Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Občanská válka v Severním Irsku, hlad v RF

11. 03. 2017 20:45:48
V Severním Irsku 2.3.17 v regionálních volbách vyhrála probritská Demokratická unionistická strana Iana Parsley/DUP, ale jen o jedno křeslo, před volbami měla DUP o 10 křesel více.S jedním křeslem navíc nemůže v severoirském

parlamentu vetovat žádné zákony.

Proirská nacionalistická strana Sinn Fein si přeje sjednocení s Irskem a vystupuje proti Brexitu, proti kterému se v Severním Irsku vyslovilo 56% voličů, v drtivé většině katolíků, ale proti Brexitu hlasovali i někteří protestanti, většinou zemědělci, kteří dostávali od Bruselu dotace, a kteří jsou dnes s Brexitem nespokojeni( a naopak někteří irští katolíci hlasovali pro Brexit, protože „Brexit v Británii vyvolá takový bordel, že my Irové se konečně osamostatníme „ , prohlašují).

Brexit tak paradoxně spojil katolíky a některé protestanty, kteří se táží, zda jim bude lépe pod Británií, která dala přednost Brexitu, anebo pod Irskem, které v EU setrvává, a požadují rozhodnout tuto otázku v referendu o připojení se k Irsku.

Neochota šéfky strany DUP Arlene Foster odstoupit z funkce premiérky, dokud se nevyšetří skandál nákladného financování obnovitelných zdrojů energie ( cílem bylo venkovské voličstvo strany DUP, které, aby získalo vysoké dotace, mj. vytápělo dřevem prázdné stodoly ), vedla k předčasným volbám, a byla hlavní politickou chybou strany DUP, zatímco vypsání referenda o Brexitu bylo hlavní chybou Davida Camerona.

Na protest proti neochotě Fosterové odejít, v 1/017 odstoupil z funkce vicepremiéra churavějící Martin McGuinness (66), bývalý vojenský velitel IRA, takže dle mírových dohod z Belfastu z 10.4.98 ( podepsány o Velkém pátku ), musely být vypsány předčasné volby, protože neúčast jedné strany na vládě znamená odstoupení i druhé strany.

McGuinnesse nahradila 40letá Michelle O ́Neil, dcera bývalého vojenského velitele IRA.

Sinn Fein s Fosterovou spoluvládnout nebude, Gerry Adams se již nechal slyšet, že Irové k vládnutí Angličany nepotřebují. Pokud k vytvoření nové vlády nedojde do tří týdnů, LON by mohl v Severním Irsku obnovit přímou vládu, což by znamenalo v důsledku Brexitu konec mírového procesu v Severním Irsku.

Sněmovna lordů 1.3.17 Brexit přibrzdila ( oddálila přijetí UK zákona o odchodu z EU ), když k návrhu zákona Mayové o Brexitu přijala dodatek o garanci práv občanů EU ( 3 mil. v UK, počet žádostí o trvalý pobyt v UK po Brexitu dramaticky stoupl ), která chce Mayová garantovat až později na základě reciprocity.

Mayová může v Dolní komoře, v níž má většinu, dodatek anulovat, protože , jak prohlásila, její povinností je chránit práva UK občanů, takže je vyloučené, aby Bruselu nabízela jednostranné ústupky, ale Brusel si stojí na svém, že před oficiálním zahájením Brexitu nebude s LON o ničem vyjednávat : „ No negotiation before notification „ .

Brusel sice vyhlašuje jednotu, ale obává se, aby po oficiálním zahájení Brexitu jednotlivé země nenavazovaly s LON zvláštní bilaterální vztahy na základě reciprocity, jak naznačilo Irsko, které žádá EU o výjimku ( irská ekonomika závisí na UK trhu ).

Irsko se bojí, aby se po Brexitu znovu neobjevily mezi ním a Severním Irskem nové hranice se strážními věžemi a ostnatým drátem, třebaže návrat k nim Mayová vyloučila – stály LON nemalé peníze a vyživovaly násilí. Kontrolní checkpointy byly do roku 89 na každém kroku, dnes v místech kasáren stojí hypermarkety a plynulé jízdě z Belfastu do Dublinu nic nebrání.

Severní Irsko by mohlo být první kolaterální škodou Brexitu, kdyby UK opět hranice s Irskou republikou zavedlo, přičemž Mayová stojí před nesnadným výběrem – budˇ zavede pozemní hranice a rozhněvá katolíky, anebo zavede námořní hranice mezi Irskem a Velkou Británií, a poštve si proti sobě protestanty.

V Severním Irsku po Brexitu roste nezaměstnanost, majitelé severoirských firem se masově stěhují do Irska, aby se neodstřihli od EU, a nejen majitelé firem – od Brexitu si do konce roku 016 požádalo o irský pas přes 70.000 severoirských katolíků, na což mají dle mírových dohod z roku 98 nárok.

Faktickým garantem mírových dohod z 4/98 byla EU, která na politickou stabilitu Irska věnovala 1.3 mld euro.

