Středa 21. dubna 2021, svátek má Alexandra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. dubna 2021 Alexandra

Jurij Felštinský: Pátá Internacionála : Případová studie hádanky jménem Miloš Zeman V

23. 03. 2021 15:58:55
Investigativní studie Jurije Felštinského exkluzivně napsaná pro gordonua.com 1.5.2020, do češtiny přeložená na žádost autora Andreou Kostlánovou, část 5 Zemanova podpora obchodu se zbraněmi.

Strnadova expanze na Balkáně

2010 Strnad nakoupil v Albánii zastaralou čínskou munici, jejíž nákup samotný, do kterého bylo zapleteno několik zemí s desítkami úředníků a postavy z kriminálního podsvětí, by mohl být napínavou zápletkou v knižním thrilleru ( poznámka překladatele : viz mj. článek investigace.cz ze 24.1.18 „ Válečný milionář : jak hlavní sponzor Zemanovy kampaně vtrhl do balkánských muničních skladů “ ).

15.3.2008 došlo k několikahodinové sérii explozí v areálu albánské vojenské základny u vesnice Gerdec na předměstí Tirany, když zde likvidovali tuny uskladněné zastaralé munice z dob studené války. Náboje létaly přes celou vesnici, tlakovou vlnu, která rozbila i okna letiště, vzdáleného několik km, pocítili i v Tiraně. Zemřelo minimálně 26 lidí ( poznámka překladatele : v říjnu a v prosinci 2014 došlo k výbuchu munice v muničním skladu ve Vrběticích, oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma, dovážející a vyvážející zbraně, Imex Group Petra Bernatíka, jenž byl v obchodní delegaci Miloše Zemana v prosinci 2014, seznam účastníků delegace podepsal kancléř Mynář, jenž odpovědnost svalil na Svaz průmyslu, ten ale uvedl, že Imex Group není jeho členem.

V listopadu 2015, nikoliv v souvislosti s výbuchem, bylo obžalováno 5 lidí a dvě firmy ( Excalibur + Real Trade), že v objektu tyto dvě Strnadovy firmy skladovaly zhruba 500 protipěchotních min MON-100 + MON-200, které jsou zakázány jak v ČR, tak mezinárodně Ottawskou konvencí. Mluvčí Excalibur Army Andrej Čírtek uvedl, že Madˇarsko, kde byly koupené, je za zakázané nepovažuje, ani české licenční orgány, které jim dovoz povolily. Soud je všechny osvobodil. )

Albánské úřady se poté zastaralé munice z doby komunismu začaly urychleně zbavovat, a prodávaly ji za mimořádně nízké ceny přes MEICO/Military Export Import Company, albánskou státní společnost, která obchodovala se zbraněmi.

Do jejího čela byl po výbuchu v Gerdec jmenován Granita Leku, jenž oznámil, že hodlá okamžitě odprodat veškerou albánskou zastaralou výzbroj. O její nákup projevily zájem dvě české společnosti, Strnadova Real Trade Praha a STV Group Martina Drdy.

V letech 2010-2015 tyto dvě české firmy uzavřely s albánskou státní firmou MEICO devět kontraktů na nákup 81 mil. nábojů, převážně čínského původu, a převážně určené pro sovětské automatické zbraně a kulomety. Strnadovým podílem na této koupi bylo téměř 34 mil. munice nejrůznějšího kalibru a 358 minometných granátů. Konkurenční STV Group nakoupila 31 mil. munice ráže 7.62×39 mm, používané v puškách Kalašnikov, a další munici, v celkové hodnotě US$920,160, tj. za cenu ani ne 3 centy za náboj.

Zbývajících téměř 17 mil. nábojů MEICO prodala neznámému kupci v ČR. Dále není jasné, kdo v roce 2010 od Albánců koupil 110 tun ze 150 tun mimořádně silné výbušniny RDX ( hexogen), která byla skladována v jiném albánském zbrojním skladu ( poznámka překladatele : viz můj článek o Putinově vášni k hexogenu s názvem "Rjazaň -září 1999, Putin trval na hexogenu, Patrušev na cukru " ).

„ Kontrakty s firmami z EU, které předložily certifikáty konečného uživatele, jsem podepsal velice rád. Smlouvy jsme podepsali okamžitě, učinily nám velmi skvělou nabídku, a dle smluvních podmínek se zavázaly, že munici z Albánie odvezou, „ uvedl Leka novinářům.

Prodávat zastaralou a nespolehlivou munici čínské výroby z albánských skladů na mezinárodním trhu bylo však problematické.

„ Pro armády NATO, včetně pro českou armádu, byly nepoužitelné, „ uvedl Peter Weisman, hlavní analytik stockholmského SIPRI Institutu strategických studií / Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI).

Weisman řekl : „Nedokážu si představit, že by o takovouto munici projevila zájem nějaká evropská armáda či policie. „ Podle něho typickými kupci takové munice jsou „ země, které nemají moc peněz, ale musí nějakou munici nakoupit, protože v nich probíhá ozbrojený konflikt, a systém zásobování se v nich během konfliktu rozpadl.“

Georges Berghezan, expert ze skupiny GRIP/Group for Research and Information on Peace and Security, si byl jistý, že tyto „ české firmy re-exportovaly čínskou munici z Albánie přes prostředníky do rozvojových zemí, kde skončila v rukou syrských povstalců, iráckých Kurdů, iráckých vládních jednotek, či v rukou afghánských bezpečnostních sil. Jemen či v ozbrojených konfliktech se zmítající chudé africké země, např. Jižní Súdán, mohly být rovněž jejími konečnými příjemci.“

V červenci 2017 o Strnadových aktivitách na Balkáně informoval Hlas Arménie. Podle arménských vládních zdrojů Strnad spolupracuje s íránskými úřady a s kurdskými skupinami organizovaného zločinu, se kterými uzavírá dohody o re-exportu zbraní, náhradních dílů a jiného vojenského materiálu do zemí jako je Írán, Sýrie, Libye a Jemen, proti kterým je vyhlášeno mezinárodní vojenské embargo.

Shrneme-li, není jisté, co Strnad s Drdou se zakoupeným vojenským zbožím z Albánie udělali, ale je naprosto jasné, že to, co v Albánii koupili, nepřeprodali české armádě. Zástupce českého ministra obrany uvedl, že výzbroj českých jednotek je plně v souladu se standardy NATO a čínskou munici ani jinou čínskou výzbroj česká armáda nepoužívá.

Nákupy potvrdil mluvčí Strnadovy CSG s tím, že „ šlo o přebytkovou munici, zbraně, vojenskou výzbroj a součástky z nejrůznějších evropských zemí, včetně z Albánie, v níž firma CSG koupila munici čínského a ruského původu, a většinu z ní přeprodala zákazníkům z EU.“

Berghezan tvrzení mluvčího Strnadovy CSG komentoval: “ Nepovažuji jeho odpovědˇ za věrohodnou. Počet zákazníků ze soukromého sektoru ze zemí EU, kteří by mohli tuto munici koupit, je velmi omezený, a nedokáži si představit, že by tuto zastaralou sovětskou munici koupily evropské bezpečnostní agentury. Jsem si navíc zcela jistý, že většina této munice byla již nepoužitelná, což by vysvětlovalo její mimořádně nízkou cenu.“

I další zdroj, obeznámený s původním kontraktem Strnadovy firmy Real Trade Praha z roku 2010, je přesvědčen, že munice byla přeprodána do válečných zón.

