OSN, od „ mírových „ sborů s právem na sebeobranu k právu boje

14. 02. 2017 9:18:59
Právník Butrus Butrus-Ghálí, egyptský křestˇanský Kopt, vystudoval mezinárodní právo na Sorbonně a mezinárodní vztahy na Pařížském institutu pro politické studie. Jeho manželka byla Židovka z Alexandrie ( oba zemřeli v roce 2016,

Ghálímu bylo 93 let), děda, premiér a egyptský nacionalista za osmanské okupace, byl 1910 zavražděn.

Butrus Ghálí byl ministrem zahraničí Anvara Sadata, kterého na podzim 77 doprovázel na jeho překvapivé cestě do Jeruzaléma ( viz jak Anvar Sadat přešel od strategické spolupráce s Kremlem ke strategické spolupráci s Washingtonem, načež byl zavražděn „ islámistou „, Sadat se stal 1969 vicepremiérem, když vůči Kremlu nepovolný Násir zčistajasna v 52 letech zemřel, Sadat se stal dle ústavy prezidentem).

Byl to Butrus Ghálí, jenž mu napsal proslavený usmiřovací projev, který Sadat přednesl před Knesetem, a když byl Sadat na vojenské přehlídce v Káhiře 6.10.81 zastřelen „ islámistickým „ důstojníkem, bylo veřejně vyhrožováno smrtí i Butrusu Gháli.

V 8/91 SU se svojí zkorumpovanou policejní diktaturou a gerontologickou sekcí v čele státu implodoval, koncem téhož roku byl Butrus-Ghálí jmenován gen. tajemníkem OSN, funkce se ujal v 1/92.

Butrus Ghálí svojí rozhodností OSN obratně přizpůsobil politickým změnám ve světě, když využil krátkého období relativní nezávislosti OSN, kdy se Kreml i Washington vzpamatovávaly ze šoku, že jsou „ přátelé „.

V tomto krátkém období si Butrus-Ghálí prosazoval své představy bez ohledu na RB OSN či VS OSN, např. v roce 93 svolal do Vídně světovou konferenci o lidských právech, která se naposledy konala v PAR v roce 48, na které pronesl, že „ lidská práva jsou společným jazykem států a současně jsou poslední nepřekročitelnou červenou čárou jakékoliv politiky „.

Vídeňská deklarace o lidských právech byla z iniciativy Butruse-Ghálího přijata 25.6.93, hlasování se zdržela jen US delegace ( US dodnes odmítají uznat ekonomická, sociální a kulturní práva ).

Butrus Ghálí ve Vídni zvítězil 2x – v té době OSN mělo jen neznámé Středisko pro ochranu a podporu lidských práv ve Wilsonově paláci v Ženevě, ve Vídni Butrus-Ghálí nechal odhlasovat vznik další instituce – Vysoký komisariát OSN pro uprchlíky.

Aby uklidnil Američany, musel souhlasit, že tato nová instituce nebude politicky a rozpočtově samostatná, ale bude jen oddělením Sekretariátu gen. tajemníka OSN.

V roce 94 byl kritizován za nezvládnutí genocidy ve Rwandě a občanské války v Angole, jak kdyby genocidu ve Rwandě a občanskou válku v Angole rozpoutal on sám. Zatímco ve Rwandě OSN skutečně sehrálo negativní roli ve prospěch Paříže, protože Butrus-Ghálí byl frankofil ( viz můj článek OSN, falzifikátor letecké nehody z Rwandy - Blog ... - Andrea Kostlánová kostlanova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=44929 ), v Angole se na válce podílely ruské tajné služby, viz mé články AngolaGate.

V roce 96, když Izrael po předchozích arabských provokacích opět překročil hranice jižního Libanonu, Butrus-Ghálí vybudoval velitelství OSN v Libanonu/FINUL a ustavil mezinárodní komisi pro vyšetření zločinů izraelské armády vůči civilistům, kterou Albrightová požadovala zrušit, což Butrus Gháli odmítl, a tím ve funkci gen. tajemníka OSN skončil již po 4 letech.

Butrus-Ghálí zemřel v 2/016 ( 28.2.1986 byl zastřelen Olof Palme, 27.2.2015 byl zastřelen pod Putinovým oknem Boris Němcov ) - z maršála Sissiho, o jehož přízeň se uchází Kreml, by neměl žádnou radost.

