Čínská neoHedvábná stezka o průchod Ruskem nestojí

19. 12. 2017 8:34:41
Čína ovládla nejen opovrhovanou Afriku, kterou v 90.letech nikdo ze Západu nechtěl, ale i Austrálii, a přes projekt nové Hedvábné stezky plánuje ovládnout jihokavkazské státy ( Gruzii, Arménii a Ázerbájdžán ), které se tomu,

na rozdíl od Ruska, nebrání.

Čína tyto tři státy investicemi do jejich bankovního, důlního a stavebního průmyslu finančně podpořila již v roce 91, kdy se SU rozpadl ( v 12/91 ).

Čína prosazuje, aby Jižní Kavkaz přestal být oblastí tří enkláv a vzájemně se propojil, aby mohl z čínského projektu nové Hedvábné stezky profitovat, třebaže na projektu jako trasa nefiguruje.

30.10.17 byla na předměstí Baku otevřena strategická železnice BTK/ Baku -Tbilisi-Kars ( Baku má přímé železniční spojení mj. s Moskvou, Petrohradem, Rostovem na Donu, s Tbilisi ). Kars je správní středisko stejnojmenné TR provincie ve Východní Anatolii, v 10.stol. bylo hlavním městem Arménského království, 1877 jej dobyli Rusové, 1921 jej Atatürk získal zpět.

A New Asia-to-Europe Railway Route Is Opening Up - Baku-Tbilisi-Kars /

https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-10-30/azerbaijan-to-open-railway-planned-as-new-europe-china-corridor?cmpid=socialflow-twitter-business&utm_content=business&utm_campaign=socialflow-organic&utm_source=twitter&utm_medium=social

10.11.17 dorazil do sídla NATO v Bruselu ázerbájdžánský ministr obrany gen. Zakir Hassanov, jenž zde přesvědčoval o užitečnosti železnice BTK pro “ mezinárodní mise k udržení míru v Afghánistánu “ – EU železnici BTK již pochválila, zatímco Putin v ní vidí ošklivý remake plynovodu BTC z roku 06, spojující Baku a Tbilisi s TR, který z trasy ostentativně vynechal ruské území, a který Kreml jako gigantickou provokaci a urážku Gazpromu ještě nestrávil.

Čína otevření této železnice oslavovala jako “ nejkratší cestu z Evropy do Asie “, taktéž Ilham Aliev se svým TR přítelem Erdoganem, a nadšený byl i gruzínský premiér Kvirikašvili.

O 2 dny později po jejím slavnostním otevření, se v Teheránu 1.11.17 setkali Putin, íránský a ázerbájdžánský prezident, a mj. prohlásili, že urychlí výstavbu vlastní železniční a silniční infrastruktury/ Projekt koridoru Sever-Jih /Transkaspický projekt , která tyto tři země propojí podél Kaspického moře, aby se mohly napojit na čínský projekt nové Hedvábné stezky.

“Zajímavé” o to více, že Írán a Čína chtějí realizovat další gigantické projekty, a to bez Ruska, zejména železnici a dálnici, která spojí Asii s Evropou přes Turkmenistán, Írán, Arménii a Gruzii /TIAG.

Putin sice Transkaspický projekt Pekingu a Teheránu odkýval, ale nezaručil jim, jak kvalitní infrastrukturu vybuduje a jak přemůže tradiční ruskou nevraživost vůči zemím “ svého blízkého zahraničí “/ Ближнее зарубежье, termín označující země SNS a Pobaltí/ bývalé svazové republiky, který od 1/94 “zlegalizoval “ bývalý Jelcinův ministr zahraničí Andrej Kozyrev, jenž postsovětské státy zcela veřejně označil za “ oblast životně důležitých zájmů Ruska “.

Potřebuje Dagestán vybudovat dopravní tepnu do Gruzie ? ( Ruská armáda ano, proto se Gruzie takovýchto projektů přes hlavní hřbet Kavkazu bojí, a veškerá jednání s Dagestánem o transkavkazské silniční magistrále utichla po ruské agresi vůči Ukrajině v roce 014, ale dle Machačkaly se projektu nedostalo schválení ani v Kremlu, který s Gruzií neudržuje diplomatické styky, zatím se místní obyvatelé musí přes hlavní hřbet Kavkazu spokojit s "cyklistickou" stezkou, taktéž ruská armáda ) /Нужна ли Дагестану дорога в Грузию? http://www.kavkazr.com/a/nuzhna-li-dagestanu-doroga-v-gruzyu/28231455.html (1/017)

Také pokud jde o projekt TIAG, který ruské území obchází, má Putin velké výhrady, ale není se čemu divit, že Peking a Teherán usilují o diverzfikaci své Hedvábné stezky, a nechtějí se spoléhat na nepředvídatelné Rusko.

Proto se domluvily, že Putinovi za souhlas s projektem TIAG nabídnou “ úlitbuˇ” – transkaspickou odbočku.

I tato úlitba má podstatný háček – pobřežní státy se neshodnou na právním statusu Kaspického moře, zda je mořem nebo jen jezerem, a tím ani na delimitaci vzájemných hranic, a tudíž není ani možná těžba z offshorových ložisek.

Turkmenistán, Kazachstán, a Ázerbájdžán tvrdí, že je to moře, Írán tvrdí, že je to jen jezero, a Kreml to nemá ujasněné ani ve vlastní hlavěruské zamini tvrdí, že je to jezero, ruské ministerstvo energetiky tvrdí, že je to moře.