„Munice, na kterou se ptáte ... přemýšlejte: kdo ji koupí ? Žádná pravidelná armáda, ani Američané ani Rusové. Z každých 100 nábojů v krabici pravděpodobně vystřelí jen 30 nebo 10 z nich - když se obchoduje s takovýmto brakem, nikdo to neví. Ale polovojenské jednotky a bandity v Africe to nezajímá, jejich požadavky nejsou vůbec náročné.“

Peter Weisman také zastává názor, že toto zboží skončilo v Africe, na Blízkém či Středním východě. „V Africe, v Iráku či v Afghánistánu.“

Weisman prohlásil, že s vývozní licencí od české vlády by se vývozci této munice nemuseli setkat s žádnými problémy, a mohli by ji vyvézt do většiny zemí a prodat většině ozbrojených jednotek. „ Jejich šance na obdržení vývozního povolení byly vysoké, státy, které jsou pod vojenským embargem EU či OSN, se dají spočítat na prstech ruky.“ Weisman zmínil Súdán, Jižní Súdán a Írán, a uvedl, že je přesvědčen, že ČR dodala velké zásilky zbraní mj. do zemí jako je Irák, Saúdská Arábie a Nigérie.

V květnu 2018 civilní dodavatel amerického SOCOM/ Southern Command, jenž si přál zůstat v anonymitě, informoval, že CSG byla jednou z nejméně ze dvou zbrojařských společností, která dodávala renovovanou ruskou a čínskou výzbroj americkým klientům – skupinám a státům, např. v Sýrii a Afghánistánu, včetně renovovaných T-72 tanků pro nigerijskou armádu.

Strnadovy firmy se snažily nakupovat munici i z jiných zemí, přičemž Strnad osobně dohlížel na všechny aspekty takových obchodů, mj., aby jeden obchod proběhl zcela hladce, Real Trade Praha požádala o pomoc Petara Crnogorace, majitele bělehradské zbrojařské společnosti CPR Impex ( poznámka překladatele : Crnogorac byl synem dlouholetého šéfa srbské zbrojovky Zastava ve městě Kragujevac, jenž jej jako 20letého v roce 2006 jmenoval šéfem americké sekce, která americké firmě Remington dodávala lovecké pušky. Remington chtěla v roce 2007 zbrojovku Zastava koupit, ale tehdejší prez. Boris Tadič byl proti privatizaci zbrojovek.

Jedna z mnoha kauz, ve které Crnogorac figuroval, se řešila v listopadu 2019, kdy srbský prez. Vučič dementoval tvrzení bulharského portálu Arms Watch, že přes firmu Crnogorace Tehnoremont, která opravovala bojová vozidla, bylo na Ukrajinu propašováno 15.000 srbských minometných min M73 HE KV, přivezených na Ukrajinu z UAE firmou GIM, zastupovanou otcem tehdejšího srbského ministra vnitra Nebojši Stefanoviče Brankem Stefanovičem, které v Donbasu zabíjely ruské vojáky, jak tvrdilo zdejší pirátské „ ministerstvo“ obrany ( Tehnoremont a GIM spolu společně podnikaly, viz Zoran Radovanovič, článek z 23.11.2019 Kdo je Petar Crnogorac? srb.news –front.info).

Po Tehnoremontu Crnogorace koupil černohorskou firmu Montenegro Defense Industry, která je protějškem srbské Jugoimport. Jeho další černohorská firma CPR Impks v roce 2015 převzala srbskou sklárnu ve městě Paracin, která byla vlastněna konsorciem v Srbsku zastupovaným kontroverzním bulharským bankéřem Cvetanem Vasilevem, který ji vytuneloval a poslal do bankrotu.

Proti Vasilevovi je v Bulharsku vedeno vyšetřování pro podezření ze zpronevěry 100 mil. eur a z ohrožení stability bulharského bankovního systému, je na něj vystaven evropský zatykač, a Sofie marně o jeho vydání žádá Srbsko od září 2014. Bulharský oligarcha údajně za své nevydání financuje Vučičovu stranu, třebaže Vučič v únoru 2020 prohlásil, že vůbec neví, kdo Vasilev je).

Crnogorac byl několikrát obžalován z četných porušení zákona, mj. z krádeží zbraní z vojenských skladů, za což byl odsouzen k 6 letům vězení, strávil v něm ale jen jeden měsíc. 2014 byl v Srbsku zatčen pro zneužívání obchodních informací, konkrétně informací z tendrů vyhlášených pro odprodej vojenských přebytků. Většina žalob proti němu byla stažena. V roce 2015 komise OSN vyšetřovala jednu ze subdivizí jeho společnosti CPR Impex pro její údajný prodej zbraní islámistům v Libyi.

V březnu 2010, Petr Rusek, jeden z ředitelů firmy Real Trade Praha, v emailu poslaném makedonskému obchodnímu partneru ( s kopií pro Strnada a další firemní šéfy ), psal, že potřebuje nakoupit další munici nejrůznějšího kalibru, nejlépe jiné než čínské výroby. V dalším emailu Rusek žádal jistou osobu, kterou oslovoval „ pan Trninič“ , aby mu pomohla zajistit bezpečný průchod nákladního vozu s municí ( nakoupenou v Albánii od MEICO ) přes Srbsko s tím, že takový průchod již byl zajištěn přes Makedonii a Madˇarsko, a že mu byl doporučen Crnogoracem.

Jaroslav Strnad. Photo by czechoslovakgroup.

Poté co Strnad na Balkán obchodně pronikl, již zůstal. Koupil dvě bývalé státní zbankrotované a rozpadávající se továrny v bývalé Jugoslávii, které ve své době byly součástí vojenskoprůmyslového komplexu. V roce 2010 koupil muniční továrnu Suvenir s obrovským skladem nedaleko makedonské vesnice Samokov. Koupí této továrny (za velmi nízkou cenu něco přes 1 milión eur ) Strnad získal klíčovou část kdysi mohutného vojensko-průmyslového komplexu bývalé Jugoslávie.

Továrna se nachází v zalesněných kopcích velmi chudé venkovské oblasti Makedonie, obehnaná ostnatým drátem, zhruba 30 minut jízdy autem od města Makedonski Brod.

Strnadovi pravděpodobně šlo jen o makedonskou vývozní licenci, nikoliv o výrobu munice. Potvrdila to i jedna ze stran, která obchod uzavřela, s tím, že „ Češi potřebovali pouze makedonskou vývozní licenci.“

Informace od továrních dělníků a celní správy naznačují, že prvních 5 let do roku 2016 muniční továrna pod českým vedením vyráběla jen symbolický objem nábojů ráže 9mm. Zaměstnanci, které si firma ponechala, se střídali, a novinářům z OCCRP uvedli, že přebalovali bedny a přepisovali jejich štítky : „Často jsme zboží jen přebalovali. Např. dorazily velké bedny, které jsme neotevírali, jen jsme měnili nálepky na nich. Nevím, co v nich bylo, ani proč jsme to dělali.“

Mluvčí Strnadovy CSG prohlásil, že továrnu Strnad koupil „ nejen pro obchod, ale i pro výrobu „ s tím, že Real Trade Praha používá makedonské vývozní licence pro export malorážní munice, v továrně vyráběné, především do USA.“ Jinými slovy, sklady Strnadovy makedonské továrny mohly být využívány k tranzitu a k přeštítkování munice a zbraní, které byly vyrobeny jinými Strnadovými podniky.

Makedonskou muniční továrnu provozuje makedonská firma Sumbro Trade, která byla ve vlastnictví jedné české zástěrkové firmy, avšak kterou webová stránka Strnadovy společnosti Excalibur Army uvádí jako svoji zahraniční muniční továrnu Sumbro Trade.

Dokumenty celní správy z let 2016-2017 vykazují, že továrna munici vyvážela do ČR, Slovenska a na Ukrajinu. Záznamy z roku 2012 uvádějí, že muniční továrna vyvážela koupelnový a instalatérský materiál do ČR, třebaže tato muniční továrna nic takového nevyrábí, pro ostatní roky celní správa žádné záznamy o vývozu munice nemá ( poznámka překladatele : viz investigace.cz Výkup balkánských továren z 25.1.2018 ).

Strnad tuto muniční továrnu koupil přes zprostředkování podnikatele s trvalým pobytem v Monaku Vojislava Sparavalo, úzce spojeného s bývalými vládci Makedonie. Sparavalo investoval do nemovitostí v ČR spolu se svým společníkem Sašo Mijalkovem, nechvalně proslulým bývalým šéfem makedonské kontrarozvědky UMK ( poznámka překladatele : studoval v Praze na UK ) .

