Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. července 2022 Jaroslava

Wagnerovci : Putinovo dobrodružství v Rudém moři

13. 06. 2022 19:48:00
Afriku ponechala na pospas Číně a Kremlu nejen EU, ale i US, které za Putinova užitečného idiota Trumpa zvolily taktiku „ šetření peněz daňových poplatníků „ s tím, že stáhnou své vojáky nejen z Afghánistánu, ale i z mírových misí

OSN v Africe, aby Trump splnil svůj volební slib „America First „ doma i v zahraničí.

Africké státy, stejně jako Afghánistán, se měly dle Trumpa „ osamostatnit a stát se soběstačnými, místo aby se chovaly jako kolonie a žebraly o peníze „ . Tuto Trumpovu vizi naznačil ve svém projevu v Heritage Foundation 14.12.2018 Trumpův národní bezpečnostní poradce John Bolton.

Bolton zároveň ostře zkritizoval predátorské obchodní a politické praktiky Číny a Ruska v Africe s cílem vytlačit z ní US a bývalé evropské koloniální mocnosti. Zatímco Čína zasypala Afriku ( viz mj. Keňa ) půjčkami a investicemi, aby ji uvrhla do dluhů, Kreml veřejně politické elity korumpoval.

V zemích subsaharské Afriky v bývalých francouzských koloniích ( Mali, Mauretánie, Čad, Burkina Faso, Niger ) Kreml rozdmýchává a udržuje nestabilitu žoldáky, kteří mu před mezinárodním společenstvím umožňují popírat jeho vměšování se do vnitřních záležitostí těchto států ( na UA bylo dle Bellingcat k 20.4.22 zabito 3.000 wagnerovců z 8.000 zde nasazených, což jsou velké ztráty, v 6/22 UA armáda zničila i jejich hlavní tábor, a 5.6.22 byl UA odstřelovačem zabit prominentní Putinův wagnerovec Andanov Vladimir Batobolotovič „ Vacha“ ).

EU v odpovědˇ na Putinovu invazi v Africe se opožděně snaží obnovit své partnerství s africkými státy investicemi, vakcínami, viz L ́Europe et l ́Afrique renouvellent leur partenariat, a můj článek „ Afrika znovu strategická „ . Agresivní propagandě Putinova Ruska však západní státy nedokáží čelit, viz „ Au Sahel, Paris échoue á contrer la propaganda russe „.

K 24.2.22, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, došlo v této oblasti v rozmezí 18 měsíců zásahem žoldnéřské Wagnerovy skupiny k sedmi převratům ( Burkina Faso, Čad, Niger, Guinea, Guinea-Bissau, Súdán, Mali ). Ve zkorumpovaných státech G5 Sahel (Mauritánie, Mali, Niger, Čad a Burkina Faso) probíhá za účasti či přímo z iniciativy Kremlu rozpad státních institucí.

Mali

V Mali od roku 2012 probíhá občanská válka.

Paříž, která v Sahelu nasadila vojáky v rámci protiteroristické operace proti islámistům ( 2013 operace Serval, 2014-2021 operace Barchan ) částečně stáhla své jednotky z Mali pro nespolupráci vlád v oblasti Sahelu v roce 2016.

Poté, co se francouzské jednotkjy stáhly, zde začali řádit Putinovi wagnerovci ( novinářům se mj. podařilo spojit dva ruské občany, kteří zemřeli při letecké nehodě v Mali, s wagnerovci ), kteří v médiích rozpoutali štvavou protifrancouzskou kampaň.

Navzdory přímým důkazům Putin ještě 7.2.22 prolhaně odmítl napojení Kremlu na ruské žoldnéře v Mali, kteří 2021 v Mali provedli protifrancouzský vojenský puč ( zatkli prezidenta a donutili jej k odstoupení ), ze kterého wagnerovce obvinila v polovině prosince 2021 i EU, která wagnerovce sankcionovala ( zakázala jim vstup na území EU a zmrazila jim jejich zdejší majetky ).

Junta poté, podle diplomatických zdrojů ( + Reuters ), v září 2021 podepsala v Kremlu ( smlouva byla jako vždy podepsána s firmou Putinova šéfkuchaře Prigožina, sankcionovaného EU ) smlouvu o působení ruských žoldáků v Mali (zhruba 1000 mužů). Francie se marně politicky korektně diplomatickým tlakem snažila podepsání této smlouvy zabránit.

Dle Reuters se Prigožinova firma za své operace v Mali ( vojenský výcvik a ochranu junty) dohodla na finanční kompenzaci ve výši zhruba 10 milionů dolarů.

Francouzský ministr zahraničí prohlásil přítomnost ruských žoldáků v Mali za neslučitelnou s posláním mezinárodních protiteroristických misí. Také Berlín vyjádřil znepokojení nad přítomností wagnerovců v Mali.

