Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Gruzie,Ševardnadze již 1993 žádal NATO o pomoc vůči RF

Gruzie byla po Litvě ( 3/90) druhým státem, který vyhlásil nezávislost (4/91 přestože byla Gruzie svým bolševickým vedením izolována od glasnosti), a která se spolu s pobaltskými státy odmítla jakkoliv podílet na jakékoliv nové verzi SSSR/SU. Estonsko, Lotyšsko, Moldávie, a Arménie prohlásily, že chtějí také nezávislost, a že nikdy nepodepíší nové (volnější ) svazové smlouvy, které chystal Gorbačov, aby zachránil SU ( proto Kreml rozdmýchal konflikty v Náhorním Karabachu a v Podněstří, aby musely řešit územní celistvost, a nikoliv nezávislost   ) .

Skalní bolševici, aby podepsání nových svazových smluv zabránili, se 19.8.91 pokusili o puč, během kterého vyhlásily nezávislost Estonsko a Lotyšsko, po zmaření puče 21.8.91 vyhlásily nezávislost i Ukrajina, Bělorusko, Moldávie, Ázerbájdžán a Uzbekistán.

Zatímco pobaltské státy vyhlášení nezávislosti právně založily na neplatnosti Molotovova-Ribbentropova paktu ze 8/1939, ve kterém se Stalin s Hitlerem tajnými dodatky domluvili na rozpoutání 2.sv.v. a na rozdělení PL a pobaltských republik, Gruzie vyhlášení nezávislosti postavila na faktu, že bolševici obsazením Gruzie Rudou armádou porušili smlouvu ze 7.5.1920, podepsanou Leninem, která v Tbilisi ustavila nezávislou menševickou vládu.

Po zhroucení SU si MOW vytvořila nejen SNS, ale i nový vojenský pakt/Smlouvu o kolektivní bezpečnosti podepsanou v Taškentu 15.5.92  RF, Arménií a středoasijskými republikami kromě Turkmenistánu .

Protože šlo o nedobrovolný svazek, tyto státy hledaly spojence jinde, a SNS a taškentský pakt existovaly jen na papíře.

Navíc taškentský vojenský pakt odmítla podepsat Gamsachurdiova Gruzie ( po vypuzení Ševardnadzem/EŠ se uchýlil do Čečenska prezidenta Maschadova ).

Disident Zviad Gamsachurdia sehrál klíčovou úlohu při vyhlášení nezávislosti v 4/91, v 5/91 hladce vyhrál prezidentské volby  ( pěkný článek o Gruzii napsal Darell Slider The Politics of Georgia ´s Independence ) .

Po svržení ostře protiruského prezidenta Gamsachurdii EŠ již  v roce 93 požádal NATO o pomoc proti RF, aby Gruzii navrátila Abcházii ( viz Bruno Coppieters Georgia in Europe) .

Clinton, velký přítel Jelcina, nabídl jen humanitární pomoc, takže vehnal Ševarnadzeho do nedobrovolné spolupráce s Kremlem ...

Kreml již v 9/95 dekretem charakterizoval SNS jako „ ruskou sféru vlivu „ , koherentní ideologickou doktrínu o geopolitických zájmech RF nastolil až šéf civilní rozvědky SVR Jevgenij Primakov /96-99/, nejprve ve funkci ministra zahraničí, poté premiéra.

Jejím hlavním cílem byla stabilizace/získání pod kontrolu Eurasie, aniž by však byla zpochybněna spolupráce se Západem.

S příchodem Putina do funkce premiéra v 8/99 nastala KGB éra – diplomacie úskočnosti : podpluk. KGB zkritizoval „ neobratné „ způsoby trestání neposlušných „ polosuverénních“ států „ – rozdrcení ruskými tanky povstání v NDR v roce 53, v Madˇarsku v roce 56 ( Andropov KGB) a v ČR v roce 68 ( Andropov KGB) , a odmítl se těmto státům omluvit ( Putin nezmínil, že Chruščov 1956 tanky rozehnal i demonstrace za nezávislost v Gruzii, které začaly jako protesty proti destalinizaci )  ...

Rovněž se odmítl jasně vyslovit k epoše bolševického státu (Putinův projev v Dumě z roku 01 ).