Další velkou překážkou čínským plánům na ovládnutí jihokavkazské oblasti jsou zdejší “ zmrazené konflikty “, které vyvolal Kreml a pro svoji potřebu je udržuje v doutnajícím stavu - ženevská jednání o Kremlem okupovaných gruzínských provincií Kreml blokuje, naposledy se zúčastněným účastníkům arogantně vysmál na již 41. schůzce z 10.10.17, v jejímž rámci tak jednání opět k ničemu nevedla.

Mírová jednání Kreml blokuje i v konfliktu Náhorního Karabachu mezi Arménií a Ázerbájdžánem.

Kreml, stejně jako v Abcházii , usiluje ve svých zmrazených konfliktech o pozici “ zprostředkovatele/mediátora” , prostřednictvím které vnutí stranám svoji představu “urovnání “ ( takto Kreml svým zprostředkovatelstvím donutil Arménii v roce 013 ke vstupu do Eurasijské unie ) , aby se znepřátelené strany nedomluvily samy, např. v Ženevě.

Stejnou taktiku uplatňuje Kreml v Sýrii.

Putin tak bude usilovat o rozšíření Koridoru Sever - Jih ( donucením ke vstupu do Eurasijské unie Gruzie a Ázerbájdžánu, nejlépe z kremelského hlediska i Íránu a Pekingu ) na úkor Koridoru Východ –Západ, bude-li na to mít sílu.

Autor: Andrea Kostlánová | úterý 19.12.2017 8:34 | karma článku: 14.72 | přečteno: 663x

Další články blogera

Andrea Kostlánová

1968 a falšování historie ze strany Putinova Ruska

Politicky nejistý rok 1968 provázelo mnoho záhadných sebevražd a úmrtí, likvidovali se zejména poslední svědci v souvislosti s vraždou Jana Masaryka ( 10.3.48 v den, kdy se poprvé měla veřejnosti představit nová poúnorová vláda ),

12.9.2018 v 15:12 | Karma článku: 17.64 | Přečteno: 642 | Diskuse

Andrea Kostlánová

1968, generál Šejna a válečné zločiny čsl. komunistů

V 2/68 byl zatčen pro podezření z „hospodářské“ kriminality Šejnův spolupracovník politický gen. Miroslav Mamula /1921-1995/, vedoucího 8. oddělení ÚV na ministerstvu obrany, jenž měl se Šejnou plánovat vojenský puč na podporu

10.9.2018 v 14:35 | Karma článku: 18.59 | Přečteno: 1240 | Diskuse

Andrea Kostlánová

1968, generál Prchlík proti ruským generálům a celé Varšavské smlouvě

Klíčovým spojencem Kremlu v boji proti Západu bylo do roku 68 Československo/CZ, jehož nejvýnosnějším průmyslovým odvětvím byl uranový průmysl pod kontrolou Kremlu, Praha ani nevěděla, kolik uranu její političtí vězni holýma

10.9.2018 v 4:45 | Karma článku: 13.89 | Přečteno: 638 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Okupace Československa byla připravena již v červnu 1967 I.

Koncem 50.let měl již Kreml pod svoji kontrolou důkladně integrované jednotky svých satelitních států, období konzultací mezi Kremlem a jeho satelitními loutkami bylo nahrazeno jednotným sovětským/SU vojenským velením.

7.9.2018 v 10:49 | Karma článku: 15.56 | Přečteno: 724 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Bartošek

Čelíme novým hrozbám a musíme na ně umět reagovat

Tisíc policistů posílí řady policie tak, jak to před několika týdny schválila vláda. Šest stovek rozšíří řady základní služby, zhruba 150 dalších čeká boj s kyberkriminalitou, terorismem, extremismem nebo finanční kriminalitou.

14.11.2018 v 22:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 61 | Diskuse

Karel Trčálek

Andrej Babiš nesmí odstoupit! Nesmí! Nesmí! Je to puč! Puč Palermo!

„Babiš nesmí odstoupit! Nesmí! Nesmí!“ hřímám jako bolševici v padesátých letech, ale, naštěstí, v obráceném gardu

14.11.2018 v 18:56 | Karma článku: 21.04 | Přečteno: 938 | Diskuse

Jan Ziegler

Izrael se pouze brání teroristům z Hamásu

Židovský stát není tím, kdo provokuje násilí v pásmu Gazy. Tím jsou fanatičtí muslimové, kteří tam zapalují pneumatiky, využívají dětí jako živých štítů při útocích na vojáky IDF a odstřelují izraelské území.

14.11.2018 v 18:36 | Karma článku: 24.98 | Přečteno: 423 | Diskuse

Karel Trčálek

Povedená štvanice na lidskou hyenu

Mně se štvanice libí. Člověk se při nich nádherně odreaguje, vyčistí hlavu, jak se říká. A taky občas, což je v mém případě obzvláště důležité, vytáhne paty z té své čajovny, kde sedí a čučí do magoráku

14.11.2018 v 17:39 | Karma článku: 17.91 | Přečteno: 702 | Diskuse

Zdeněk Macura

Nechte toho Babiše na pokoji aneb neřešme tolik dávnou minulost

Vážení přátelé, jsem znechucen a to velmi, jak se neskutečně řeší, že Babiš někde něco, před deseti lety nebo třiceti lety. Mě to vůbec nezajímá. Mě zajímá, co dělá teď .

14.11.2018 v 15:23 | Karma článku: 36.54 | Přečteno: 1579 | Diskuse
Počet článků 974 Celková karma 16.42 Průměrná čtenost 1386

Mám doktorát z mezinárodního práva a zahraničněpolitické vztahy jsou mojí vášní. Motto pro můj blog : "Take away that pudding, it has no theme." Winston Churchill

email : kostlannova@email.cz

Najdete na iDNES.cz