Mijalkov je bratrancem někdejšího makedonského silně proruského ( poznámka překladatele : na seznamu přátel Putinova Ruska jsou snad všichni amatérští boxeři v Evropě ) a protizápadního premiéra Nikoly Gruevského, a byl klíčovým členem vlivné skupiny, která v letech 2006-2016 ovládala Severní Makedonii. Gruevský jmenoval Mijalkova bratra Vladimíra šéfem Celní správy. Gruevského politická strana VMRO-DPMNE ztratila moc v roce 2017, a Gruevský byl 2018 odsouzen pro korupci ( poznámka překladatele : utekl do Orbánova Madˇarska , kde získal politický azyl ).

Mijalkov, kterého zpráva OCCRP označuje za člena skupiny organizovaného zločinu, byl obviněn z praní špinavých peněz, z korupce, ze zmanipulování voleb, nelegálních odposlechů a mučení.

Sparavalo pomohl Strnadovi 2015, kdy pod Strnadovým vedením i nadále chátrající muniční továrna nejenže nenalákala investory, ale ani neplnila slib náboru nových pracovníků, takže správní rada Sumbra Strnada obvinila z porušení smlouvy o prodeji továrny, a Strnadovo vlastnictví začalo být ohroženo.

Interní korespondence makedonského ministra zahraničí dokládá, že 2.10.2015 makedonskou ambasádu v Praze navštívili Strnad, Sparavalo a jeden ze Strnadových manažérů Vít Paulíček, aby vyjednali zachování Strnadova vlastnictví makedonské muniční továrny, a jejich mise byla úspěšná.

V pozdější oficiální zprávě Sparavalovo jméno již zmíněno nebylo, a jak Sparavalo, tak mluvčí Strnada popírají, že se schůzky na ambasádě Sparavalo zúčastnil, a oba také odmítli jakékoliv spojení mezi Mijalkovem a Strnadovými aktivitami v Makedonii.

Zato Zemanova Prezidentská kancelář zanesla téma muniční továrny do programu jednání Zemana s makedonským prezidentem Gjorge Ivanovem, jenž přijel do Prahy v únoru 2016. Nakonec se toto téma na oficiální jednání nedostalo. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček se k této kauze odmítl vyjádřit s tím, že „ prezident dlouhodobě podporuje významné podnikatele z nejrůznějších oborů.“

Strnadovi pomohl i jiný člen Mijalkova klanu – Kiro Šošev, ze kterého Gruevski učinil poradce ministra obrany, kterým byl v v roce 2010, kdy Strnadova Real Trade Praha v Makedonii operovala.

V dubnu 2010 Petr Rusek zaslal pracovníku odboru veřejných zakázek makedonského ministerstva obrany email, ve kterém žádal o návštěvu makedonské letecké zákadny, aby mohla být provedena údržba českých výcvikových letounů Zlin-242. Tuto návštěvu organizoval Kiro Šošev.

Podle tehdejšího 1. náměstka ministra obrany Emila Dimitrieva bylo setkání se Soševem velmi užitečné, protože byl na ministerstvu „ šedou eminencí „ . Když byl však Strnadův mluvčí požádán, aby se vyjádřil k této události s letouny Zlin-242, napsal : „ Pokud vím, pana Šoševa v našem holdingu nikdo nezná, a ve Skopje jsme nikdy neprováděli údržbu žádných letounů.“

Expanze do Srbska ( poznámka překladatele : viz mj. investigace.cz Výkup balkánských továren + info.cz Srbové podezírají firmu Zemanova sponzora Strnada z podílu na praní špinavých peněz )

V roce 2017 CSG srbská pobočka SCMG-14.Oktobar ( poznámka překladatele : jejímž ředitelem je dle info.cz Sparalo) koupila zbankrotovanou státní strojírenskou továrnu „14.Oktobar“ v Kruševaci, která vyráběla součástky pro vojenskou výzbroj. Továrna byla předána při slavnostní ceremonii za přítomnosti srbské premiérky Any Brnabič 14.10.2017, v den, kdy bylo město osvobozeno od nacistické okupace.

Strnadova firma se vládního tendru účastnila jako jediná, a za továrnu zaplatila necelých 4.5 mil. dolarů, což byla desetina odhadní ceny. Šest týdnů po podepsání kupní smlouvy Sparavalo od Strnadovy společnosti odkoupil 15% podíl, a to za pouhých 12.000 dolarů, místo 675.000 dolarů ( 15% ze 4.5. mil.).

Následně chorvatská redakce zpravodajského serveru Deutsche Welle v prosinci 2017 informovala, ž Strnadova srbská pobočka SCMG 14.Oktobar je podezírána z nekalých obchodů, a že makedonská prokuratura prověřuje, zda se při koupi továrny 14.Oktobar nepraly špinavé peníze s tím, že představitelé bývalého makedonského režimu v čele ex premiérem Nikolou Gruevským skupují za špinavé peníze i firmy v Srbsku ( poznámka překladatele : dle Centra pro sledování korupce a organizovaného zločinu/(OCCRP jsou Vojislav Sparavalo a jeho bratr Dejan dlouhodobými obchodními partnery Saši Mijalkova, šéfa skupiny, a jednu dobu byli všichni tři přihlášeni na stejné adrese v Praze. Bratři Sparavalové vlastní v ČR desítky firem a nemovitostí v hodnotě několika desítek milionů eur ).

Strnadova expanze v ČR, vývoz zbraní

V roce 2013 se Strnad stal majoritním akcionářem nejen kopřivnické Tatry, ale významně posílil i v obranném průmyslu, když jeho EXCALIBUR ARMY vyhrála soutěž ministerstva obrany na prodej státního podniku VOP 026 Šternberk, který získal za 125 mil. Kč. EXCALIBUR ARMY tak získala schopnost realizovat generální opravy vojenské techniky.

Továrna se v té době specializovala na výrobu a opravu tankových motorů, a byla jedním z největších dodavatelů vyřazené vojenské výzbroje pro Strnadovu firmu Excalibur Army. Původně se tendru na prodej VOP 026 Šternberk účastnilo několik firem, nakonec ve hře zůstaly dvě. Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejsek uvedl, že „ konečným vítězem se stala Excalibur Army, která si již ve Šternberku pronajímala provozovny, a se státním podnikem úzce spolupracovala.“

VOP 026 Šternberk se po Tatře stal Strnadovou druhou nejdůležitější zbrojovkou. Podařilo se jí získat výlučnou licenci od amerického majitele rakouské firmy Steyr k výrobě a servisu kolových obrněných transportérů Pandur, které byly dodány do zemí střední a východní Evropy, a některých asijských zemí. Excalibur Army se tak stala v ČR prominentní zbrojní firmou.

Zajímavé však je, že od roku 2010 byl servis k obrněným transportérům Pandur se souhlasem amerického vlastníka poskytován zbrojovkou ministerstva obrany VOP 025 Nový Jičín, takže by se dalo předpokládat, že licenci koupí stát, ale neprojevil o ni žádný zájem.

Prodej zbrojovky VOP 026 Šternberk je extrémně záhadný, poněvadž krátce před prodejem stát vydal vysoké finanční částky na její rekonstrukci.

“ Strnad si vytvořil sítˇ užitečných prominentů, které využíval, když potřeboval, anebo kteří mu své služby sami nabízeli. Zbrojovku VOP 026 Šternberk koupil s veškerou výrobní dokumentací za velmi příznivou cenu,“ sdělil jeden zdroj týdeníku Euro o Strnadových metodách.

Prodej vyvolal mnoho otázek.

Česká policie Strnada vyšetřovala v souvislosti s jeho odkupem nepotřebného vojenského materiálu“ od vládních agentur za neobvykle nízkou cenu. Jeden takový odkup vyřazené vojenské výzbroje za bezprecedentně nízkou cenu upoutal pozornost policie v roce 2015.

