Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Občanská válka v Severním Irsku, hlad v RF

11. 03. 2017 20:45:48
V Severním Irsku 2.3.17 v regionálních volbách vyhrála probritská Demokratická unionistická strana Iana Parsley/DUP, ale jen o jedno křeslo, před volbami měla DUP o 10 křesel více.S jedním křeslem navíc nemůže v severoirském

parlamentu vetovat žádné zákony.

Proirská nacionalistická strana Sinn Fein si přeje sjednocení s Irskem a vystupuje proti Brexitu, proti kterému se v Severním Irsku vyslovilo 56% voličů, v drtivé většině katolíků, ale proti Brexitu hlasovali i někteří protestanti, většinou zemědělci, kteří dostávali od Bruselu dotace, a kteří jsou dnes s Brexitem nespokojeni( a naopak někteří irští katolíci hlasovali pro Brexit, protože „Brexit v Británii vyvolá takový bordel, že my Irové se konečně osamostatníme „ , prohlašují).

Brexit tak paradoxně spojil katolíky a některé protestanty, kteří se táží, zda jim bude lépe pod Británií, která dala přednost Brexitu, anebo pod Irskem, které v EU setrvává, a požadují rozhodnout tuto otázku v referendu o připojení se k Irsku.

Neochota šéfky strany DUP Arlene Foster odstoupit z funkce premiérky, dokud se nevyšetří skandál nákladného financování obnovitelných zdrojů energie ( cílem bylo venkovské voličstvo strany DUP, které, aby získalo vysoké dotace, mj. vytápělo dřevem prázdné stodoly ), vedla k předčasným volbám, a byla hlavní politickou chybou strany DUP, zatímco vypsání referenda o Brexitu bylo hlavní chybou Davida Camerona.

Na protest proti neochotě Fosterové odejít, v 1/017 odstoupil z funkce vicepremiéra churavějící Martin McGuinness (66), bývalý vojenský velitel IRA, takže dle mírových dohod z Belfastu z 10.4.98 ( podepsány o Velkém pátku ), musely být vypsány předčasné volby, protože neúčast jedné strany na vládě znamená odstoupení i druhé strany.

McGuinnesse nahradila 40letá Michelle O ́Neil, dcera bývalého vojenského velitele IRA.

Sinn Fein s Fosterovou spoluvládnout nebude, Gerry Adams se již nechal slyšet, že Irové k vládnutí Angličany nepotřebují. Pokud k vytvoření nové vlády nedojde do tří týdnů, LON by mohl v Severním Irsku obnovit přímou vládu, což by znamenalo v důsledku Brexitu konec mírového procesu v Severním Irsku.

Sněmovna lordů 1.3.17 Brexit přibrzdila ( oddálila přijetí UK zákona o odchodu z EU ), když k návrhu zákona Mayové o Brexitu přijala dodatek o garanci práv občanů EU ( 3 mil. v UK, počet žádostí o trvalý pobyt v UK po Brexitu dramaticky stoupl ), která chce Mayová garantovat až později na základě reciprocity.

Mayová může v Dolní komoře, v níž má většinu, dodatek anulovat, protože , jak prohlásila, její povinností je chránit práva UK občanů, takže je vyloučené, aby Bruselu nabízela jednostranné ústupky, ale Brusel si stojí na svém, že před oficiálním zahájením Brexitu nebude s LON o ničem vyjednávat : „ No negotiation before notification „ .

Brusel sice vyhlašuje jednotu, ale obává se, aby po oficiálním zahájení Brexitu jednotlivé země nenavazovaly s LON zvláštní bilaterální vztahy na základě reciprocity, jak naznačilo Irsko, které žádá EU o výjimku ( irská ekonomika závisí na UK trhu ).

Irsko se bojí, aby se po Brexitu znovu neobjevily mezi ním a Severním Irskem nové hranice se strážními věžemi a ostnatým drátem, třebaže návrat k nim Mayová vyloučila – stály LON nemalé peníze a vyživovaly násilí. Kontrolní checkpointy byly do roku 89 na každém kroku, dnes v místech kasáren stojí hypermarkety a plynulé jízdě z Belfastu do Dublinu nic nebrání.

Severní Irsko by mohlo být první kolaterální škodou Brexitu, kdyby UK opět hranice s Irskou republikou zavedlo, přičemž Mayová stojí před nesnadným výběrem – budˇ zavede pozemní hranice a rozhněvá katolíky, anebo zavede námořní hranice mezi Irskem a Velkou Británií, a poštve si proti sobě protestanty.

V Severním Irsku po Brexitu roste nezaměstnanost, majitelé severoirských firem se masově stěhují do Irska, aby se neodstřihli od EU, a nejen majitelé firem – od Brexitu si do konce roku 016 požádalo o irský pas přes 70.000 severoirských katolíků, na což mají dle mírových dohod z roku 98 nárok.

Faktickým garantem mírových dohod z 4/98 byla EU, která na politickou stabilitu Irska věnovala 1.3 mld euro.