Robert McClenaghan, bývalý aktivista IRA, jenž mládí strávil v jedné z nejpřísněji střežených britských věznic, dnes v 59 letech provází turisty po Belfastu a jeho freskách s motivy „ Brits out“ / Ireland unfree will never be at peace „ , a předpovídá novou válku mladé generace s UK policisty a vojáky, pokud budou v Severním Irsku znovu rozmístěni. Již dnes mladí Irové, kteří mají zdi svého pokoje polepené Pannou Marií a obrázky svatých, v hospodách vykřikují, že jsou připraveni zemřít za Irsko stejně jako jejich otcové, a že děkují Bohu za Brexit, kvůli kterému se Irové opět chopí zbraní.

30 let konfliktu /69-98/ traumatizovalo generace z obou komunit, které nadále žijí izolovaně ( „ Zabili mi otce a strýce, nechci mít s nimi nic společného „ je obvyklá odpovědˇ na dotaz, co si myslí o druhé komunitě ).

Mnozí z Irů stále spolupracují s frakcí IRA „ Real IRA“ ( ústředí v Derry /oficiálně Londonderry, které je rozdělené na katolickou a protestantskou část, viz Krvavá neděle z roku 72), která mírové dohody neuznala, a která je znechucena dnešní mládeží, která si žije své mírové životy, zatímco její otcové padli v boji za svobodu, kterou Severní Irsko doposud nezískalo.

Děda Roberta McClenaghana byl v roce 71 zavražděn výbuchem bomby v Belfastu, incident nebyl nikdy řádně vyšetřen, proto McClenaghan prohlašuje, že Irové v UK soudní systém nevěří, jen v soudnictví EU, a po Brexitu se nebudou mít kam obrátit.

Článek 1 Charty OSN vyhlašuje právo na sebeurčení, a protože referendum o Brexitu ukázalo, že většina Londýňanů, Skotů a Severních Irů si přeje zůstat v EU, EU si tyto hlasy proti Brexitu vyložila jako státní secese, a okamžitě je právně uznala za nezávislé entity jejich přijetím do EU.

Nový muslimský starosta Londýna Sadik Chan, po přijetí do EU šéf státu, poblahopřál Londýňanům, že jsou 30. státem EU, a prohlásil, že bude vládnout londýnskému státu zodpovědně a s úctou ke všem svým poddaným, zejména ke Královně a k premiérce Mayové. Prohlásil, že Anglie byla vždy spojencem Londýna, a navždy zůstane.

Premiérka Mayová rozhodla, že její vláda z finančních důvodů zůstane v LON s tím, že v roce 1940 se do LON přestěhovala vláda francouzská a nizozemská, tak není důvodu, proč by v LON nemohla zůstat vláda britská.

Také Skotové se zadostiučiněním uvítali svoji reintegraci do EU, a poblahopřáli si, že Skotsko zůstalo během referenda tvrdě proevropské, jen vyjádřili obavy, aby nemuseli příští rok znovu hlasovat o svém setrvání ve Velké Británii jako v roce 014, protože dle nich bylo Skotsko vždy britské, takže by pro setrvání ve Velké Británii zase hlasovali.

Občané Severního Irska slavili svůj opětovný vstup do EU v irských putykách celou noc, obavu měl jen okres Antrim, který hlasoval pro Brexit, a dnes se bojí, že bude muset v referendu hlasovat o vystoupení ze Severního Irska.

Z výše zmíněného vyplývá, že nelze automaticky vyhovět všem lidovým referendům. Proto v roce 05 EU ignorovala francouzské (54.7% proti euroústavě) a NL veto, a evropská smlouva byla v roce 07 ratifikována v Lisabonu.

Z důvodu výše zmíněného Francie navzdory referendu o euroústavě zůstala v EU, protože Bretagne a vinařský kraj na Loiře hlasovaly pro euroústavu, takže po francouzském exitu by secesí a reintegrací do EU vznikl nový stát Velká Británie II ( Bretagne + Pays de Loire ).

Putinovo Rusko spěje k hladomoru

9.3.17 Ruský politolog Andrej Pjontkovskij : Kreml propadá hysterii nejen z obav z možného nového US velvyslance v Rusku Johna Huntsman, ale i z Trumpa, jenž si již nemůže dovolit s Putinem flirtovat / Российский политолог: Россияне не просто обеспокоены. У них истерика http://glavnoe.ua/news/n301405

13.5.016 Nižnyj Novgorod musí financovat výstavbu infrastruktury pro uspořádání MS ve fotbale v roce 2018 z finančních prostředků na onkologii, třebaže rakovina je v tomto kraji nemocí číslo jedna/

Нижегородской области пришлось урезать расходы на борьбу с онкологией в связи с необходимостью финансировать ЧМ-2018

https://www.sports.ru/football/1039978566.html

5.3.17 Lidé v RF hladovějí/ Putinova RF,sverdlovská oblast /Люди массово гoлoдaют. Путинская РФ. Свердловская область.https://www.youtube.com/watch?v=5Cb1Jg0SMEo .Předchozí video uživatel odstranil, zde je video funkční.