Svůj ideologický program Putin popsal v článku „ Rusko v novém tisíciletí „ + v otevřeném dopise svým voličům, v němž uvedl, že „ Rusko se nikdy nestane kopií US či UK, v nichž má demokracie hluboké kořeny, a že na pohřbení Ruska v současné podobě je příliš brzy, zejména když Rusko již vstalo z mrtvých, dosáhlo nové postsovětské identity, je plně soběstačné, a je předurčeno, aby bylo dominantním mezinárodním hráčem „ ...

V Jelcinově RF bylo 5 ideologických proudů

a)    prozápadní

Reformátoři Andrej Kozyrev, Jegor Gajdar, Anatolij Čubajs, Grigorij Javlinskij, chtěli, aby Rusko vsadilo jen na svoji evropskou identitu, a stáhlo se z postsovětského prostoru, byli podporováni liberálními stranami a soukromým sektorem.

O jejich vizi pojednává kniha The End of Eurasia od Dmitrije Trenina.

b)    geoekonomové

prosazovali eurasismus / přítomnost Ruska v postsovětském prostoru, a ekonomickou úlohu Ruska jako otevřeného mostu mezi Evropou a Asií, jako strategického uzlu leteckých, železničních, a silničních sítí, jednoho ze středů multipolárního světa.

Viz Vladimír Kolosov a Nikolaj Mironěnko a jejich kniha Geopolitika a politický zeměpis z roku 02.

c) stabilizátoři

Prozápadní Rusko kolektivní obrannou smlouvou a státními geoekonomickými projekty musí být garantem stabilizace míru a pořádku v postsovětském prostoru, především v Eurasii.

Např. Kamaludin Gadžijev, Jevgenij Primakov, šéf SVR.

d)    protagonisté civilizačního střetu

Rusko v hranicích SU je eurasijská velmoc, která nejenže nepotřebuje styky se Západem, ale musí se před jeho vlivem pečlivou izolací chránit. Jedině takovéto Rusko svoji hegemonií v Eurasii zajistí světovou geopolitickou rovnováhu.

Jejich geopolitika je geopolitikou spolupráce, nikoliv vojenské konfrontace.

Akademik Nikolaj Nartov +  šéf KS Gennadij Zjuganov ( za Jelcina v Dumě převažovaly levicové strany s ideologií Gennadije Zjuganova + strany řízené siloviky ( bezpečnostní ministerstva + tajné služby), takže probíhal neustálý boj prozápadního Jelcina s parlamentem ).

e)    expanzionisté ( Putin a jeho kroužek)

Kniha Alexandra Dugina o 900 stránkách z roku 00  „Osnovy geopolitiky, geopolitická budoucnost Ruska“ .

Eurasijské Rusko musí být pozemní i námořní velmocí, musí sjednotit všechny etnické Rusy v celé Evropě a Asii, musí vládnout celému kontinentu, a v budoucnosti celému světu ( strana 166).

„Jedině Rusko jako střed světa ( strana 166) zaručí ostatním národům autentickou suverenitu“ , učil prof. Dugin vysokoškoláky v MOW do 7/014, kdy jej Putin z univerzity vyhodil, protože prosazoval za ruského prezidenta pluk. Igora Strelkova, jenž na Ukrajině vedl „ separatisty “ , a po vyhození Dugina se stal „ nezvěstným“ .

Tohoto cíle Kreml dosáhne mj. " obratnými spojeneckými smlouvami především s Německem, s Japonskem a s Íránem " ...

Dugin byl ( do 7/014) ideologem nejen Putina, ale i Žirinovského (Liberálně-demokratická strana), a svého času šéfa Dumy G.Selezněva. 

V roce 93 EU + 8 asijských zemí přišly s projektem TRACECA/Transport Corridor Europe Caucasus Asia, výstavby silnic a železnic, které by mj. jižní Kavkaz propojily od východu k západu, a spojily mj. Baku s přístavem Poti.

Projekt kopírující čínskou Velkou hedvábnou stezku, který měla financovat Evropská banka pro rekonstrukci a rozvoj, měl připravit RF o její roli euroasijské dopravní křižovatky, protože obchází Sibiř.

Z Číny měla tato dopravní osa přes Kazachstán, Kirgizstán, Uzbekistán, Turkmenistán, Ázerbájdžán, Gruzii  a TR pokračovat do Evropy.

Putin odpověděl 16.5.02  „ symetrickým protiúderem“ , když oznámil plán dopravního železničního a námořního koridoru Sever–Jih ( RF, Indie, Írán ) z Ruska přes Kaspické moře na BV a Írán, končícího v Indii.

