Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Středoafrická rep : OSN Rusku povolilo výjimku ze zbrojního embarga, vzápětí toho litovalo

Bývalá francouzská kolonie Středoafrická republika získala nezávislost 1960, od té doby se utápí ve vojenských převratech. Francie zde dosazovala a sesazovala zkorumpované prezidenty ( viz diamantový a kanibalský císař Bokassa 

a ex prezident Giscard d´Estaing na státní návštěvě v Bangui ), a zasahovala zde vojenskými intervencemi celkem 6x .

Navzdory velkému nerostnému bohatství ( uran, vzácné zeminy, mědˇ, ropa , suroviny, na které je však bohatší Súdán a Konglo RDC)  je Středoafrická republika ekonomickým trpaslíkem,  o kontrolu nad těžbou zlata a diamantů usilují nejrůznější vojenské skupiny, včetně ruských.

Volby 1993 vyhrál Ange-Felix Patassé, 1997 protivládní demonstrace vyústily v mezietnické střety, kdy musel zasáhnout kontingent složený z vojáků z různých afrických zemí, kteří byli později nahrazeni modrými přilbami z mise MINUSCA pod záštitou OSN.

Patassé byl 2003 sesazen generálem Boizizém, jenž čelil dvěma občanským válkam, z nichž druhá vyvrcholila 2013 dobytím hlavního města Bangui povstalci Seleka a útěkem Boizizého do Konga (Kinshasa). Jeho místo zaujal vůdce povstalců Djotodia, jenž v červenci 2014 vyvolal další občanskou válku.

Občanská válka zde probíhá od roku 2004, bytˇ v roce 2007 vláda s rebely podepsala mírovou dohodu.

2012 však muslimská koalice různých povstaleckých frakcí ( Seleka) vládu obvinila z porušování dohody. Proti povstalcům se zformovaly křestˇanské milice Antibalaka z původně místních „ policejních „ milic, a začalo oboustranné vraždění nejen náboženské, ale i etnické, které nezastavily ani mírové sbory OSN, Africké unie či francouzské ( operace Sangaris).

Po vypuknutí nové genocidní občanské války, kdy v březnu 2013 milice Séléka svrhly prezidenta  Francois Bozizé,  OSN ( gen. tajemník Ban Ki-moon) v prosinci 2012 z bezpečnostních důvodů stáhlo modré přilby ze země ( rozptýlené po celé zemi, nedokázaly ani ochránit civilisty, natož zajistit území pro vládu ).

S cílem zastavit krvavou občanskou válku mezi milicemi Séléka a Antibalaka OSN 2013 uvalilo rezolucí číslo 2127 RB OSN zbrojní embargo na vývoz zbraní do Bangui, a Paříž sem se stejným cílem vyslala expediční síly ( operace Sangaris ), které v Bangui zůstaly do 2016, a po jejich odchodu bezpečnostní vakuum zaplnil v Bangui Kreml, třebaže v zemi nadále zůstalo 12 000 modrých přileb OSN ( roční rozpočet pro těchto 12.000 vojáků OSN činil 1 miliardu dolarů/ 880 mil. eur).

Po skončení francouzské vojenské protiteroristické operace Sangaris 2013-16, Francie uvolnila cestu pro opětovné rozmístění modrých přileb OSN (Misca,Minusca ) s tím, že země ( rozkouskovaná na etnická teritoria válečných lordů, které mají postavená kontrolní stanoviště na všech hlavních silnících, kde vybírají „ mýtné“, tj.  terorem strachu se obhacují ) již prochází „ normalizací „ , pravým důvodem však bylo, že Paříž musela „ hasit „ palčivější požáry v Sahelu operací Barchan.

10.2.2014 EU vyhlásila vojenskou operaci EUFOR RCA s cílem zabezpečit oblast v okolí Bangui, a poté ji předat „ africkým partnerům“. Velitelem operace byl pověřen francouzský gen. Philippe Ponties.

Poté, co Putin odvedl pozornost Francie do Sahelu ( od 2014 od okupace Krymu zde začaly sílit útoky „džihádistů“  ), kam musela na úkor své přítomnosti ve Středoafrické republice stáhnout své jednotky v rámci operace Barchan, Putin rozkopnul dveře do Středoafrické republiky, ležící v srdci kontinentu – nemusel se moc namáhat a vyšlo mu to lacino : země veliká jako Francie neměla žádnou armádu ani policii.