9.3.17 Údaje Moskevské burzy ukazují, že se ruský akciový trh zhroutil/ Фондовый рынок России закрылся падением https://www.gazeta.ru/business/news/2017/03/09/n_9775571.shtml

9.3.17 Ceny ropy znehodnotily ruské akcie i rubl/ Нефть обрушила российские фондовые индексы и рубль http://www.vedomosti.ru/finance/articles/2017/03/09/680518-neft-obrushila-rubl

10.3.17 Odliv kapitálu z RF se za první dva měsíce roku 017 zvýšil o více než 6%/ Чистый отток капитала из РФ вырос в январе—феврале более чем на 6%http://www.rosbalt.ru/business/2017/03/10/1597803.html

11.3.17 Medvěděv vrátil Rusům tureckou žvýkačku, když zrušil zákaz dovozu TR žvýkaček do RF z 1.1.016/ Медведев вернул россиянам турецкую жвачкуhttps://lenta.ru/news/2017/03/11/bubblegum/

Autor: Andrea Kostlánová | sobota 11.3.2017 20:45 | karma článku: 16.52 | přečteno: 723x

Další články blogera

Andrea Kostlánová

Jak Stalin vydíral Charlese de Gaulla v Moskvě (1944)

Polsko bylo cenou nejen předválečného, ale i poválečného „ míru „. Krátce po kapitulaci Varšavského povstání se 10.10.44 neformálně setkal Churchill se Stalinem, aby si po střední Evropě rozdělili ještě nerozdělený Balkán.

16.10.2017 v 10:21 | Karma článku: 11.68 | Přečteno: 895 | Diskuse

Andrea Kostlánová

„Kalašnikovy, pecny chleba a prášky proti bolení hlavy pro varšavské povstalce“

„Kalašnikovy, pecny chleba a prášky proti bolení hlavy pro varšavské povstalce“, aneb Rokossovského neuvěřitelné Paměti

15.10.2017 v 8:57 | Karma článku: 11.43 | Přečteno: 562 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Pokusili se „berlingovci“ o pomoc varšavským povstalcům ?

2.8.44 po půlnoci přišla Stalinovi z britského/UK genštábu zpráva o vypuknutí Varšavského povstání/VP, která obsahovala UK žádost o pomoc ve prospěch povstalců. Stalin učinil pravý opak a nařídil gen. Rokossovskému, aby okamžitě

13.10.2017 v 14:37 | Karma článku: 13.82 | Přečteno: 572 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Varšavské povstání, spojenecká pomoc " jen se souhlasem Stalina "

Po zavraždění gen. Sikorského v 7/43 se stal vrchním velitelem PL armády gen. Kazimír Sosnkowski /1885-1969 Quebec/, intelektuál – filozof a lingvista, přítel Piłsudského, v 1.sv.v. byl jeho náčelníkem genštábu.

12.10.2017 v 13:47 | Karma článku: 10.78 | Přečteno: 557 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Tichý(Bnj)

Každý máme strany, bez kterých bychom se obešli

Po volbách to asi nepůjde jinak, než složit nějakou koalici. Dnes ještě nevíme, kdo se do Sněmovny dostane a jakou bude mít sílu.

17.10.2017 v 15:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Plané sliby partají před volbami

Televizní Vyhrazeno pro ... spustilo „slibotechnu“ partají, ve které se předhánění ve slibech voličům co všechno, v případě jejich zvolení, pro jejich blahobyt dnešní a budoucí, prosadí a zavedou.

17.10.2017 v 14:41 | Karma článku: 2.65 | Přečteno: 79 | Diskuse

Vít Klíma

Jak motivovat moudré a chytré lidi do vedení státu?

Virilista je nevolený člen určitého (např. zákonodárného) sboru s tzv. virilním (osobním) hlasem, jehož členství v daném sboru je vázáno na nějaký jím dosažený úřad nebo hodnost.

17.10.2017 v 12:27 | Karma článku: 7.37 | Přečteno: 209 | Diskuse

Rostislav Říha

Piráti, Kalousek a půlka zadku.

Podle Voltaira prý, když pirátům došlo na moři maso, tak každé zajatkyni ujedli vždy jen polovinu zadnice. Rád bych, aby se můj národ zachoval také logicky.

17.10.2017 v 12:12 | Karma článku: 10.79 | Přečteno: 621 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Kim prý hrozí, že jaderná apokalypsa může začít každou chvíli…

Už se z toho stal tak trochu kolorit, z těch výhrůžek, kterými „rakeťák“ Kim častuje celý svět. Celý svět si láme hlavu co s ním. Možná je recept hodně jednoduchý...

17.10.2017 v 12:05 | Karma článku: 13.06 | Přečteno: 441 | Diskuse
Počet článků 944 Celková karma 14.76 Průměrná čtenost 1349

Mám doktorát z mezinárodního práva a zahraničněpolitické vztahy jsou mojí vášní. Motto pro můj blog : "Take away that pudding, it has no theme." Winston Churchill

email : kostlannova@email.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.