Bývalí vysoce postavení prominenti z ministerstva obrany a armády ing. Adolf Veřmiřovský ( poznámka překladatele : na vlastní žádost odešel z funkce ředitele podniku VOP-026 Šternberk v červnu 2014 ), ing. Josef Lachman, ředitel Odboru pro nakládání s nepotřebným majetkem sekce správy majetku ministerstva obrany, ing. Roman Pavlík, vedoucí oddělení nepotřebného movitého majetku téhož Odboru, a brigádní generál ing. Vladimir Halenka byli obviněni z porušování povinností při správě majetku třetí osoby a ze zneužití pravomoci úřední osoby, tj. z podvodného prodeje vyřazené armádní výzbroje, patřící VOP 026 Šternberk ( když zbrojovka ještě patřila ministerstvu obrany), Strnadově Excalibur Army .

Městský soud v Praze je všechny zprostil obžaloby v prosinci 2018.

Vyšetřování konstatovalo, že státní zbrojovka VOP Šternberk prodala tankové motory Strnadovi úmyslně za velmi podhodnocenou cenu. ÚOOZ (Útvar pro odhalování organizovaného zločinu ) prohledal Strnadovu kancelář, kanceláře VOP Šternberk a kanceláře některých jiných Strnadových firem. ÚOOZ obvinil 4 lidi, 3 z ministerstva obrany, čtvrtým byl brigádní generál Vladimír Halenka. Nikdo z nich nakonec nebyl usvědčen, a dva z nich, včetně Adolfa Vermiřovského, skončili jako zaměstnanci Strnada.

Production of the company VOP Šternberk. Photo by VOP CZ / Facebook

Bundeswehr zdědil sovětskou výzbroj z výbavy ex NDR, mj. BMP-1 ex sovětských bojových vozidel pěchoty. Švédsko 1994 nakoupilo téměř 400 těchto vozidel, a poslalo je do ČR k modernizaci. Kontrakt za 30 mil. euro byl podepsán s českou státní zbrojovkou VOP-026 Šternberk, ačkoliv modernizaci prováděla Strnadova Excalibur Army.

Švédská Správa armádního materiálu/FMV poté prodala 350 BMP-1 podniku VOP-026 Šternberk, který je na základě předchozí dohody přeprodal firmě Excalibur Army. Švédsko s tímto komplikovaným převodem souhlasilo, protože nemělo právo prodávat vojenskou výzbroj soukromým firmám.

2015 vyšlo najevo, že Excalibur Army prodalo 250 těchto vozidel do Iráku. Poněvadž švédský zákon zakazoval prodej zbraní do válčících států, vypukl skandál.

Podíl vývozu zbraní holdingu CSG prudce vzrostl, CSG dokonce založil oddělenou firmu Excalibur International, která měla zastupitelské kanceláře po celém světě. Vývoz zbraní poskytoval finance pro velké projekty, Strnad se stal mezinárodním obchodníkem se zbraněmi.

Strnad a Beljajev v roce 2017 získali pro tento mezinárodní prodej zbraní soukromé letiště v Ostravě, aby nemuseli být závislí na slovenských a českých orgánech. Spolu s letištěm Mošnov ( poznámka překladatele : v tomto podnikání mezinárodně „vyhlášené“, viz Viktor But z GRU) získali i firmu Mošnov Job Air Technic, největší firmu v ČR a na Slovensku, poskytující servis letadel několika společnostem, včetně ruským.

Strnad oznámil, že nad letištěm Mošnov přebírá plnou kontrolu, proti čemuž se postavila radnice města Ostrava s tím, že „ když prodejce zbraní kontroluje letiště, je to vždycky velké riziko. Potřebuje-li obchodovat nelegálně, má na svém soukromém letišti všechno, co potřebuje, zejména, je-li takovýto obchodník se zbraněmi napojený na Zemana či Beljajeva.“

Místní úřady měly pravdu, když váhaly s převodem mezinárodního letiště Ostrava-Mošnov na Strnada a Běljajeva, ale proti CSG nic nezmohly.

Ázerbájdžánský skandál

V září 2017 ázerbájdžánská TV ukazovala vojenskou přehlídku v Baku, ve které, po 5 dnech bojového cvičení, byly k vidění společností CSG vyráběné zbrusu nové samohybné kanónové houfnice Dana-M1 a raketomety RM-Vampir umístěné na vozech Tatra.

Později český tisk uvedl, že CSG tyto zbraně vyváží do Ázerbájdžánu od prosince 2016, a to navzdory zbrojnímu embargu, které ČR vůči Ázerbájdžánu ( a Arménii ) oficiálně dodržuje ( poznámka překladatele : viz články v českém tisku :

•Ázerbájdžán se pochlubil moderními českými zbraněmi i přes zbrojní embargo.

•České úřady nevědí, jak se tam dostaly

•K vyšetřování byly povolány tajné služby. )

Nakonec se ukázalo, že do prodeje zbraní na Kavkaz byly zapleteny jak české úřady, tak tajné služby.

Ázerbájdžán a Arménie válčí o Náhorní Karabach od roku 1991, NATO a EU se dohodly, že ani jedné straně členské státy nebudou dodávat těžké zbraně ( poznámka překladatele : konflikt o NK rozdmýchává Kreml, kdykoliv potřebuje vydírat, Kreml dodává zbraně oběma stranám, viz mj. mé čánky o NK, např.

Náhorní Karabach,konflikt, který ve hře udržuje Kreml - Blog ...

kostlanova.blog.idnes.cz › blog

+

Arménie dle Azerů a Kremlu na Kavkaze nikdy neexistovala ...

kostlanova.blog.idnes.cz › blog

).

Strnadův export tak očividně porušil zbrojní embargo NATO, EU a ČR na dodávky těžkých zbraní do Arménie a Ázerbájdžánu ( poznámka překladatele : viz poznámky Miloše Zemana, které trousí do tisku o přílišném omezování českého zbrojního exportu ).

Strnadova CSG jakoukoliv účast na tomto vývozu zbraní popřela s tím, že o tom nic neví, zatímco české úřady spěšně poskytly dokumenty uvádějící, že tyto těžké zbraně z ázerbájdžánské vojenské přehlídky byly určeny pro izraelskou firmu Elbit Systems, a Arménie uvedla, že CSG je hlavním nelegálním dodavatelem zbraní ázerbájdžánské armády.

V březnu 2018, když média export odhalila, významný český diplomat uvedl: “Přibývají důkazy, že samohybné houfnice Dana-M1 a raketomety RM-70, které se objevily na ázerbájdžánské vojenské přehlídce, byly do Ázerbájdžánu vyvezeny přes Slovensko. Strnadova CSG dostala povolení k vývozu na Slovensko v demontované formě, odtud měly být odeslány do Izraele. Zajímavé je, že součástky pro oba systémy byly a jsou vyráběny firmami, které dnes kontrolují firmy Strnada a Běljajeva.“

Jinými slovy, CSG nejprve obdržela od české vlády povolení dovézt tyto těžké zbraně do své slovenské pobočky pro jejich následnou přepravu do Izraele. Poté, co je Strnadova CSG ze své slovenské pobočky odeslala do Izraele, převezla je bez povolení české vlády z Izraele do Ázerbájdžánu ( technicky toto povolení nepotřebovala, protože zbraně odcházely ze Slovenska, nikoliv z ČR ).

České ministerstvo zahraničí k této kauze uvedlo, že ačkoliv tyto těžké zbraně byly ze Slovenska odeslány legálně, součástky ke zbraním byly ze Slovenska vyvezeny s užitím certifikátů koncových uživatelů schválených pro Izrael.

Mluvčí slovenského ministerstva hospodářství Maroš Stano prohlásil, že „ ze Slovenska byly vyvezeny do Izraele pod podmínkou, že bez souhlasu slovenské vlády nebudou re-exportovány „, a dodal, že „ autenticita tohoto dokladu byla potvrzena diplomatickými kanály.“ Přesměrování tohoto nákladu do Ázerbájdžánu bylo proto nelegální.