Robert McClenaghan, bývalý aktivista IRA, jenž mládí strávil v jedné z nejpřísněji střežených britských věznic, dnes v 59 letech provází turisty po Belfastu a jeho freskách s motivy „ Brits out“ / Ireland unfree will never be at peace „ , a předpovídá novou válku mladé generace s UK policisty a vojáky, pokud budou v Severním Irsku znovu rozmístěni. Již dnes mladí Irové, kteří mají zdi svého pokoje polepené Pannou Marií a obrázky svatých, v hospodách vykřikují, že jsou připraveni zemřít za Irsko stejně jako jejich otcové, a že děkují Bohu za Brexit, kvůli kterému se Irové opět chopí zbraní.

30 let konfliktu /69-98/ traumatizovalo generace z obou komunit, které nadále žijí izolovaně ( „ Zabili mi otce a strýce, nechci mít s nimi nic společného „ je obvyklá odpovědˇ na dotaz, co si myslí o druhé komunitě ).

Mnozí z Irů stále spolupracují s frakcí IRA „ Real IRA“ ( ústředí v Derry /oficiálně Londonderry, které je rozdělené na katolickou a protestantskou část, viz Krvavá neděle z roku 72), která mírové dohody neuznala, a která je znechucena dnešní mládeží, která si žije své mírové životy, zatímco její otcové padli v boji za svobodu, kterou Severní Irsko doposud nezískalo.

Děda Roberta McClenaghana byl v roce 71 zavražděn výbuchem bomby v Belfastu, incident nebyl nikdy řádně vyšetřen, proto McClenaghan prohlašuje, že Irové v UK soudní systém nevěří, jen v soudnictví EU, a po Brexitu se nebudou mít kam obrátit.

Článek 1 Charty OSN vyhlašuje právo na sebeurčení, a protože referendum o Brexitu ukázalo, že většina Londýňanů, Skotů a Severních Irů si přeje zůstat v EU, EU si tyto hlasy proti Brexitu vyložila jako státní secese, a okamžitě je právně uznala za nezávislé entity jejich přijetím do EU.

Nový muslimský starosta Londýna Sadik Chan, po přijetí do EU šéf státu, poblahopřál Londýňanům, že jsou 30. státem EU, a prohlásil, že bude vládnout londýnskému státu zodpovědně a s úctou ke všem svým poddaným, zejména ke Královně a k premiérce Mayové. Prohlásil, že Anglie byla vždy spojencem Londýna, a navždy zůstane.

Premiérka Mayová rozhodla, že její vláda z finančních důvodů zůstane v LON s tím, že v roce 1940 se do LON přestěhovala vláda francouzská a nizozemská, tak není důvodu, proč by v LON nemohla zůstat vláda britská.

Také Skotové se zadostiučiněním uvítali svoji reintegraci do EU, a poblahopřáli si, že Skotsko zůstalo během referenda tvrdě proevropské, jen vyjádřili obavy, aby nemuseli příští rok znovu hlasovat o svém setrvání ve Velké Británii jako v roce 014, protože dle nich bylo Skotsko vždy britské, takže by pro setrvání ve Velké Británii zase hlasovali.

Občané Severního Irska slavili svůj opětovný vstup do EU v irských putykách celou noc, obavu měl jen okres Antrim, který hlasoval pro Brexit, a dnes se bojí, že bude muset v referendu hlasovat o vystoupení ze Severního Irska.

Z výše zmíněného vyplývá, že nelze automaticky vyhovět všem lidovým referendům. Proto v roce 05 EU ignorovala francouzské (54.7% proti euroústavě) a NL veto, a evropská smlouva byla v roce 07 ratifikována v Lisabonu.

Z důvodu výše zmíněného Francie navzdory referendu o euroústavě zůstala v EU, protože Bretagne a vinařský kraj na Loiře hlasovaly pro euroústavu, takže po francouzském exitu by secesí a reintegrací do EU vznikl nový stát Velká Británie II ( Bretagne + Pays de Loire ).

Putinovo Rusko spěje k hladomoru

9.3.17 Ruský politolog Andrej Pjontkovskij : Kreml propadá hysterii nejen z obav z možného nového US velvyslance v Rusku Johna Huntsman, ale i z Trumpa, jenž si již nemůže dovolit s Putinem flirtovat / Российский политолог: Россияне не просто обеспокоены. У них истерика http://glavnoe.ua/news/n301405

13.5.016 Nižnyj Novgorod musí financovat výstavbu infrastruktury pro uspořádání MS ve fotbale v roce 2018 z finančních prostředků na onkologii, třebaže rakovina je v tomto kraji nemocí číslo jedna/

Нижегородской области пришлось урезать расходы на борьбу с онкологией в связи с необходимостью финансировать ЧМ-2018

https://www.sports.ru/football/1039978566.html

5.3.17 Lidé v RF hladovějí/ Putinova RF,sverdlovská oblast /Люди массово гoлoдaют. Путинская РФ. Свердловская область.https://www.youtube.com/watch?v=5Cb1Jg0SMEo .Předchozí video uživatel odstranil, zde je video funkční.