O Sissiho přízeň se ucházel i Hollande, jenž s ním 17.4.016 v Káhiře podepsal dohodu o zvláštních vztazích ( dodávky francouzských zbraní ).

Maršál Sissi v tajných mučírnách mučí muže i ženy, kteří mizí přímo z ulic, načež se stávají nezvěstnými, zejména studenti. Beduínské vesnice, které upadnou v podezření, že ukrývají disidenty, jsou maršálem srovnány se zemí a spáleny napalmem ( společná vášeň s Putinem srovnávat města a vesnice se zemí ) .

Maršál uzavřel i hranice na Sinaji, přiléhající k pásmu Gazy, ale Palestinci do Egypta provozují vlastní podzemní dálnice.

Bank Ki-moon, jenž funkci gen. tajemníka OSN předal Portugalci Antonio Guterres , 1.2.17 uvedl, že na jihokorejského prezidenta kandidovat nebude, protože definitivně odchází z politiky do důchodu.

Za nového gen. tajemníka OSN, jenž 1.2.17 požadoval, aby Trump svůj proti imigrační dekret odvolal ( dekret dočasně 4.2.17 zrušil federální soud v Seattle a zamítl jej i odvolací soud ), dojde asi k podstatným změnám.

Do konce března 017 nový gen. tajemník vymění všechny klíčové šéfy, přičemž jistá oddělení měly na starosti jisté státy, Paříž/PAR např. 20 let vedla oddělení modrých přileb ( s rozpočtem 8 mld dolarů ), konkrétně od roku 97, kdy hrozila, že zablokuje nominaci Kofiho Annana do čela OSN.

Kreml si přeje obsadit Politické oddělení, které doposud vedl Američan, + funkci nového náměstka gen. tajemníka OSN pro protiteroristický boj, bude-li tato funkce vytvořena. Peking chce převzít Oddělení modrých přileb ( hodilo by se mu nasadit vojáky OSN v Jihočínském moři k ochraně čínských zájmů, celkem 120.000 vojáků, policistů a četníků OSN), které však PAR nechtěla ztratit. Zatímco Guterres Paříži vyhověl, a učinil novým šéfem Modrých přileb francouzského diplomata Jean-Pierre Lacroix, Kremlu nevyhověl, a ke všeobecnému překvapení ponechal v čele Politického oddělení Američana Jeffrey Feltmana, jenž během voleb v US veřejně podporoval Clintonovou.

V 9/015 čínský prezident poprvé navštívil VS OSN, aby oznámil, že pro „ stálou armádu OSN rychlého nasazení „ , kterou požadoval Obama, dodá 8.000 čínských vojáků ( v současné době se na 16 mírových misí OSN účastní 2.639 čínských vojáků, Čína je 2. největším sponzorem modrých přileb, předběhla i Japonsko. ).

Zatímco vojenské mise OSN v Libérii + Pobřeží slonoviny byly úspěšné, OSN nezvládla katastrofální situaci v Jižním Súdánu, v němž vládne chaos, odkud Keňa stáhla 1.000 svých vojáků, které civilisty nedokázali ochránit.

Jižní Súdán je gigantické území, na kterém šéf modrých přileb nasadil zpravodajské drony, jejichž nasazení však jihosúdánský prezident odmítá.

Ve Středoafrické republice v roce 015 a v Kongu (Kinshasa) v roce 016 bylo podáno několik žalob proti vojákům OSN, kteří se měli dopustit sexuálních útoků proti ženám, v Kongu bylo podáno celkem 191 žalob. V roce 013 bylo v Mali zabito 109 vojáků OSN, viz operace Barkhan vedená francouzskými vojáky.

Dosavadní šéf oddělení Francouz Hervé Ladsous odmítl, že by vojáci OSN mohli být v budoucnosti nasazeni do boje proti terorismu s tím, že jen zajištˇují probíhající politické procesy, kdy znepřátelené strany již zasedly k jednacímu stolu, třebaže v Mali Francouzi operaci Barkhan rozšířili téměř na celý Sahel, a aktivně se zúčastňují bojů ( francouzská akce proti „al-Kajdě“ Maghribu dostala požehnání od RB OSN, viz mé články o Alžírsku ).