Slovenský tisk psal, že „ OSN, EU, NATO a OSCE vyzvaly k ukončení vývozu zbraní do Arménie a Ázerbájdžánu, a že dle výzvy Evropské komise a OCSE členské státy vyhlásily embargo na export zbraní do válčících států.“

CSG vydala prohlášení, v němž popřela, že dodávky těžké výzbroje byly uskutečněny: “Falešná nařčení, že na dodávkách CSG zbraní do Ázerbájdžánu je něco podezřelého, ignorují skutečnost, že takové dodávky může realizovat jakákoliv firma z EU.“

Představitel CSG reagoval slovy, že CSG „ se při prodeji zbrojních systémů řídí všemi platnými zákony a mezinárodními pravidly.“

Mluvčí Real Trade Praha rovněž tvrdil, že CSG „ při prodeji zbraní striktně dodržuje veškeré národní a mezinárodní požadavky. Proto se všechny zbrojní dodávky realizují na základě platných certifikátů koncových uživatelů.“

Ázerbájdžánské velvyslanectví kauzu charakterizovalo jako „ arménskou propagandu „ a nepravdivé informace.

Americký právník Strnadova holdingu CSG Davis uvedl v podstatě to samé : nepopřel, že dodávky byly uskutečněné, ale tvrdil, že byly „ legální“ .

I bez analýzy jejich legálnosti bylo naprosto jasné, že de facto embargo existovalo. České úřady slovo „ embargo“ používaly ve své vlastní komunikaci.

Z výše zmíněného vyplývá, že česká vláda měla právo dodávky povolit, ale představitelé jejích příslušných úřadů tvrdili, že takové povolení k exportu nikdy nevydali.

Současně slovenský ministr hospodářství na základě doporučení pro plnění závazků dle mezinárodního práva neobnovil v červnu 2018 společnosti CSG vývozní licenci zbraní do Izraele z důvodu, že společnost CSG porušila svoji licenční dohodu se slovenskou vládou, a tyto zbraně re-exportovala do Ázerbájdžánu.

Izraelský tisk skandál kolem dodávek českých zbraní do Ázerbájdžánu přes Izrael také komentoval ( třebaže opožděně ). 2.6.2018 The Jerusalem Post (jpost.com) uveřejnil článek s nadpisem “Weapons for Sale: Arms Deals Give Israel a Bad Name? Israeli Exports to Azerbaijan Raise Legal and Ethical Questions.” / Zbraně na prodej: Diskreditují zbrojní obchody Izrael ? Izraelský export do Ázerbájdžánu vyvolává právní a etické otázky.

List uvedl, že zbraně byly naložené na nákladní letadlo ázerbájdžánských státních aerolinií Silk Way Airlines, a dopraveny do Izraele. Elbit Systems předložil certifikát o konečném uživateli, opravňující náklad vyložit v Izraeli.

Ve skutečnosti však dopravní letadlo Silk Way Airlines v Izraeli přistálo jen na pár hodin na mezinárodním letišti v Uvda, 60 km od města Ejlat, aby zde natankovalo, a aniž by náklad vyložilo, pokračovalo v letu do Ázerbájdžánu. http://golosarmenii.am/article/67226/vopreki-EU-i-OECD

Náklad vojenské techniky byl do Izraele vypraven z ostravského letiště Mošnov, které Strnad a Beljajev předtím koupili ( poznámka překladatele: 2008 Putin přišel o svého chráněnce, exGRU obchodníka se smrtí a pašeráka zbraní z východní Evropy teroristům napříč světem, Viktora Buta, zatčen v Thajsku, vydán 2010 do US, kde byl 2012 odsouzen k 25 letům vězení ) .

V jedné české publikaci ze 26.9. 2017 se píše: “ Minulý měsíc nákladní letadlo aerolinek Silk Way Airlines přistálo na letišti Mošnov několikrát, zastavilo se v Izraeli a pokračovalo do Ázerbájdžánu, na palubě mělo raketomety a houfnice.“ Šlo o kontrakt v hodnotě 50 mil.dolarů.

Airplane by Silk Way Airways. Photo by Yuri Felshtinsky / Gordonua/com

Nákladní letadla ázerbájdžánských státních aerolinek Silk Way Airlines do Izraele očividně nelétala jen z ostravského letiště Mošnov, ale také z brněnského a bratislavského letiště. Celkem v předchozích třech letech do konce července 2017 Silk Way Airlines uskutečnily 350 „diplomatických letů “ se zbraněmi na palubě pod „ ázerbájdžánským diplomatickým krytím“ .

Bulharský list Trud informoval, že Strnadův holding CSG, spolu s desítkami dalších firem, se stal součástí obchodu se zbraněmi na černém trhu, krytý Ázerbájdžánem, který „ vydával povolení diplomatickým letům letadel naplněných zbraněmi. „

Bulharský list zveřejnil podrobný výčet velice nezvyklých letových manévrů, doplněný přepravními loadsheety, letovými plány, ocasními čísly a jmény společností, zapletených do těchto nelegálních obchodů se zbraněmi.

Článek uvedl, že některé z těchto nelegálních dodávek zbraní skončily v rukou extrémistických skupin v Sýrií, včetně skupiny An Nusra Front a Islámského státu ( poznámka překladatele : 28.9.2015 Zeman přednesl projev na půdě VS OSN na podporu Putinovy invaze do Sýrie, tak jako o rok předtím podpořil Putinovu agresi vůči Ukrajině a okupaci Krymu. Po svém patolízalském projevu šel Zeman oslavit narozeniny do ruské restaurace na Manhattanu ).

Překvapivé bylo, že jedna ze společností, zmíněná bulharským listem – CSG, v záznamu přiznala, že své dodávky zbraní realizovala přes Izrael.

Jeden z autorů článku v Trudu napsal: „ Diplomatické krytí letů znamenalo, že obsah nákladního prostoru nekontroloval ani jeden celník, a monitorováno nebylo ani nakládání letadla, které stálo na letišti v diplomatických prostorách.“

Holding CSG navíc porušoval mezinárodní letecké dohody tím, že přepravoval zbraně civilními lety.

Webová stránka “Real Clear Defense„ upozornila, že se tyto zbraně poté dostaly na Blízký východ, kde si je rozebral Islámský stát ( poznámka překladatele : viz, jak Zeman na VS OSN 28.9.2015 podpořil Putinův vpád do Sýrie s tím, že je nutné zlikvidovat IS, a jak Putin z pódia VS OSN volal: „ Pojdˇte s námi zničit džihádisty“, které ve skutečnosti zásoboval zbraněmi ), a citovala tuto skutečnost jako jeden z důvodů, proč Trump zaujal k Zemanovi negativní postoj.

Jedna publikace dokonce uvedla, že pašerácké dodávky CSG zbraní začaly 2015 s plným Zemanovým vědomím, nazvala Zemana “ ruským agentem „, a tvrdila, že celý projekt s pašováním zbraní CSG vymyslel Putin.

“ Prezident Zeman má pověst hlásné trouby Vladimíra Putina a jeho trojského koně v Evropě. 2015 podpořil prodej zbraní do Ázerbájdžánu, a jeho tým je známý účastí na černém trhu se zbraněmi, zejména je proslulý používáním falešných destinací, aby se vyhnul mezinárodním restrikcím do válečných zón. Zemanovou jedinou konzistentní politikou je podpora ruské politiky „ ... ( poznámka překladatele : Zeman 31.5.2017 prohlásil, že „ licenční politika omezuje český export do zemí, odkud údajně hrozí vývoz do nebezpečných zemí s embargem. Já říkám, co je komu do toho.“ Zeman také říká :“Zbraně jsou zboží jako každé jiné „ – v tom případě by měl svoji dceru vyslat na prázdniny do válečných oblastí, které jsou pod embargem, do kterých CSG zbraně se Zemanovou podporou posílá. )

Zemanova historie podpory mafiánských zbrojních kontraktů vyvolává pochybnosti ohledně jeho úsudku a priorit, a naznačuje, že se Zeman zajímá více o to, aby pomohl vydělat peníze svým politickým podporovatelům než o poctivou mezinárodní politiku.