V červenci 2021 Macron prohlásil sahelskou operaci Barchan za ukončenou s tím, že část francouzských vojáků zde zůstane v rámci širší mezinárodní koalice.

29.1.2022 francouzský ministr obrany obvinil Putinovy wagnerovce, že rozkrádají Mali, načež junta 31.1.22 vyhostila francouzského velvyslance. Paříž jej „ odvolala „ a vyžádala si 15 dní na „ adaptaci „ . ( 1.2.22 proběhl záhadný neúspěšný pokus o převrat v bývalé Portugalské Guineji/Guinea-Bissau, s významnou těžbou ropy ).

Jediným spolehlivým spojencem Francie v oblasti Sahelu zůstala uranová ( v zásobách uranu je na třetím místě za Ruskem a CAN ) a polootrokářská Niger ( největší porodnost na světě - 8 dětí na 1 ženu).

17.2.22 junta v Mali, řízená Kremlem a vojensky zaštítěná Putinovými jednotkami wagnerovců, vyzvala francouzské vojenské jednotky k okamžitému odchodu ze země.

7.3.22 Paříž oznámila, že zabila jednoho z předáků al-Kajdy, působícího na území Mali, Yahia Djouadi, načež rozlícená proruská junta zakázala na svém území vysílání francouzské stanice France 24.

18.4.22 francouzská armáda Mali oficiálně předala svoji vojenskou základnu Gossi na severu země. Kremlu se však nepodařilo zinscenovat další „Katyň“, kterou 1943 zinscenoval Stalin, když nacisté 13.4.1943 objevili masový hrob v Katyňském lese u Smolenska z roku 1940 ( v březnu a dubnu 1940 Stalinská NKVD zde zmasakrovala 22.000 polských vojáků a inteligence, jejich rodiny poslala do gulagů s popiskem „ návrat nežádoucí“, a jejich nemovitosti zabavila pro rodiny sovětských soudruhů – tak vytvářela ruské národnostní menšiny v okolních státech ).

Stalin po objevení masového hrobu nacisty masakr označil za dílo Berlína a anglosaští spojenci mu to odkývli – gen.Sikorski z polské exilové vlády však Stalinovo tvrzení odmítl, a požadoval oficiální vyšetření masakru Mezinárodním Červeným křížem, načež Stalin obvinil PL exilovou vládu ze spolupráce s nacisty a odvolal své velvyslance ze zhrozeného Washingtonu a Londýna. Pro spojence uspokojivé řešení přišlo brzy – 4.7.1943 se s generálem Sikorským zřítilo letadlo krátce po startu z Gibraltaru.( viz můj článek Smrt generála Sikorského, záhada 2.sv.v. - Blog iDNES.cz ).

Putin měl však smůlu - francouzská armáda si natočila na video, jak wagnerovci po převzetí základny Gossi zakopávají do zdejšího písku desítky lidských těl, pravděpodobně místních lidí.

29.5.22 konsorcium ukrajinských a mezinárodních právníků podá hromadnou žalobu na ruský stát, ruské soukromé žoldnéřské firmy a ruské podnikatele, kteří podporují ruskou armádu, aby se domohli finanční kompenzace pro milióny ukrajinských obětí jejich řádění.

V Africe Kreml zaujal zcela pragmatický postoj a podporoval režimy, které jsou dle běžných standardů považovány za zločinné.

Súdán (sousedí se Středoafrickou republikou), strategický svojí polohou při Rudém moři ( sousedí s Eritreou, v níž má Kreml vojenskou základnu od podzimu 2018, naproti je Saúdská Arábie, Jemen ), zajištˇující přístup i do tzv. Afrického rohu ( Džibuti ).

Putinovo dobrodružství v Rudém moři

Putin podepsal návrh smlouvy o ruské námořní základně v Port Sudan ( původně chtěl přímo v Džibuti v tzv. Africkém rohu/ Somálský poloostrov, kde by přímo kontroloval vjezd do Rudého moře, to mu ale nevyšlo, tak v září 2018 podepsal dohodu s eritrejskou Asmarou o vybudování ruské logistické námořní základny, která poskytuje Kremlu další strategický vstup do Rudého moře ), která by ruský vliv rozšířila v severovýchodní Africe podél strategických námořních tras v Rudém moři a v úžině Bal-al-Mandeb mezi Saúdskou Arábií/Jemenem a Džibuti/ Eritreou /Etiopií a Somálskem ( na základně mělo být 300 mužů a přinejmenším 4 válečné lodě na jaderný pohon ). Základnu měl mít dle návrhu smlouvy k dispozici na 25 let s možností prodloužení na dalších 10 let.

Proto Putin podporuje súdánské generály a potlačuje demonstrace občanů vůči nim v Chartúmu.

