/2017/03/10/1597803.html

11.3.17 Medvěděv vrátil Rusům tureckou žvýkačku, když zrušil zákaz dovozu TR žvýkaček do RF z 1.1.016/ Медведев вернул россиянам турецкую жвачкуhttps://lenta.ru/news/2017/03/11/bubblegum/

Autor: Andrea Kostlánová | sobota 11.3.2017 20:45 | karma článku: 16.52 | přečteno: 704x

Další články blogera

Andrea Kostlánová

Polská a finská otázka bolševicko-nacistické aliance

23.8.1939, týden před napadením Polska/PL Německem, byl podepsán sovětsko-něm. pakt o neútočení s tajným dodatkem stvrzujícím, že „ v případě územních změn budou zájmové sféry Německa a SU delimitovány řekami Narva, Visla a San „

14.8.2017 v 14:41 | Karma článku: 15.47 | Přečteno: 617 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Divná bitva o Midway a svými důstojníky nenáviděný maršál Rommel

1943 Kreml vyráběl tolik (vysoce hořlavých) tanků, že objemu SU výroby Berlín/ BER nechtěl uvěřit. Německá výroba tanků měla háček – BER nahrazoval tanky PzIV tanky Tiger a Panther ( vyráběn 42-45 v reakci na SU T-34/76 ),

28.7.2017 v 21:08 | Karma článku: 20.08 | Přečteno: 1470 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Jak si Stavka myslela, že Manstein prchá přes Dněpr na Západ ( jaro 1943)

Charkov padl do rukou bolševiků 16.2.43, a Hitler toho měl již dost. Rozhodl se, že navštíví Mansteina na frontě, aby osobně vyhodnotil jeho velitelské schopnosti ( ještě žádného velitele, který utrpěl takové sériové porážky,

23.7.2017 v 20:37 | Karma článku: 20.04 | Přečteno: 1288 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Váleční zločinci v Hlavní vojenské radě Rudé armády

Stan hlavní vojenské rady/STAVKA, která svojí bezohlednou taktikou vedení války měla na svědomí milióny zbytečně padlých SU vojáků, byl ustaven tajným Stalinovým dekretem ze dne 23.6.41.

21.7.2017 v 14:13 | Karma článku: 21.53 | Přečteno: 1340 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Bruselu už došla s teroristy trpělivost - je čas činů, zavelel

Na mimořádném summitu Velké Dvojky k událostem ve Španělsku se klíčové osobnosti EU, kancléřka Merkelová a předseda Rady lidových komisařů Juncker, zplnomocnily k vydání společného stanoviska členských zemí k teroristickému aktu.

19.8.2017 v 12:24 | Karma článku: 30.81 | Přečteno: 1027 | Diskuse

Marek Raida

Lídr Starostů Farský přebírá odpovědnost s kulometem

Starostové nasadili těžký kalibr, který ale vzápětí stáhli. Na facebookovém profilu Starostů a nezávislých se na krátký okamžik objevila tato fotografie.

19.8.2017 v 10:37 | Karma článku: 22.13 | Přečteno: 743 | Diskuse

Beata Krusic

Zvrhlý, prokletý, dekadentní ?

Čas od času padne člověku během procházky, nebo obyčejného přechodu přes cestu pohled na tělo nějakého mrtvého zvířete. Pohled na takové tělo není nijak vábný, ale téměř pokaždé si při takové podívané vzpomenu na jednoho člověka.

18.8.2017 v 23:01 | Karma článku: 7.88 | Přečteno: 509 | Diskuse

Jan Dvořák

Utáhne křehká Miroslava Němcová těžké váhy Babiše a Faltýnka?

Poslancům mandátového a imunitního výboru, jemuž předsedá obávaná Mirka Němcová, nestačí osmistránkové zdůvodnění policie k žádosti o vydání „čapařů“ Babiše a Faltýnka, a požadují od policie kompletní vyšetřovací spis.

18.8.2017 v 21:27 | Karma článku: 24.67 | Přečteno: 969 | Diskuse

Bohumír Šimek

Žijeme v divné době

Žijeme v postkomunistické době a postfaktické době. Pokusme se osvětlit, kam jsme to po Listopadu dospěli a co nás dnes tíží?

18.8.2017 v 21:02 | Karma článku: 20.33 | Přečteno: 682 | Diskuse
Počet článků 931 Celková karma 19.28 Průměrná čtenost 1346

Mám doktorát z mezinárodního práva a zahraničněpolitické vztahy jsou mojí vášní. Motto pro můj blog : "Take away that pudding, it has no theme." Winston Churchill

email : kostlannova@email.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.