Přesně toto lze vyvodit i z tohoto pašeráckého re- exportu - Zeman a jeho tým se opět zapojili do ruských operací. Tento re-export zbraní byl podpořen ruským agentem Zemanem, realizovaný byl Strnadem, obchodním partnerem Ruska. Pašerácké schéma bylo jednoduché: vývoz zbraní na palubě letounů s diplomatickým krytím ze strany Ázerbájdžánu ( bývalé sovětské republiky v ruské sféře vlivu ). Obchod, na kterém se Kreml zcela jasně a čitelně podepsal.“

Problém s bezpečnostní prověrkou a najmutí US lobbistů

Skandál, který vyvolaly dodávky zbraní do Ázerbájdžánu, vedl CSG k tomu, že si v říjnu 2017 najala US lobbistickou agenturu Foxtail Group, která měla chránit její zájmy v US a lobbovat za ně.

Maryland LLC Foxtail Group měla na starosti klienty Archibalda Galloway II (Ark Galloway II), bývalého poradce tehdejšího senátora Jeffa Sessions, pozdějšího generálního prokurátora Trumpovy vlády.

Podle databáze FARA/Foreign Agents Registration Act, které americké agentury musí oznamovat své aktivity, CSG platí Foxtail Group měsíčně $15,000 ( zhruba 325,000 Kč ). Jedna publikace napsala, že „ Foxtail Group se stará o vylepšování image zbrojařského holdingu, který chce v očích svých partnerů vypadat lépe, než jak vypadá ve skutečnosti.“

Vedle vylepšování image, měla tato lobbistická skupina vyhledávat pro CSG firmy, které by mohly projevit zájem o spolupráci při výrobě či exportu zbraní, zejména do států Visegrádské čtyřky, která spojuje země střední Evropy, a dále měla získávat pro CSG americkou politickou podporu.

Galloway v tomto směru neměl téměř žádné zkušenosti, ale jeho spojení se senátorem a pozdějším Trumpovým generálním prokurátorem Sessions ( jenž však 2018 náhle rezignoval ) bylo jeho klíčovou předností, zejména, když se firma obávala vyšetřování ( jeden bývalý US vládní prominent, jenž nechtěl být jmenován, naznačil, že CSG pravděpodobně usilovala o odvrácení možného šetření jejího napojení na Rusko ).

Na společnost, která spolupracovala s Pentagonem jen málo, a to ještě nepřímo, měla CSG až přespříliš prominentního poradce.

Lobbisté měli za úkol vyjednat pro CSG dodávky zbraní pro Kurdy, kteří bojovali proti IS. CSG rovněž chtěla dodávat zbraně Izraeli, a uzavřít dohodu s americkým výrobcem automobilů AM General, který vyrábí vozy Hummer a Humvee, aby jim mohla dodávat pružinyTatra. CSG také doufala, že dostane zakázky od armád, které podporují USA,zejména, když CSG věřila, že je hlavním, třebaže nepřímým ( přes US Velitelství zvláštních operací SOCOM ), dodavatelem zbraní proamerických klientských států a skupin.

Strnad očividně dospěl do bodu, kdy se začal přeorientovávat na obchod se státy NATO a jejich spojenců. Davis přičítal to, že si ho CSG najala, kontraktům holdingu CSG s Pentagonem, včetně subdodavatelské práce pro firmu Raytheon.

CSG mluvčí Andrej Čírtek tvrdil, že CSG „ vždy prodávala více Západu než Rusku. Po konfliktu na Ukrajině Tatravagónka s Ruskem neudržovala žádné obchodní styky, ale zaměřila se zejména na západní trhy ... Chceme ukázat, že jsme proamaeričtí, a že naše spojenectví s USA je pro nás důležité „“ ...

Nebyla to žádná náhoda, že se Andrej Čírtek stal mluvčím CSG, předtím byl mluvčím čtyř českých ministrů obrany, nikdy neskrýval svůj obdiv k Babišovi, a za ministra obrany Stropnického dělal i poradce Hnutí ANO ( navíc seděl v dozorčí radě agentury PP Partners Prague, která mezi jinými věcmi sloužila zájmům CSG a Tatra, za jejichž aktivity v cizině lobboval Miloš Zeman osobně - poznámka překladatele : v září 2020 tato Čírtkova agentura za 50 mil. Kč vydražila Mladou frontu ).

3.5.2018 CSG oznámila, že začíná dodávat české zbraně Ukrajině : „ Česká firma Excalibur Army dodá ukrajinské armádě desítky obrněných vozidel a samohybných houfnic . Kontrakt byl uzavřen v částce sta miliónů Kč. Dodavatel spolupracuje na těchto dodávkách s polskou firmou Wtorplast... Dodávky zahrnují pěchotní bojová vozidla BVP-1 vyráběná v Československu do roku 1989, zcela zmodernizovaná, a pušky 2S1 Gvozdika, vyráběné v Polsku, které byly i ve výzbroji české armády.

CSG také usilovala o rozšíření své přímé spolupráce s US armádou či spíše o využití amerického tlaku na českou vládu, aby tato vystavila bezpečnostní prověrku Jaroslavu Strnadovi ( bývalý šéf českého zpravodajství považuje získání bezpečnostní prověrky za čistě vnitřní českou záležitost, do které Američané nemají co mluvit ) .

Od poloviny roku 2017 v ČR vstoupil v účinnost nový zákon, který vyžaduje, aby všechny firmy, které dodávají výzbroj české armádě, podstoupily příslušné bezpečnostní kontroly a získaly bezpečnostní prověrky.

CSG o tuto bezpečnostní prověrku požádala v dubnu 2017. Jedna publikace v roce 2018 napsala, že „ podle nového zákona, musí mít zbrojní dodavatelé armády bezpečnostní prověrku. Některé firmy holdingu CSG tuto prověrku obdržely, jiné ještě na rozhodnutí čekají, své žádosti o získání bezpečnostní prověrky poslaly v srpnu 2017. Pokud prověrku neobdrží, CSG by mohla přijít o miliardy Kč v armádních zakázkách.“

To se také stalo.

V dubnu 2017 Strnadova společnost Tatra Trucks získala zakázku na modernizaci 33 kusů samohybných houfnic Dana v částce 1.3 mld Kč (některé zdroje uvádějí 1.5 mld Kč), kterou Strnadovi tehdy odsouhlasil ministr obrany Martin Stropnický.

Jeho nástupkyně ve funkci Karla Šlechtová však zakázku Strnadovi zrušila, protože firma CSG holdingu Tatra Trucks neměla požadovanou bezpečnostní prověrku. Šlechtová k situaci uvedla : „ Pokud prověrku někdo nemá, tak formální náležitosti zakázky nesplní a neprojde, a to je i věc, která se nyní stala u holdingu Czechoslovak Group .“

Howitzer Dana. Photo by Czechoslovak Group / Facebook

Tatra Trucks se také měla zpoloviny podílet na zakázce v částce zhruba 10 mld Kč ( kterou CSG obdržela bez vypsání tendru ), v níž měla dodat 62 kusů pěchotních obrněných vozidel Titus ( podíl CSG dosahoval téměř 5 mld Kč), dále vojenských vozidel Tatra, speciální radiolokátory MADR, a 20 kusů pěchotních kolových obrněných vozidel Pandur ( v částce zhruba 2 mld Kč). Přestože účastníkem kontraktu byl i francouzský výrobce zbraní Nexter Systems, byla i tato zakázka zakázka vládou 24.7.2017 pozastavena.

Šlo o největší armádní zakázku tehdejší vlády, zahrnující téměř polovinu výzbroje, kterou armáda v následujících dvou letech plánovala nakoupit.

