Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

OSN, od „ mírových „ sborů s právem na sebeobranu k právu boje

14. 02. 2017 9:18:59
Právník Butrus Butrus-Ghálí, egyptský křestˇanský Kopt, vystudoval mezinárodní právo na Sorbonně a mezinárodní vztahy na Pařížském institutu pro politické studie. Jeho manželka byla Židovka z Alexandrie ( oba zemřeli v roce 2016,

Ghálímu bylo 93 let), děda, premiér a egyptský nacionalista za osmanské okupace, byl 1910 zavražděn.

Butrus Ghálí byl ministrem zahraničí Anvara Sadata, kterého na podzim 77 doprovázel na jeho překvapivé cestě do Jeruzaléma ( viz jak Anvar Sadat přešel od strategické spolupráce s Kremlem ke strategické spolupráci s Washingtonem, načež byl zavražděn „ islámistou „, Sadat se stal 1969 vicepremiérem, když vůči Kremlu nepovolný Násir zčistajasna v 52 letech zemřel, Sadat se stal dle ústavy prezidentem).

Byl to Butrus Ghálí, jenž mu napsal proslavený usmiřovací projev, který Sadat přednesl před Knesetem, a když byl Sadat na vojenské přehlídce v Káhiře 6.10.81 zastřelen „ islámistickým „ důstojníkem, bylo veřejně vyhrožováno smrtí i Butrusu Gháli.

V 8/91 SU se svojí zkorumpovanou policejní diktaturou a gerontologickou sekcí v čele státu implodoval, koncem téhož roku byl Butrus-Ghálí jmenován gen. tajemníkem OSN, funkce se ujal v 1/92.

Butrus Ghálí svojí rozhodností OSN obratně přizpůsobil politickým změnám ve světě, když využil krátkého období relativní nezávislosti OSN, kdy se Kreml i Washington vzpamatovávaly ze šoku, že jsou „ přátelé „.

V tomto krátkém období si Butrus-Ghálí prosazoval své představy bez ohledu na RB OSN či VS OSN, např. v roce 93 svolal do Vídně světovou konferenci o lidských právech, která se naposledy konala v PAR v roce 48, na které pronesl, že „ lidská práva jsou společným jazykem států a současně jsou poslední nepřekročitelnou červenou čárou jakékoliv politiky „.

Vídeňská deklarace o lidských právech byla z iniciativy Butruse-Ghálího přijata 25.6.93, hlasování se zdržela jen US delegace ( US dodnes odmítají uznat ekonomická, sociální a kulturní práva ).

Butrus Ghálí ve Vídni zvítězil 2x – v té době OSN mělo jen neznámé Středisko pro ochranu a podporu lidských práv ve Wilsonově paláci v Ženevě, ve Vídni Butrus-Ghálí nechal odhlasovat vznik další instituce – Vysoký komisariát OSN pro uprchlíky.

Aby uklidnil Američany, musel souhlasit, že tato nová instituce nebude politicky a rozpočtově samostatná, ale bude jen oddělením Sekretariátu gen. tajemníka OSN.

V roce 94 byl kritizován za nezvládnutí genocidy ve Rwandě a občanské války v Angole, jak kdyby genocidu ve Rwandě a občanskou válku v Angole rozpoutal on sám. Zatímco ve Rwandě OSN skutečně sehrálo negativní roli ve prospěch Paříže, protože Butrus-Ghálí byl frankofil ( viz můj článek OSN, falzifikátor letecké nehody z Rwandy - Blog ... - Andrea Kostlánová kostlanova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=44929 ), v Angole se na válce podílely ruské tajné služby, viz mé články AngolaGate.

V roce 96, když Izrael po předchozích arabských provokacích opět překročil hranice jižního Libanonu, Butrus-Ghálí vybudoval velitelství OSN v Libanonu/FINUL a ustavil mezinárodní komisi pro vyšetření zločinů izraelské armády vůči civilistům, kterou Albrightová požadovala zrušit, což Butrus Gháli odmítl, a tím ve funkci gen. tajemníka OSN skončil již po 4 letech.

Butrus-Ghálí zemřel v 2/016 ( 28.2.1986 byl zastřelen Olof Palme, 27.2.2015 byl zastřelen pod Putinovým oknem Boris Němcov ) - z maršála Sissiho, o jehož přízeň se uchází Kreml, by neměl žádnou radost.