Prohlašoval, že pomáhá zdejší vládě ( která kontroluje jen 20% území ), ve skutečnosti uzavíral obchodní smlouvy se zdejšími zkorumpovanými válečnými lordy, a všemi způsoby se snažil zablokovat mírový proces, zahájený OSN ( Reuters ze 17.10. 2018 "How Russia moved into Central Africa" ).

Poté, coTouadéra v říjnu 2017 navštívil Lavrova v Soči, ruské ministerstvo zahraničí v prosinci 2017 Putinovi u RB OSN opatřilo vyjímku ze zbrojního embarga OSN vůči Středoafrické republice (  tisková agentura Reuters uvedla, že se Francie nabídla, že Bangui dodá vlastní jednotku, tu však Bangui odmítlo jako „ příliš drahou „. Paříž také nabídla dodat Bangui tuny samopalů  typu kalašnikov, které byly zabaveny somálským pirátům v Adenském zálivu, ale Kreml v srpnu 2016 návrh Paříže v RB OSN vetoval ).

Pro udělení vyjímky hlasovala i Francie, která se spolu s OSN domnívala, že Rusové skutečně pomohou vybudovat vládní jednotky FACA, zdevastované nekonečnou občanskou válkou ( navíc o tuto vyjímku žádala i samotná Bangui, která již na Hollandovi požadovala, aby se zasadil o zrušení embarga ), které ani neměly důvěru obyvatel, protože se podílely na plenění a vraždění.

Kreml tak v lednu 2018 poslal do Bangui přes Kamerun tuny ( 9 letů obřího nákladního letounu Il-76) ruské vojenské techniky a vojenské instruktory pod záminkou vylepšení obranyschopnosti jejích bezpečnostních sil v „ přísném souladu s podmínkami zbrojního embarga „ , ujistil Lavrov.

Touadéra poté navštívil v Kremlu v květnu 2018 Putina, viz mj. "Russia provides free military aid to Central African Republic „, TASS.

Mj. bylo dodáno 900 pistolí Makarov, 5 300 AK-47, 140 odstřelovacích pušek (hlavně Dragunov), 840 samopalů lehkých, kulomety, 270 raketometů RPG531, a obrněné vozy BRDM-2.

Podle zprávy expertů OSN ze 23.7.2018 OSN nemohla prověřit, jakou vojenskou výzbroj Putin nechal do Bangui přivézt, protože ruská letadla v Bangui přistávala zásadně v noci a podrobná inspekce ze strany expertního týmu OSN skladu ruské výzbroje v Camp de Roux v Bangui nebyla umožněna.

Tým expertů uvedl, že bez sepsání inspekčního protokolu hrozí dislokace a defraudace dovezených zbraní. US poté zahájily proceduru k pozastavení ruské vyjímky ze zbrojního embarga s tím, že Kreml měl poskytnout podrobné dokumenty o tom, odkud zbraně pocházejí, jejich trasování a konečná destinace, komu budou dodány.

Zpráva dále uvádí, že bezplatné dodávky ruských zbraní nebyly učiněny průhledně a zahalují je nejasnosti. Jasné bylo jen to, že výsledkem těchto dodávek bylo vyzbrojení povstalců jak v Súdánu, tak ve Středoafrické republice ruskými útočnými puškami a kulomety.

V lednu 2018 spolu s letadly naloženými zbraněmi přiletěli i ruští žoldnéři s úkolem naučit 1.300 mužů z FACA, jak používat zaslané ruské zbraně. Oficiálně dorazilo 5 vojenských instruktorů a 170 „civilních“  instruktorů ( OSN na 1 rok Kremlu povolilo 175 instruktorů, 100 civilních, 5 vojenských ). Podle některých zdrojů však byli v Bangui již od roku 2017, a byli to všichni wagnerovci.

Podle agentury Reuters se počet ruských žoldnéřů pohyboval mezi 250 -1000 muži, tvrdil i ataman kozáků Chovrino Jevgenij Šabaev. Jiné zdroje odhadují, že jich bylo mezi 800 - 2000, zatímco Kreml tvrdil, že počet vojenských instruktorů oficiálně vyslaných Kremlem byl 535 mužů ( viz mj.  "France warns on Russian arms and advisers in Central African Republic", Telegraph z 29.10 2018 ) .