Po tomto fiasku sama CSG požádala, aby některé její pobočky byly prověřeny. Mluvčí CSG Andrej Čírtek tuto informaci potvrdil, když uvedl, že „ některé společnosti o prověrku požádaly, a jsou ve správním řízení s NBÚ. Vzhledem k diskrétnosti řízení o udělení prověrek ale nebudeme informovat, o jaké společnosti se jedná,“ dodal.

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejsek potvrdil, že Strnad bezpečnostní prověrku nemá : „ Je to pravda. Museli jsme s CSG na našich zakázkách ukončit spolupráci, což zkomplikuje náš program zadávání veřejných zakázek a investic.“

Bývalý český senátor a člen výboru pro obranu Ivan Gabal, jenž zakázky u CSG schválil, dodal, že „ budou-li tyto zakázky opožděny, bude se armáda při realizaci svých strategických plánů potýkat s významnými problémy, a nedokážu si představit, co se stane, neobdrží-li CSG bezpečnostní prověrku. Armádu by to poškodilo.“

V ČR existují čtyři úrovně bezpečnostní prověrky pro zbrojní firmy. Strnad zažádal o druhou nejnižší, očividně se domníval, že dle zákona by měl verifikační proces trvat maximálně 6 měsíců. NBÚ uvedl, že prověřování na nejnižší stupeň by nemělo zabrat více než 6 měsíců, zatímco u nejvyššího stupně může celý proces trvat až jeden rok.

Všechny časové limity však vypršely, aniž by Strnad jakoukoli bezpečnostní prověrku získal. Oficiální stránka NBÚ informuje o 452 firmách, které razítko potvrzující jejich oprávnění realizovat obchodní transkace, ke kterým je nutná bezpečnostní prověrka, dostaly. Nebyla mezi nimi žádná Strnadova firma - ani CSG ani její dceřinné pobočky.

„ Největší dodavatel zbraní naší doby a klíčový partner české armády Jaroslav Strnad má závažné problémy „, napsal Jan Hrbáček 16.7.2017. Týdeník Euro cituje několik zdrojů z obranného průmyslu a ze zdrojů bezpečnostních sil, potvrzujících, že NBÚ posuzuje žádost o bezpečnostní prověrku jedné ze Strnadových firem. “V ČR se nedají všichni koupit „ , prohlásil bývalý šéf české zpravodajské služby.

Podpis kontraktu v částce několika miliard Kč o dodávkách výzbroje pro českou armádu by tak mohl být odložen. Muselo by být vyyhlášeno nové výběrové řízení a musela by být vedena nová jednání. Ta předchozí, která se týkala dodávky 60 kusů pěchotních bojových obrněných vozidel Titus české armádě, trvala tři roky.

Skutečnost, že se Strnad proti odmítnutí bezpečnostní prověrky neodvolal, svědčí o tom, že má CSG vážné problémy, a pro Strnada seniora není žádoucí, aby se na ně soustředilo soudní jednání a pozornost veřejnosti, uvedl bývalý šéf české zpravodajské služby ( poznámka překladatele : viz článek hlídacípes.org. Otřes na zbrojařském poli. Firmy Zemanova sponzora musí projít bezpečnostní prověrkou z 19.2.2018, Eliška Headílková Bártová , v článku se mj. píše, že bezpečnostní prověrku nemá ani Omnipol či skupina STV Group ).

Neudělení bezpečnostní prověrky Strnadovi ovlivnilo i jeho vztahy s prezidentem, už nebyly tak vřelé jako dřív, a oba se na sobě stali méně závislými. Když se pokusil dostat další zakázku od ministerstva obrany a snažil se jako páku využít Prezidentskou kancelář, Zeman Strnadovi řekl :“ Musíš si to zařídit sám, na naši pomoc již spoléhat nemůžeš ... Je to jen na tobě.“

“Jsem přesvědčen, že nyní byla prezidentova podpora velmi omezená, „ uvedl bývalý šéf české zpravodajské služby. “ Podpora Prezidentské kanceláře se cvrkla. Zeman nechtěl být zapleten do ničeho, co by jej mohlo v jeho funkci zkompromitovat. Nedokážu si v souvislosti s ním vybavit ani jeden významný dokument, obchod či veřejnou zakázku, na kterou média a veřejnost nepohlížela jako na „špinavou“ . Pro prezidenta by bylo politickou sebevraždou, kdyby podpořil osobu, která nedokázala získat bezpečnostní prověrku pro obchody s ministerstvem obrany ...

Takže Zeman si nemohl dovolit více problémů, než které měl, podporou někoho, kdo neobdržel bezpečnostní prověrku. Zeman nejmenuje šéfa NBÚ ani šéfa BIS, na to nemá oprávnění. Může je jmenovat do hodnosti generála. To je jeho výsada, ale oba výše zmínění podléhají kontrole vlády.“

„Ještě existují země, které se liší od Ruska. V těchto zemích jsou ještě některé instituce nezávislé – česká rozvědka BIS funguje perfektně. Její ředitel je ve funkci od roku 2016, předtím šéfoval její protiruské sekci. Takže ne všechny instituce v ČR jsou prozemanovské či zkorumpované. V ČR si nemůžete koupit všechno, co chcete,“ řekl Kundra.

Ministerstvo obrany situaci s bezpečnostní prověrkou pro Strnada vyřešilo po svém. Některé ze Strnadových firem totiž bezpečnostní prověrku obdržely ještě před Strnadem, např. Retia a Eldis. Eldis si ji udržel i bez přezkumu.

Jaroslav Strnad. Photo by Czechoslovak Group / Facebook

( Poznámka překladatele : RETIA byla založena v prosinci 1993 týmem inženýrů z vývoje bývalé pardubické Tesly. Vyvíjí, vyrábí a modernizuje mj. radary, raketové prostředky, systémy velení a řízení, a komunikační systémy, které dodává armádě ČR i armádám států NATO, a dalším vojenským a civilním zákazníkům .)

U firmy Retia NBÚ znovu ověřoval její bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň „ tajný“, protože změnila majitele : firmu Retia, již s platnou bezpečnostní prověrkou, Strnad pro CSG holding koupil v roce 2016, a o rok později ji převedl na svého syna Michala.

CSG šetření NBÚ z roku 2016 sama nepřímo potvrdila, když vydala dluhopisy v hodnotě 1.5 mld Kč, protože dokumentace k nabídce dluhopisů obsahovala následující znění :“ 8.9.2016 NBÚ si vyžádal, aby Retia do 30 dnů poskytla NBÚ informace, kdo vlastní společnost Czechoslovak Group BV, která je jediným akcionářem firmy Retia. Třebaže si Retia během ověřovacího procesu uchovává svoji bezpečnostní prověrku, nelze vyloučit ani možnost, že jí bude bezpečnostní prověrka zrušena.“ Nakonec firmě Retia bezpečnostní prověrka v roce 2018 odebrána nebyla ( poznámka překladatele : protože Retia byla převedena z vlastnictví CSG do vlastnictví Michala Strnada ).

Problémy firmy Retia mohly vyvstát nejen kvůli změně majitele, ale i z důvodu, že se stala FSB schváleným prodejcem na výstavě v Moskvě Interpolitex, kterou ruská FSB nazývala „ obchodním veletrhem „. Tento každoroční „ veletrh „ sloužil pro ruské a zahraniční firmy pro uzavírání obchodů s ruskými vládními agenturami všeobecně, a s Putinovou FSB konkrétně.

Proto česká armáda začala nakupovat obrněné vozidla pěchoty Titus nikoliv přes firmu Retia, ale přes jinou Strnadovu firmu – Eldis Pardubice ( tu Strnad koupil až v prosinci 2017, opět již s bezpečnostní prověrkou ).