Ban Ki-moon nechal od nezávislého týmu vypracovat zprávu o jednotkách OSN ( tzv. zpráva Hippo/High Level Independent Panel on Peace Operations ), která mu byla předána 16.6.015. Zpráva varovala, že si místní vlády a organizace přejí, aby byly mírové jednotky od základu přebudovány.

O mírových jednotkách se Charta OSN z roku 45 nezmiňuje. Jsou plodem praxe začínající od roku 48, kdy byla vyslána pozorovací mise do Palestiny, 1949 byla vytvořena skupina vojenských pozorovatelů OSN na hranicích mezi Indií a Pákistánem, a především po rozmístění krizové jednotky OSN v oblasti Suezského průplavu po krizi z roku 56.Od 1964 byly na Kypru, většinou šlo o zmrazené konflikty.

Kapitola VI se týká mírového řešení sporů, kapitola VII Charty / Akce v případě ohrožení míru obsahuje principy pro ustavení ozbrojených sil OSN s genštábem, zůstala však mrtvou literou.

Vedení Oddělení mírových sil si mezi kapitolou VI a VII vytvořilo jakousi mezikapitolu vlastní, založenou na třech principech : a) hostitelský stát musí s misí OSN souhlasit, b) nestrannost c) použití síly jen v případě sebeobrany.

V době studené války byly mírové jednotky OSN používány jen jako neutrální tampónová síla mezi znepřátelenými stranami, dohlížely na dodržování příměří , neporušitelnost hranic, demobilizaci, či ochranu lidských práv.

Po studené válce mezistátní konflikty nahradily asymetrické války a vnitřní konflikty, mírové jednotky tak přešly od statických aktivit k multidimenzionálním operacím, v nichž cíle mnohdy nebyly konkrétně definovány, mise byly časově neohraničené, a použití vojenské síly k obnovení míru se přímo vyžadovalo, např. mise v Burundi od roku 2000, kde měly znovuobnovit stát a právo.

Po mírových dohodách z tanzanské Arusha z 28.8.00 byla vyhlášena mise Operace OSN v Burundi, od roku 06 Integrované Byro pro Burundi, v roce 07 byla vytvořena Komise pro konsolidaci míru v Burundi, přesto v roce 015 znovu vypuklo mezietnické napětí, když prezident Pierre Nkurunziza oznámil, že bude na prezidenta kandidovat potřetí, takže RB OSN nezbylo nic jiného, než sem vyslat 228 policistů OSN jako pozorovatelů.

Do misí OSN se mnohdy vkládají přemrštěné naděje - jak udržovat mír, když žádný neexistuje, jak chránit civilisty, když hostitelský stát s jejich ochranou nesouhlasí, jak si počínat, když se ozbrojeného konfliktu účastní stovky malých stran, které neustále mění spojenectví, či když je politická podpora regionálních států pro mise OSN nulová a mezinárodní společenství váhá ( Burundi v roce 016, severní Mali, kde je rozmístěno přes 10.000 vojáků OSN).

Zpráva Brahímí ( Lachdar Brahímí) z roku 00 doporučuje udělit jednotkám OSN právo bránit nejen sebe, ale i ostatní složky svého sboru a cíl své mise, tj. měly by mít právo bránit i civilní obyvatelstvo, které je vážně a bezprostředně ohroženo na životě.

Toto právo k aktivní vojenské obraně bylo formalizováno v doktríně Capstone z roku 08/viz Capstone Doctrine, mají ho jednotky OSN v Kongu (Kinshasa) a v Jižním Súdánu od roku 011, které vyhlásily nulovou toleranci pro sexuální zločiny.

Zda je mezinárodní armáda OSN v souladu s Chartou OSN, o tom se experti stále přou.