Převoz zboží po této trase by vyšel levněji než přes Suezský kanál.

Strategický význam Gruzie

a) 4 ruské základny ( letecké Vaziani u Tbilisi + Gudauta v Abcházii, Batumi v Adžárii, a Akhalkalaki v JO ) v Gruzii měly fungovat proti TR, které Kreml považuje za svého úhlavního regionálního nepřítele, ale vojenská technika na těchto základnách byla tak zastaralá, že představovaly jen symbolickou hodnotu - ruskou přítomnost,

b) strategické dopravní cesty

Přes gruzínské území vede transkavkazská „dálnice“ z Tbilisi do severoosetského Vladikavkazu, která přetíná základní silniční kavkazskou osu Vojenno-Osetinskou, + jedinou železnici, která spojuje Jerevan s Moskvou ...

Rusové na základnách v Gruzii kontrolovali strategickou trasu od Černého moře do Arménie podél TR hranic, což se nelíbilo zejména Ankaře.

c)    přístup k moři

Vyhlášením nezávislosti Ukrajiny Kreml přišel o podstatnou část černomořského pobřeží.

V roce 89 Kreml kontroloval černomořské pobřeží od bulharsko-tureckých hranic po hranice gruzínsko-turecké, po vyhlášení nezávislosti Ukrajiny Kreml ovládal jen skromných 300 km pobřeží Azovského moře, což znamenalo, že kontrola gruzínského pobřeží byla pro MOW více než žádoucí, o to více, že se jí zvedal žaludek ze společných US-TR námořních cvičeních v Černém moři.

S TR se Kreml dostal do konfliktu za bojů o ázerbájdžánský Náhorní Karabach s arménským etnikem, což byl první konflikt, který po zhroucení SU v oblasti z iniciativy ruských tajných služeb explodoval – za přímého vojenského zásahu do bojů ze strany ruské armády, byla i TR armáda již jednou nohou na bojišti, připravena zasáhnout ve prospěch chudě vyzbrojené ázerbájdžánské armády, která se údajně musela uchýlit k najímání žoldnéřů z řad Čečenců.

Postoj Gruzie vůči Čečensku, se kterým má společnou hranici v délce 80 km

Autentický separatismus v Čečensku ( ze kterého Putin učinil boj proti islámistickému extrémismu)  ohrožoval stabilitu i v ruských regionech kolem Stavropolu, Rostova nad Donem, Krasnodaru.

V 1. čečenské válce 94-96 Tbilisi své hranice s Čečenskem v údolí Pankisi / v Pankiské soutěsce pečlivě střežila ve spolupráci s ruskými pohraničníky, protože Čečenci bojovali v rusko-gruzínské válce 92-94 na straně Abcházců v ruské armádě ( i technicky šlo o rusko-gruzínskou válku, protože všichni „ dobrovolníci“ ze Severního Kavkazu byli ruskými občany, nemluvě již o Šamilu Basajevovi a elitní ruské jednotce, která za Abcházce bojovala v první linii, o ruských pilotech sestřelených gruzínskými/kartvelianskými jednotkami, o ruských pohraničnících, kteří nechávali přejíždět z RF vojenské kolony s vojenskými jednotkami a s těžkými zbraněmi do Abcházie, stejně jako později na Ukrajinu ) .

Ne všichni Abcházové chtěli být pod ruským područím, abcházští obchodníci již v 90. letech vytýkali Kremlu, že zničil abcházskou ekonomiku, když ve spojenectví s EŠ neprodyšně zapečetil abcházské hranice, aby abcházští „dobrovolníci“  neodcházeli bojovat v 1. čečenské válce 94-96 za své čečenské bratry ( rusko-gruzínská smlouva z roku 95 ponechávala Abcházii status quo, proto ji gruzínský parlament neratifikoval)  ...

OSN se v Abcházii angažovalo od 8/92, kdy po vyhlášení nezávislosti Abcházie gruzínské jednotky obsadily abcházský parlament v Suchumi.

V roce 93 OSN vyslalo do Gruzie mírové jednotky MONUG, byli to však jen pozorovatelé, protože modré přilby Rusko odmítlo s tím, že jeho  „ mírové“ jednotky jsou dostačující  ( ve skutečnosti v RB OSN ruský představitel dal jasně najevo, že se Kreml nemíchá do US intervencí ve Střední Americe, takže očekává, že se US nebudou vměšovat do ruské invaze do Gruzie ) .