Jedna publikace citovala mluvčího ministerstva obrany Jana Pejska, jenž uvedl následující : “Obrněná vozidla pěchoty Titus, objednaná v částce 6.7 mld Kč, budou nakonec dodány pardubickou firmou Eldis, která se specializuje na výrobu radarů. Původní výrobce, Tatra Export, dosud neobdržel bezpečnostní prověrku, a ministerstvo obrany přistoupilo na nabídku změny dodavatele. Hovoříme o nákupu 62 kusů obrněných vozidel pěchoty. „

Ministr obrany Lubomír Metnar poznamenal: “ Pro tento kontrakt jsem dělal od svých prvních dnů na ministerstvu obrany všechno ( poznámka překladatele : od června 2018, funkci převzal po ročním působení Karly Šlechtové, která ke Strnadovi bez bezpečnostní prověrky neměla důvěru ), proto jsem rád, že se pohneme dopředu.

Nakoupit obrněná vozidla pro pěchotu Titus byla priorita armády několik let. Vojáci vozidla potřebují, a mým cílem je tento projekt úspěšně a rychle realizovat. Brzy budu vládu o změně dodavatele informovat.“

Protože Jaroslav Strnad věděl, že hlavním problémem je on sám, převedl koncem ledna 2018 všech svých 59 firem na svého 25letého syna Michala ( poznámka překladatele : který jde ve šlépějích svého otce, mj. viz E15.cz z 28.8.2020 Ondřej Souček : Společnost Industry Innovation, vlastněná českým podnikatelem Michalem Strnadem, prodala jihočeského výrobce obráběcích strojů Kovosvit MAS. Novým majitelem se stal ruský investiční fond Trust Union Fund. Cena transakce dosahovala stovek milionů korun ).

Ve svém rozhovoru pro týdeník Respekt z 12.2.2018 Jaroslav Strnad uvedl: “ Je mi jasné, že je moje jméno spojené s celou řadou lidí a událostí, které by mohly mít negativní dopad na firmu a její pověst. Nevím, kdo za tím je. Jsme příliš úspěšní, a to se nezapomíná. V posledních měsících jsme byli oběti četných útoků, za kterými mohou stát naši konkurenti.“

14.2.2018 Jaroslav Strnad (46) veřejně oznámil, že převedl svůj holding na svého 25letého syna , jenž neměl žádnou zkušenost v oblasti managementu vojenských podniků : “ Přišel čas, abychom naše byznysy převedli na naše děti, pro které stejně všechno děláme, „ vysvětloval ( ne přesvědčivě ) Strnad své rozhodnutí českým médiím.

CSG kategoricky popřela jakoukoliv souvislost mězi žádostí o bezpečnostní prověrku a převedením celého holdingu z otce na syna. Mluvčí CSG Čírtek prohlásil : “ Převod vlastnického práva se žádostí o bezpečnostní prověrku absolutně nesouvisí. Michal Strnad byl generálním ředitelem hodingu již tři roky, a vlastnická práva na něj byla zakladatelem holdingu převedena postupně. Poslední převod znamenal jen zakončení celého procesu. Holding se rozrostl a nemůže být řízen jen jednou osobou. Pravidlo říká, že ten, kdo řídí i vlastní.“

Strnad senior ve skutečnosti udělal s holdingem CSG to samé, co udělal rok předtím s firmou Retia. Převedl vlastnictví na syna, aby vylepšil její šance na získání či udržení si bezpečnostní prověrky. CSG nakonec zvládla bariéru bezpečnostních prověrek překonat tím, že své vládní zakázky přehodila na firmy, které prověrku měly, a veřejně svalovala všechny své problémy na konkurenci.

Jedna publikace napsala: „Hlavním problémem holdingu CSG v ČR není vliv Putina, ale vliv českých lobbistů, kteří zastupují zájmy zahraničních zbrojařů. Strnad při svém podnikání mnohá pravidla obešel, proto se mu podařilo částečně obnovit a spojit kapacity bývalého čsl. obranného průmyslu, takže dovoz zbraní ze zahraničí náhle nebyl nutný. Strnad, zakladatel CSG, si samozřejmě při svém podnikání nebral vůči svým partnerům rukavičky, ale to by nemělo být důvodem, proč by jeho holding měl být vyloučen ze státních armádních zakázek. Pokud má bezpečnostní prověrku „T“ ERA, vlastněná Omnipolem, není důvodu, aby někdo prověrkami vydíral Tatru či jinou Strnadovu rodinnou firmu .“

Autor: Andrea Kostlánová | úterý 23.3.2021 15:58 | karma článku: 14.84 | přečteno: 514x

Další články blogera

Andrea Kostlánová

Jurij Felštinský : Pátá Internacionála :Případová studie jménem Miloš Zeman 4

Investigativní studie Jurije Felštinského exkluzivně napsaná pro gordonua.com 1.5.2020, do češtiny přeložená na žádost autora Andreou Kostlánovou, část 4 Zdeněk Zbytek a Martin Nejedlý.

3.3.2021 v 18:54 | Karma článku: 16.36 | Přečteno: 528 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Jurij Felštinský : Pátá Internacionála: Případová studie jménem Miloš Zeman III

Investigativní studie Jurije Felštinského exkluzivně napsaná pro gordonua.com 1.5.2020, do češtiny přeložená na žádost autora Andreou Kostlánovou, část třetí Zeman a Strnadův zbrojařský holding CSG.

2.3.2021 v 19:42 | Karma článku: 14.08 | Přečteno: 554 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Jurij Felštinský: Pátá Internacionála : Případová studie hádanky jménem Miloš Zeman II.

( Investigativní studie Jurije Felštinského exkluzivně napsaná pro gordonua.com 1.5.2020, do češtiny přeložená na žádost autora Andreou Kostlánovou, část druhá ) Vytvoření finanční základny pro Zemanovy politické aktivity

31.1.2021 v 18:10 | Karma článku: 19.51 | Přečteno: 627 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Jirků

Také vám Česká pošta zadržuje peníze z dobírek?

Od té odstávky, kterou Česká pošta prošla před pár týdny, chodí peníze z dobírek o více než týden zpožděné a některé nedošly ani po uznané reklamaci. Že by si management vylepšoval cash flow?

20.4.2021 v 22:58 | Karma článku: 6.74 | Přečteno: 102 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Izrael: Premiér v nesnázích aneb Situace je nepříznivá, nikoli zatím kritická

V úterý 20. dubna uplynuly první dva týdny ze čtyř, během nichž by se Benjaminu Netanjahuovi mělo podařit sestavit koaliční vládu. Pak může dostat od prezidenta ještě dva týdny k dobru – a tím jeho šance končí.

20.4.2021 v 21:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 57 | Diskuse

Jan Lunga

Zatím jste mě o účasti Rusů ve Vrběticích nepřesvědčili

Televizní společnosti ve spojitosti s vládou by si měly uvědomit, že pokud budou stále publikovat zprávy o Vrběticích tímto způsobem, tak si tak akorát poštvou mnoho občanů proti sobě. Proč?

20.4.2021 v 20:44 | Karma článku: 31.84 | Přečteno: 608 | Diskuse

Tomáš Škeřík

Grúú, grúú, není to prauda...

Tak prosím vás, už jsme dostali notičky z Hradu, chtěl bych hlavně říci, že nešlo o akt státního terorismu, jak jsme slyšeli, není to prauda.

20.4.2021 v 20:09 | Karma článku: 12.95 | Přečteno: 217 | Diskuse

Jaroslav Novák

Jak nejsi černoch, tak jsi v pytli

Nebo černoška, abych byl genderově korektní. Vlastně pokud nejsi kdokoliv z více jak 70 pohlaví, které aktuálně nabízí Facebook.

20.4.2021 v 17:41 | Karma článku: 28.22 | Přečteno: 486 | Diskuse
Počet článků 1057 Celková karma 15.09 Průměrná čtenost 1391

Mám doktorát z mezinárodního práva a zahraničněpolitické vztahy jsou mojí vášní. Motto pro můj blog : "Take away that pudding, it has no theme." Winston Churchill

email : kostlannova@email.cz

Najdete na iDNES.cz