Komsomolskaja pravda ze 3.2.17 : Vedení Talibanu prohlásilo, že talibanci historicky nepatří k Západu, ale k muslimské velmoci Rusku /Член руководства движения «Талибан» Саид Мохаммад Акбар Ага: «История доказала, что Афганистан ближе к России, чем к Западу» http://www.kp.ru/daily/26642.5/3661224/

Rusko pomáhá islámistickým extrémistům /Россия и «Талибан» http://ru.krymr.com/a/28304175.html

83% Rusů jsou příbuzní / 83% россиян приходятся друг другу родственниками http://izvestia.ru/news/663711

Oficiální počet nezaměstnaných v RF, 13.2.17

Число безработных в России за неделю выросло до 908 тысяч человек https://www.gazeta.ru/business/news/2017/02/13/n_9682895.shtml

62% Rusů trpí závislostí na TV / 62% россиян признали зависимость от телевизора, - опрос

http://censor.net.ua/news/427593/62_rossiyan_priznali_zavisimost_ot_televizora_opros

Autor: Andrea Kostlánová | úterý 14.2.2017 9:18 | karma článku: 11.41 | přečteno: 542x

Další články blogera

Andrea Kostlánová

Prodej dětí – poptávka stimuluje nabídku

Jean-Jacques Rousseau hlásal lásku k bližnímu, ale své děti dal do sirotčince, ani Albert Einstein láskou k vlastním dětem neoslnil. Jak vypadaly sirotčince dříve, ukazuje Charles Dickens a Maupassant, u nás vyšla knížka o

10.2.2024 v 15:09 | Karma článku: 13.14 | Přečteno: 480 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Ochrana žen a dětí je katastrofická, zatímco z LGBT se stává privilegovaná kasta

Lidská práva nedodržuje mj. drtivá většina afrických států. Téměř všechny podepsaly Mezinárodní úmluvu o potlačení a trestání zločinu apartheidu z roku 1973, která byla přijata z iniciativy Kremlu,

9.2.2024 v 11:42 | Karma článku: 11.95 | Přečteno: 480 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Rudolf Hess i Wallenberg věděli to, co se neměla dozvědět veřejnost

Stejně jako Wallenberg i Hess věděl to, co se veřejnost nikdy neměla dozvědět.- že nacisté spolupracovali se sionisty, kteří od nich Židy vykupovali, a rovněž i s bolševiky, kteří ukrajinské a běloruské Židy nacistům vydávali.

8.12.2023 v 19:36 | Karma článku: 16.28 | Přečteno: 716 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Švédská vláda půjčila Kremlu milióny v době, kdy byl švédský diplomat v sovětském vězení

Švédský vyslanec v Moskvě v 12/1946 – „ Bylo by skvělé, kdybychom dostali odpovědˇ, že je Wallenberg mrtvý „, aneb socialistická vláda v 10/1946 půjčila Kremlu 300 mil. dolarů v době, kdy byl švédský diplomat v sovětském vězení.

18.11.2023 v 18:15 | Karma článku: 10.79 | Přečteno: 264 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Žamboch

Prokazatelně lživý titulek o spotřebitelské náladě:

Titulek Seznam Zprávy: "Blbá nálada ustupuje, Češi se cítí ekonomicky nejlépe za tři a půl roku" znamená, že autor neumí napočítat do tří (let). Důkazem jeho lživosti jsou přitom informace přímo z článku.

29.3.2024 v 9:14 | Karma článku: 18.83 | Přečteno: 232 | Diskuse

Michal Sabó

Nechte nám Mrazíka! Proč Češi stále milují Rusko a staré časy?

Česká veřejnost je rozdělena na dvě poloviny. Jedna podporuje Ukrajinu, druhá si stojí za Ruskem. Co vede lidi k hájení tyranie?

29.3.2024 v 6:45 | Karma článku: 17.49 | Přečteno: 548 | Diskuse

Jiří Žamboch

Putinovo dnešní vojenské srovnání NATO a Ruska záměrně kulhá.Situace Ruska je o dost lepší

Dnešní srovnání NATO Putinem dalším chytrým Putinovým tahem.Prohlášení "Rusko vydává desetkrát méně na obranu než Spojené státy, tak je ruský útok na NATO nesmyslný." má ukolébat veřejnost evropských členů NATO.Je to však jinak.

28.3.2024 v 20:10 | Karma článku: 14.33 | Přečteno: 392 | Diskuse

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 14.99 | Přečteno: 252 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 29.95 | Přečteno: 671 | Diskuse
Počet článků 1105 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1381

Mám doktorát z mezinárodního práva a zahraničněpolitické vztahy jsou mojí vášní. Motto pro můj blog : "Take away that pudding, it has no theme." Winston Churchill

email : kostlannova@email.cz

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...