Pasívní proruská diplomacie zvláštního zmocněnce gen. tajemníka OSN Eduarda Brunnera situaci v Abcházii pro Tbilisi významně zhoršila, a jeho nástupce rumunský diplomat Liviu Bota již s nekontrolovatelnými ruskými“mírotvůrci“, jejichž počet nekontrolovatelně narůstal, nemohl nic dělat.

Existence paralelního ruského vojska, které v terénu žádnou monitorovací misi OSN neuznávalo, a odmítalo vpouštět OSN pozorovatele na území pod svojí kontrolou, vylučovala jakoukoliv možnost normálního vyjednávání mezi Tbilisi a abcházskými „ separatisty“ , z nichž 80% dostalo od Putina ruské pasy ( Putinovým zákonem, umožňujícím rozdávat ruské pasy všem bývalým občanům SU ) ...

Když však Kreml v otázce Abcházie nespolupracoval ( ani v otázce návratu 250.000 gruzínských uprchlíků z Abcházie, pouze počátkem roku 99 bylo umožněno vrátit se 40.000 z nich, třebaže v 3/95 Vysoký komisař OSN pro uprchlíky odsoudil etnické čistky proti Gruzínům v Abcházii  ), EŠ v roce 97 svůj postoj k Čečensku za účelem nátlaku na ruskou vládu zásadně změnil, a gruzínské úřady nařídily ruským pohraničníkům, aby svá stanoviště na gruzínské straně hranic vyklidili – brzy poté si v údolí Pankisi, obydlené mj. i gruzínskými Čečenci, vytvořili tábor autentičtí čečenští separatisté, ale i uprchlíci z Čečenska, které Putin okázale nálepkoval slovy „ islámističtí teroristé „  ...

V roce 02 Putinova jednotka nájezdem Pankiské údolí od separatistů vyčistila v rámci dohody Putina s Bushem II o boji proti „ mezinárodnímu terorismu“ ...

Když se k moci v 8/99 dostal Putin ( do 13 měsíců od nástupu do funkce šéfa FSB ), odpověděl Ševardnadzemu zavedením víz pro gruzínské občany.

V roce 97 EŠ provedl zásadní obrat, a gruzínskou diplomacii přeorientoval na Washington - v Tbilisi si začali podávat dveře funkcionáři NATO, např. v roce 97, kdy se konalo společné námořní cvičení Sea-Breeze 97, gen. tajemník NATO Javier Solana.

10.10.97 byla ve Štrasburku založena organizace GUAM (Gruzie, Ukrajina, Ázerbájdžán, Moldávie – v 4/99 do ní vstoupil i Uzbekistán ).

Oficiálně šlo o neformální poradní orgán pro koordinaci aktivit spojených s kaspickou ropou, a pro pomoc a poradenství při urovnání konfliktů v Náhorním Karabachu/NK, v Podněstří a v Abcházii.

V roce 98 EŠ podepsal bilaterální dohodu s US o vojenské spolupráci, zejména v oblasti protivzdušné a námořní obrany + o společných vojenských cvičeních ( atentát na něj v tomto roce Kremlu již podruhé nevyšel) .

V 9/98 navštívila přístav Poti velitelská lodˇ  Šesté US floty, a konalo se společné cvičení Sea-Breeze.

V 2/99 ministři obrany zemí GUAM rozhodli o vytvoření společné „ mírové“ jednotky, jejímž hlavním úkolem je ochrana  ropovodů.

GUAM však svůj záměr nesplnilo, ruský vliv v oblasti nedokázalo vyvážit ...

Geopolitický pluralismus prosazoval Zbigniew Brzezinski ve svém článku Premature Partnership, Foreign Affairs 1994.

V rámci prozápadního kurzu Gruzie vyslala své vojáky do Kosova, třebaže šlo jen o symbolickou akci – 34 vojáků v rámci TR praporu v německé zóně odpovědnosti.

Další strategický význam Gruzie :

Gruzie je „ rozhlednou“  s výhledem na Írán + Irák, vzápětí po 9/11 dala Gruzie US letectvu k dizpozici své jediné bohatství – vzdušný prostor.

V roce 02 US instruktoři již cvičili gruzínské elitní jednotky, v 10/02 byla otevřena Vojenská akademie, která vzdělávala gruzínské důstojníky dle norem NATO.