O Sissiho přízeň se ucházel i Hollande, jenž s ním 17.4.016 v Káhiře podepsal dohodu o zvláštních vztazích ( dodávky francouzských zbraní ).

Maršál Sissi v tajných mučírnách mučí muže i ženy, kteří mizí přímo z ulic, načež se stávají nezvěstnými, zejména studenti. Beduínské vesnice, které upadnou v podezření, že ukrývají disidenty, jsou maršálem srovnány se zemí a spáleny napalmem ( společná vášeň s Putinem srovnávat města a vesnice se zemí ) .

Maršál uzavřel i hranice na Sinaji, přiléhající k pásmu Gazy, ale Palestinci do Egypta provozují vlastní podzemní dálnice.

Bank Ki-moon, jenž funkci gen. tajemníka OSN předal Portugalci Antonio Guterres , 1.2.17 uvedl, že na jihokorejského prezidenta kandidovat nebude, protože definitivně odchází z politiky do důchodu.

Za nového gen. tajemníka OSN, jenž 1.2.17 požadoval, aby Trump svůj proti imigrační dekret odvolal ( dekret dočasně 4.2.17 zrušil federální soud v Seattle a zamítl jej i odvolací soud ), dojde asi k podstatným změnám.

Do konce března 017 nový gen. tajemník vymění všechny klíčové šéfy, přičemž jistá oddělení měly na starosti jisté státy, Paříž/PAR např. 20 let vedla oddělení modrých přileb ( s rozpočtem 8 mld dolarů ), konkrétně od roku 97, kdy hrozila, že zablokuje nominaci Kofiho Annana do čela OSN.

Kreml si přeje obsadit Politické oddělení, které doposud vedl Američan, + funkci nového náměstka gen. tajemníka OSN pro protiteroristický boj, bude-li tato funkce vytvořena. Peking chce převzít Oddělení modrých přileb ( hodilo by se mu nasadit vojáky OSN v Jihočínském moři k ochraně čínských zájmů, celkem 120.000 vojáků, policistů a četníků OSN), které však PAR nechtěla ztratit. Zatímco Guterres Paříži vyhověl, a učinil novým šéfem Modrých přileb francouzského diplomata Jean-Pierre Lacroix, Kremlu nevyhověl, a ke všeobecnému překvapení ponechal v čele Politického oddělení Američana Jeffrey Feltmana, jenž během voleb v US veřejně podporoval Clintonovou.

V 9/015 čínský prezident poprvé navštívil VS OSN, aby oznámil, že pro „ stálou armádu OSN rychlého nasazení „ , kterou požadoval Obama, dodá 8.000 čínských vojáků ( v současné době se na 16 mírových misí OSN účastní 2.639 čínských vojáků, Čína je 2. největším sponzorem modrých přileb, předběhla i Japonsko. ).

Zatímco vojenské mise OSN v Libérii + Pobřeží slonoviny byly úspěšné, OSN nezvládla katastrofální situaci v Jižním Súdánu, v němž vládne chaos, odkud Keňa stáhla 1.000 svých vojáků, které civilisty nedokázali ochránit.

Jižní Súdán je gigantické území, na kterém šéf modrých přileb nasadil zpravodajské drony, jejichž nasazení však jihosúdánský prezident odmítá.

Ve Středoafrické republice v roce 015 a v Kongu (Kinshasa) v roce 016 bylo podáno několik žalob proti vojákům OSN, kteří se měli dopustit sexuálních útoků proti ženám, v Kongu bylo podáno celkem 191 žalob. V roce 013 bylo v Mali zabito 109 vojáků OSN, viz operace Barkhan vedená francouzskými vojáky.

Dosavadní šéf oddělení Francouz Hervé Ladsous odmítl, že by vojáci OSN mohli být v budoucnosti nasazeni do boje proti terorismu s tím, že jen zajištˇují probíhající politické procesy, kdy znepřátelené strany již zasedly k jednacímu stolu, třebaže v Mali Francouzi operaci Barkhan rozšířili téměř na celý Sahel, a aktivně se zúčastňují bojů ( francouzská akce proti „al-Kajdě“ Maghribu dostala požehnání od RB OSN, viz mé články o Alžírsku ).