9.3.17 Údaje Moskevské burzy ukazují, že se ruský akciový trh zhroutil/ Фондовый рынок России закрылся падением https://www.gazeta.ru/business/news/2017/03/09/n_9775571.shtml

9.3.17 Ceny ropy znehodnotily ruské akcie i rubl/ Нефть обрушила российские фондовые индексы и рубль http://www.vedomosti.ru/finance/articles/2017/03/09/680518-neft-obrushila-rubl

10.3.17 Odliv kapitálu z RF se za první dva měsíce roku 017 zvýšil o více než 6%/ Чистый отток капитала из РФ вырос в январе—феврале более чем на 6%http://www.rosbalt.ru/business/2017/03/10/1597803.html

11.3.17 Medvěděv vrátil Rusům tureckou žvýkačku, když zrušil zákaz dovozu TR žvýkaček do RF z 1.1.016/ Медведев вернул россиянам турецкую жвачкуhttps://lenta.ru/news/2017/03/11/bubblegum/

Autor: Andrea Kostlánová | sobota 11.3.2017 20:45 | karma článku: 16.52 | přečteno: 688x

Další články blogera

Andrea Kostlánová

Francouzský volební masochismus ( podzim 2016)

Thatcherismus - Margareta Thatcherová se ze svého hrobu nestačí divit. Zatímco Theresa May 5.10.016 svým projevem konzervativce morálně rozložila, když kritizovala „ neúnosná“ privilegia bohatých, bránila roli státu, „ který má

9.6.2017 v 14:12 | Karma článku: 9.53 | Přečteno: 403 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Putinovi scénář francouzských voleb nevyšel I.

Žádný francouzský prezident nezvítězil většinou hlasů ( vyjma plebiscitu z roku 02 ve prospěch Chiraka v jeho střetnutí s Jean-Marie Le Penem, parlamentní volby byly odloženy, konaly se až po prezidentských volbách ).

2.6.2017 v 13:40 | Karma článku: 12.28 | Přečteno: 502 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Morbidní syrské turné alexandrovců

V 7/01 u Irkutska se zřítil Tu-154, zahynulo 166 lidí. 4.10.01 s Putinem v Kremlu se do Černého moře zřítil Tu-154M ruské společnosti Sibir Airlines, let 1812, letící z Tel Avivu do Novosibirsku, 78 lidí, bývalých SU občanů

12.5.2017 v 9:06 | Karma článku: 14.64 | Přečteno: 574 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Kybernetický terorismus Bloodymira Putina v současné 3.sv.v.

27.2.013 náčelník ruského genštábu Valerij Gerasimov pro list VPK/vojensko-průmyslový komplex prohlásil, že „ v 21.stol. se rozdíl mezi válkou a mírem smazává, války se nevyhlašují, probíhají v míru jako války hybridní, ve kterých

26.4.2017 v 13:12 | Karma článku: 19.43 | Přečteno: 774 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Malé a velké prasnice na politické scéně

Ne že bych nebyl objektivní, nezávislý a vyvážený ve svých textech, zejména v soudech o předních ústavních činitelích, avšak dnes si dovolím světlou výjimku.

25.6.2017 v 8:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 | Diskuse

Zdenek Horner

Češi žádají zavedení kvót

Češi pohrozili na valném zasedání OSN, že v případě nezavedení celosvětových kvót na přejímání adekvátního počtu přírodních škůdců (kormorán, bobr, bolševník a další), zruší uznání ruskoamerické hegemonie ve vesmíru.

25.6.2017 v 2:15 | Karma článku: 8.20 | Přečteno: 468 | Diskuse

Beata Krusic

Obejmi hodného "člověka"..........

Zpráva z médií: britští vědci provádí unikátní výzkum. Vybraná místa v lese jsou naplněna škodlivým oxidem uhličitým- pro zjištění, jak přesně jsou stromy účinné při pohlcování skleníkových plynů.

24.6.2017 v 23:10 | Karma článku: 8.20 | Přečteno: 212 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Další krok v kauze ostrovů: Prezident podepsal

Ve spletité kauze egyptského předání rudomořských ostrovů Tiran a Sanafir Saúdské Arábii došlo v sobotu 24/6 k dalšímu, v zásadě ale očekávatelnému posunu.

24.6.2017 v 21:48 | Karma článku: 7.39 | Přečteno: 279 | Diskuse

Josef Nožička

Myslel jsem si, že v naší zemi mě už žádná absurdita nepřekvapí. Mýlil jsem se…

Němečtí producenti se chystají natočit film o islámu a uprchlících, který téměř jistě Českou republiku ve světě poškodí. Přesto na ni od našeho Státního fondu kinematografie dostanou dotaci.

24.6.2017 v 19:40 | Karma článku: 39.24 | Přečteno: 2164 | Diskuse
Počet článků 927 Celková karma 15.79 Průměrná čtenost 1335

Mám doktorát z mezinárodního práva a zahraničněpolitické vztahy jsou mojí vášní. Motto pro můj blog : "Take away that pudding, it has no theme." Winston Churchill

email : kostlannova@email.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.