Putinova vojenská jednotka v CAR měla dle zmocnění RB OSN  z prosince 2017 na 1 rok doplnit zdejší mezinárodní síly, které byly pod velením Výcvikové mise EU v Mali/EUTM, která od září 2016 poskytuje výcvik vojákům a důstojníkům FACA.

Putin již od července 2017 posílal do Středoafrické republiky svému spojenci Touadérovi ( jeho osobní ochranka je ruská ) tajné objemné dodávky vojenské techniky, jak agentuře RBC přiznal 23.5.19  Viktor Tokmakov, druhý tajemník ruské ambasády ve Středoafrické republice, a to „ bezplatně „ . Přiznal jen střelné zbraně a munici, ale po železnici se valily naložené transportéry, a další bojová technika, ukrytá pod plachtami.

Podle zprávy OSN těmito střelnými zbraněmi a municí Putin zdarma vyzbrojil svého chráněnce prezidenta, jeho rusko rwandskou ochranku ( ruští žoldnéři ze Sewa Security, rwandští vojáci z Minusca) ochranku, národní armádu, četnictvo a ministerstvo spravedlnosti. Podle Putinových médií Putin tak „dobročinně “ vyřešil zdejší občanskou válku ve prospěch prezidenta.

V říjnu 2018 Kreml zažádal o povolení k druhé dodávce zbraní, a to se již Washingtonu nelíbilo, takže šéf středoafrického Národního shromáždění Laurent Baba lamentoval, že povstalci dostávají zbraně bez problémů, ale na národní armádu se embargo uplatňuje.

13.12.2018 RB OSN odhlasovala prodloužení mise OSN Minusca v CAR o jeden rok (11.600 mužů) , ale poprvé od roku 2014 byla RB OSN v tomto bodu nejednotná – Čína a Rusko se hlasování zdržely. Kreml byl uražený, že francouzský návrh nezohledňuje dosavadní snažení Kremlu o nastolení míru v CAR,  a proto hrozil vetem již měsíc dopředu, a Čína byla uražená slovy Johna Boltona v Heritage Foundation o čínském predátorství v Africe.

Kreml v srpnu 2018 zorganizoval v Súdánu „ mírová „ jednání  některých povstaleckých skupin s Bangui, která vyústila dle Kremlu v dohodu o porozumění, třebaže bez hmatatelných výsledků .

OSN bylo touto kremelskou iniciativou, která OSN zcela obešla, šokováno, protože OSN podporuje jen jednání, která jsou vedena pod záštitou Organizace africké jednoty, nikoliv pod záštitou Putina .

OSN misi mírových jednotek obnovila s dvěma cíli – obnovit autoritu státu tím, že jednotky OSN měly za úkol znovu podpořit a rozmístit federální jednotky FACA, vycvičené výcvikovou misí EU /EU Training Mission, a posílit roli jednotek OSN v politickém procesu, což se Kremlu absolutně nelíbilo.

OSN proto vyslala do CAR svého zvláštního zmocněnce Parfait Onanga-Anyanga, jenž se měl připojit k zprostředkovatelskému týmu Organizace africké jednoty, a zvláštního společného zmocněnce OSN a OAJ pro urychlení procesu národního usmíření.

Snaha Kremlu nebyla ve francouzské rezoluci vůbec zmíněna, naopak, v textu stálo, že „ je nezbytné všechny snahy a iniciativy koordinovat pod záštitou OAJ “ , což znamenalo, že těch 1.000 vojáků, které vycvičilo Rusko, bude muset projít certifikací EU Training Mission,  pokud budou chtít být zařazeni do FACA, a požívat její logistické výhody.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbjenza, placený za útoky proti Západu, francouzskou rezoluci označil za „ kolonialistickou „, odmítající iniciativy jiných zemí, zatímco francouzský představitel Francois Delattre vyzval kolegy, aby rezoluci schválili a „ podřídili tak své národní zájmy zájmům středoafrického lidu „ .

Ve stejnou dobu, kdy byl mandát modrých přileb prodloužen, Amnesty International obvinila MINUSCA, že ve své misi selhalo, protože neochránilo civilisty v táboře Alindao, kde bylo 15.11.18 100 lidí zmasakrováno, když na jednotky OSN zaútočila neznámá ozbrojená skupina, a modré přilby se ve svých obrněných vozech stáhly.