Ban Ki-moon nechal od nezávislého týmu vypracovat zprávu o jednotkách OSN ( tzv. zpráva Hippo/High Level Independent Panel on Peace Operations ), která mu byla předána 16.6.015. Zpráva varovala, že si místní vlády a organizace přejí, aby byly mírové jednotky od základu přebudovány.

O mírových jednotkách se Charta OSN z roku 45 nezmiňuje. Jsou plodem praxe začínající od roku 48, kdy byla vyslána pozorovací mise do Palestiny, 1949 byla vytvořena skupina vojenských pozorovatelů OSN na hranicích mezi Indií a Pákistánem, a především po rozmístění krizové jednotky OSN v oblasti Suezského průplavu po krizi z roku 56.Od 1964 byly na Kypru, většinou šlo o zmrazené konflikty.

Kapitola VI se týká mírového řešení sporů, kapitola VII Charty / Akce v případě ohrožení míru obsahuje principy pro ustavení ozbrojených sil OSN s genštábem, zůstala však mrtvou literou.

Vedení Oddělení mírových sil si mezi kapitolou VI a VII vytvořilo jakousi mezikapitolu vlastní, založenou na třech principech : a) hostitelský stát musí s misí OSN souhlasit, b) nestrannost c) použití síly jen v případě sebeobrany.

V době studené války byly mírové jednotky OSN používány jen jako neutrální tampónová síla mezi znepřátelenými stranami, dohlížely na dodržování příměří , neporušitelnost hranic, demobilizaci, či ochranu lidských práv.

Po studené válce mezistátní konflikty nahradily asymetrické války a vnitřní konflikty, mírové jednotky tak přešly od statických aktivit k multidimenzionálním operacím, v nichž cíle mnohdy nebyly konkrétně definovány, mise byly časově neohraničené, a použití vojenské síly k obnovení míru se přímo vyžadovalo, např. mise v Burundi od roku 2000, kde měly znovuobnovit stát a právo.

Po mírových dohodách z tanzanské Arusha z 28.8.00 byla vyhlášena mise Operace OSN v Burundi, od roku 06 Integrované Byro pro Burundi, v roce 07 byla vytvořena Komise pro konsolidaci míru v Burundi, přesto v roce 015 znovu vypuklo mezietnické napětí, když prezident Pierre Nkurunziza oznámil, že bude na prezidenta kandidovat potřetí, takže RB OSN nezbylo nic jiného, než sem vyslat 228 policistů OSN jako pozorovatelů.

Do misí OSN se mnohdy vkládají přemrštěné naděje - jak udržovat mír, když žádný neexistuje, jak chránit civilisty, když hostitelský stát s jejich ochranou nesouhlasí, jak si počínat, když se ozbrojeného konfliktu účastní stovky malých stran, které neustále mění spojenectví, či když je politická podpora regionálních států pro mise OSN nulová a mezinárodní společenství váhá ( Burundi v roce 016, severní Mali, kde je rozmístěno přes 10.000 vojáků OSN).

Zpráva Brahímí ( Lachdar Brahímí) z roku 00 doporučuje udělit jednotkám OSN právo bránit nejen sebe, ale i ostatní složky svého sboru a cíl své mise, tj. měly by mít právo bránit i civilní obyvatelstvo, které je vážně a bezprostředně ohroženo na životě.

Toto právo k aktivní vojenské obraně bylo formalizováno v doktríně Capstone z roku 08/viz Capstone Doctrine, mají ho jednotky OSN v Kongu (Kinshasa) a v Jižním Súdánu od roku 011, které vyhlásily nulovou toleranci pro sexuální zločiny.

Zda je mezinárodní armáda OSN v souladu s Chartou OSN, o tom se experti stále přou.

Komsomolskaja pravda ze 3.2.17 : Vedení Talibanu prohlásilo, že talibanci historicky nepatří k Západu, ale k muslimské velmoci Rusku /Член руководства движения «Талибан» Саид Мохаммад Акбар Ага: «История доказала, что Афганистан ближе к России, чем к Западу» http://www.kp.ru/daily/26642.5/3661224/

Rusko pomáhá islámistickým extrémistům /Россия и «Талибан» http://ru.krymr.com/a/28304175.html

83% Rusů jsou příbuzní / 83% россиян приходятся друг другу родственниками http://izvestia.ru/news/663711

Oficiální počet nezaměstnaných v RF, 13.2.17

Число безработных в России за неделю выросло до 908 тысяч человек https://www.gazeta.ru/business/news/2017/02/13/n_9682895.shtml