V roce 03 EŠ oficiálně požádal o vstup Gruzie do NATO, a  s US podepsal smlouvu o spolupráci při obraně, ve které Gruzie příslušníkům US armády udělila výlučné právo vstupovat do Gruzie bez víz i pasů, a udělila jim stejná práva jako mají diplomaté, především exteritorialitu ...

EŠ ve svém pravidelném rozhovoru pro gruzínský rozhlas uvedl, že „ jakmile Američané skončí s Irákem, postarají se o vrácení Abcházie Gruzii „ ...

Gruzie má i ekonomický strategický význam.

Gruzie, tranzitní země, přes který od roku 05 vede ropovod BTC, byla již na počátku 20.stol. nedílnou součástí Velké hry v Zakavkazí, třebaže tehdy ve Velké hře o ázerbájdžánskou a kaspickou ropu hlavní úlohu hráli Britové a Rusové.

V souvislosti s diplomacií US/OSN v Kosovu, OSN 31.3.06 poprvé ve své rezoluci o situaci v gruzínské Abcházii, kterou prodloužilo mandát MONUG a ruských „ mírových „ sil o dalších 6 měsíců, nezmínilo, že „Abcházie je nedílnou součástí Gruzie“, takže gruzínský představitel u OSN ve svém dopise šéfovi RB OSN projevil obavy, že „ RF se vysloví pro nezávislost Abcházie podle kosovského scénáře „ , což vzápětí potvrdil Putin na tiskové konferenci ...  

 

 

Autor: Andrea Kostlánová | středa 29.10.2014 7:12 | karma článku: 12,23 | přečteno: 769x
  • Další články autora

Andrea Kostlánová

Prodej dětí – poptávka stimuluje nabídku

Jean-Jacques Rousseau hlásal lásku k bližnímu, ale své děti dal do sirotčince, ani Albert Einstein láskou k vlastním dětem neoslnil. Jak vypadaly sirotčince dříve, ukazuje Charles Dickens a Maupassant, u nás vyšla knížka o

10.2.2024 v 15:09 | Karma: 13,43 | Přečteno: 496x | Diskuse| Politika

Andrea Kostlánová

Ochrana žen a dětí je katastrofická, zatímco z LGBT se stává privilegovaná kasta

Lidská práva nedodržuje mj. drtivá většina afrických států. Téměř všechny podepsaly Mezinárodní úmluvu o potlačení a trestání zločinu apartheidu z roku 1973, která byla přijata z iniciativy Kremlu,

9.2.2024 v 11:42 | Karma: 12,27 | Přečteno: 492x | Diskuse

Andrea Kostlánová

Rudolf Hess i Wallenberg věděli to, co se neměla dozvědět veřejnost

Stejně jako Wallenberg i Hess věděl to, co se veřejnost nikdy neměla dozvědět.- že nacisté spolupracovali se sionisty, kteří od nich Židy vykupovali, a rovněž i s bolševiky, kteří ukrajinské a běloruské Židy nacistům vydávali.

8.12.2023 v 19:36 | Karma: 16,28 | Přečteno: 722x | Diskuse| Politika

Andrea Kostlánová

Švédská vláda půjčila Kremlu milióny v době, kdy byl švédský diplomat v sovětském vězení

Švédský vyslanec v Moskvě v 12/1946 – „ Bylo by skvělé, kdybychom dostali odpovědˇ, že je Wallenberg mrtvý „, aneb socialistická vláda v 10/1946 půjčila Kremlu 300 mil. dolarů v době, kdy byl švédský diplomat v sovětském vězení.

18.11.2023 v 18:15 | Karma: 11,13 | Přečteno: 266x | Diskuse| Politika

Andrea Kostlánová

Nekonečná švédsko-ruská hra v kauze Wallenberg

Nejen v KGB/FSB Rusku,ale ani ve Švédsku nemá veřejnost přístup k některým archívním složkám, mj. ke složce švédského diplomata Sverkera Aström či k veřejným Pamětem klíčových svědků, NKVD agentů, zejm. hraběte Kutuzova-Tolstého.

23.10.2023 v 12:29 | Karma: 8,00 | Přečteno: 246x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

  • Počet článků 1105
  • Celková karma 13,43
  • Průměrná čtenost 1382x
Mám doktorát z mezinárodního práva a zahraničněpolitické vztahy jsou mojí vášní. Motto pro můj blog : "Take away that pudding, it has no theme." Winston Churchill

email : kostlannova@email.cz