V květnu 2019 ruské ministerstvo obrany otevřelo ve Středoafrické republice svoji honosnou kancelář pro 5 lidí, uvedla webová stránka Kremlu. Ale již dříve Putin nařídil vyslat do Středoafrické republiky 300 ruských vojáků, a později 30 ruských důstojníků, kteří se měli připojit ke zdejší misi OSN, přesto Putin tvrdil, že Rusko s africkými státy spolupracuje především v oblasti zemědělství a zdravotnictví.

Autor: Andrea Kostlánová | středa 22.6.2022 19:29 | karma článku: 12,57 | přečteno: 340x
  • Další články autora

Andrea Kostlánová

Prodej dětí – poptávka stimuluje nabídku

Jean-Jacques Rousseau hlásal lásku k bližnímu, ale své děti dal do sirotčince, ani Albert Einstein láskou k vlastním dětem neoslnil. Jak vypadaly sirotčince dříve, ukazuje Charles Dickens a Maupassant, u nás vyšla knížka o

10.2.2024 v 15:09 | Karma: 13,43 | Přečteno: 496x | Diskuse| Politika

Andrea Kostlánová

Ochrana žen a dětí je katastrofická, zatímco z LGBT se stává privilegovaná kasta

Lidská práva nedodržuje mj. drtivá většina afrických států. Téměř všechny podepsaly Mezinárodní úmluvu o potlačení a trestání zločinu apartheidu z roku 1973, která byla přijata z iniciativy Kremlu,

9.2.2024 v 11:42 | Karma: 12,27 | Přečteno: 492x | Diskuse

Andrea Kostlánová

Rudolf Hess i Wallenberg věděli to, co se neměla dozvědět veřejnost

Stejně jako Wallenberg i Hess věděl to, co se veřejnost nikdy neměla dozvědět.- že nacisté spolupracovali se sionisty, kteří od nich Židy vykupovali, a rovněž i s bolševiky, kteří ukrajinské a běloruské Židy nacistům vydávali.

8.12.2023 v 19:36 | Karma: 16,28 | Přečteno: 722x | Diskuse| Politika

Andrea Kostlánová

Švédská vláda půjčila Kremlu milióny v době, kdy byl švédský diplomat v sovětském vězení

Švédský vyslanec v Moskvě v 12/1946 – „ Bylo by skvělé, kdybychom dostali odpovědˇ, že je Wallenberg mrtvý „, aneb socialistická vláda v 10/1946 půjčila Kremlu 300 mil. dolarů v době, kdy byl švédský diplomat v sovětském vězení.

18.11.2023 v 18:15 | Karma: 11,13 | Přečteno: 266x | Diskuse| Politika

Andrea Kostlánová

Nekonečná švédsko-ruská hra v kauze Wallenberg

Nejen v KGB/FSB Rusku,ale ani ve Švédsku nemá veřejnost přístup k některým archívním složkám, mj. ke složce švédského diplomata Sverkera Aström či k veřejným Pamětem klíčových svědků, NKVD agentů, zejm. hraběte Kutuzova-Tolstého.

23.10.2023 v 12:29 | Karma: 8,00 | Přečteno: 246x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

S vládou nemá smysl pokračovat v jednáních, a to ani za účasti prezidenta, řeklo ANO

25. dubna 2024  10:15,  aktualizováno 

V atriu Poslanecké sněmovny proběhla tisková konference stínové vlády hnutí ANO. Poslanci mluvili...

POLITICKÝ DIÁŘ: Pověstná „střídačka“ ODS a Kupkův úspěch na kongresu

25. dubna 2024

Premium Byť se před čtrnácti dny na kongresu ODS v Ostravě téměř nic nestalo (natož aby šlo o něco...

Odvrátili jsme dronový útok na Minsk z území Litvy, tvrdí Bělorusko

25. dubna 2024  13:11,  aktualizováno  14:56

Šéf běloruské tajné služby (KGB) Ivan Tertel ve čtvrtek uvedl, že se podařilo zmařit dronový útok...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 1105
  • Celková karma 13,43
  • Průměrná čtenost 1382x
Mám doktorát z mezinárodního práva a zahraničněpolitické vztahy jsou mojí vášní. Motto pro můj blog : "Take away that pudding, it has no theme." Winston Churchill

email : kostlannova@email.cz