62% Rusů trpí závislostí na TV / 62% россиян признали зависимость от телевизора, - опрос

http://censor.net.ua/news/427593/62_rossiyan_priznali_zavisimost_ot_televizora_opros

Autor: Andrea Kostlánová | úterý 14.2.2017 9:18 | karma článku: 10.63 | přečteno: 479x

Další články blogera

Andrea Kostlánová

Jak Stalin vydíral Charlese de Gaulla v Moskvě (1944)

Polsko bylo cenou nejen předválečného, ale i poválečného „ míru „. Krátce po kapitulaci Varšavského povstání se 10.10.44 neformálně setkal Churchill se Stalinem, aby si po střední Evropě rozdělili ještě nerozdělený Balkán.

16.10.2017 v 10:21 | Karma článku: 11.68 | Přečteno: 895 | Diskuse

Andrea Kostlánová

„Kalašnikovy, pecny chleba a prášky proti bolení hlavy pro varšavské povstalce“

„Kalašnikovy, pecny chleba a prášky proti bolení hlavy pro varšavské povstalce“, aneb Rokossovského neuvěřitelné Paměti

15.10.2017 v 8:57 | Karma článku: 11.43 | Přečteno: 562 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Pokusili se „berlingovci“ o pomoc varšavským povstalcům ?

2.8.44 po půlnoci přišla Stalinovi z britského/UK genštábu zpráva o vypuknutí Varšavského povstání/VP, která obsahovala UK žádost o pomoc ve prospěch povstalců. Stalin učinil pravý opak a nařídil gen. Rokossovskému, aby okamžitě

13.10.2017 v 14:37 | Karma článku: 13.82 | Přečteno: 572 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Varšavské povstání, spojenecká pomoc " jen se souhlasem Stalina "

Po zavraždění gen. Sikorského v 7/43 se stal vrchním velitelem PL armády gen. Kazimír Sosnkowski /1885-1969 Quebec/, intelektuál – filozof a lingvista, přítel Piłsudského, v 1.sv.v. byl jeho náčelníkem genštábu.

12.10.2017 v 13:47 | Karma článku: 10.78 | Přečteno: 557 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Tichý(Bnj)

Každý máme strany, bez kterých bychom se obešli

Po volbách to asi nepůjde jinak, než složit nějakou koalici. Dnes ještě nevíme, kdo se do Sněmovny dostane a jakou bude mít sílu.

17.10.2017 v 15:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Plané sliby partají před volbami

Televizní Vyhrazeno pro ... spustilo „slibotechnu“ partají, ve které se předhánění ve slibech voličům co všechno, v případě jejich zvolení, pro jejich blahobyt dnešní a budoucí, prosadí a zavedou.

17.10.2017 v 14:41 | Karma článku: 2.65 | Přečteno: 79 | Diskuse

Vít Klíma

Jak motivovat moudré a chytré lidi do vedení státu?

Virilista je nevolený člen určitého (např. zákonodárného) sboru s tzv. virilním (osobním) hlasem, jehož členství v daném sboru je vázáno na nějaký jím dosažený úřad nebo hodnost.

17.10.2017 v 12:27 | Karma článku: 7.37 | Přečteno: 209 | Diskuse

Rostislav Říha

Piráti, Kalousek a půlka zadku.

Podle Voltaira prý, když pirátům došlo na moři maso, tak každé zajatkyni ujedli vždy jen polovinu zadnice. Rád bych, aby se můj národ zachoval také logicky.

17.10.2017 v 12:12 | Karma článku: 10.79 | Přečteno: 621 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Kim prý hrozí, že jaderná apokalypsa může začít každou chvíli…

Už se z toho stal tak trochu kolorit, z těch výhrůžek, kterými „rakeťák“ Kim častuje celý svět. Celý svět si láme hlavu co s ním. Možná je recept hodně jednoduchý...

17.10.2017 v 12:05 | Karma článku: 13.06 | Přečteno: 441 | Diskuse
Počet článků 944 Celková karma 14.76 Průměrná čtenost 1349

Mám doktorát z mezinárodního práva a zahraničněpolitické vztahy jsou mojí vášní. Motto pro můj blog : "Take away that pudding, it has no theme." Winston Churchill

email : kostlannova@email.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.