Touto základnou v Rudém moři, vstupní bráně do Indického oceánu, chce Putin konkurovat zdejší US vojenské přítomnosti.

Pavel Felgenhauer, vojenský komentátor listu Novaja gazeta, uvedl, že „ RF nemá provozuschopné letadlové lodě, a pokud chce konkurovat US a NATO ve Středozemním moři, potřebuje v této oblasti základnu, zabezpečenou moderním vícevrstvým systémem protivzdušné obrany, což tato základna Putinovi zajištˇuje. Navíc pronájem základny v Port Sudan vyjde levně – místo nájmu bude Kreml súdánské armádě dodávat zbraně.

Rizikem je, že Putin zopakuje to, co udělali sovětští komunisté ve své touze nezaostat za USA – v 70. a 80. letech obetkali svět vojenskými základnami, z nichž mnohé postrádaly jakýkoli strategický smysl, které je stáhly na dno. Sovětská globální bublina splaskla, a na prapodivných místech chátrajících vojenských základen po ní zůstaly jen hromady sovětského vojenského šrotu.

Rusko politicky nestabilní Súdán se strategickou polohou u Rudého moře ovládalo již od 50.let 20.stol. Moskva se účastnila obou občanských válek v Súdánu, zejména prodejem zbraní oběma stranám.

Po roce 1991 vztahy zamrzly, jakmile se však dostal k moci Putin, rozhodl se ruský vliv v Súdánu obnovit. Již během roku 2000 Kreml, navzdory embargu OSN, začal opět dodávat zbraně súdánské vládě, která bojovala v oblasti Dárfúru. Chartúm byl mezinárodně izolován za závažná porušování lidských práv, navíc hostil Usámu Bin Ládina.

Putin podpořil genocidní súdánskou juntu během genocidy v Dárfúru, kdy byly v západním Súdánu povražděny statisíce lidí.

V červnu 2019 si v Jižním Dárfúru, západosúdánské provincii plovoucí na ropě, v Um Dafug vybudovalo základnu s přistávací dráhou pro vrtulníky 500 ruských vojáků s 50 vozy. Mezinárodní pozorovatelé se obávali další fáze genocidy.

Putinovi žoldáci se sem přemístili v době, kdy RB OSN podstatně snížila počet vojáků zdejší mírové mise UNAMID ze 13.763 na 4.050 s tím, že mise bude kompletně stažena k roku 2020. V té době se v OSN diskutovalo o snaze Kremlu vyslat ruské jednotky na hranice mezi Súdánem a CAR/Středoafrickou republikou, proti čemuž se postavily US a Francie.

Putin v Súdánu porušil mezinárodní zbrojní embargo a posílal do Súdánu ruské zbraně, Súdán na oplátku 2014 podpořil Putinovu anexi Kremlu, okupaci východní Ukrajiny, a 2015 intervenci v Sýrii.

Vřelé vztahy se nezměnily ani po prodemokratické minirevoluci, kdy po lidových nepokojích padla dlouholetá vláda diktátora Omara Bašíra (1993-2019), Ruskem podporovaná, a nastoupila přechodná a slabá vojensko-civilní vláda. Súdánská armáda, Putinův partner, však stále kontroluje zahraniční obchod a Putinovi žoldáci mají stále v rukou výcvik súdánské armády ( dle zprávy OSN wagnerovci v Súdánu cvičili vojáky ze Středoafrické republiky ).

Jediným problémem bylo Turecko, které bylo súdánskou juntou rovněž přizváno, aby si v Súdánu vybralo vlastní základnu.

Přítomnost wagnerovců v Súdánu ( a v Jižním Súdánu) potvrdil v rozhovoru pro list The Insider opět Igor Girkin „Strelkov“. Již před nimi zde byla RSB Group, jejíž šéf se ze Súdánu vrátil s těžkou formou malárie.

V Súdánu probíhá desítky let několik konfliktů - v oblasti Darfúru a ve státech South Kordofan a Blue Nile, od roku 2013 probíhá občanská válka i v Jižním Súdánu.

V listopadu 2017 se súdánský prezident Omar al-Bašír setkal s Putinem v Soči a požádal jej o „ ochranu před agresí US imperialistů „, a o vyslání vojenských expertů, kteří by přezbrojili a vycvičili súdánskou armádu.

V listopadu 2017 premiér Dmitrij Medvěděv oznámil, že byl podepsán kontrakt na těžbu zlata mezi súdánskou vládou a soukromou petrohradskou těžební firmou M-Invest ( další ruské firmy zde chtěly získat výhodné licence i pro těžbu diamantů a uranu ). Ruští novináři zjistili, že personální obsazení firem M-Invest a jedné z Prigožinových cateringových firem se překrývá, což je dovedlo k závěru, že M-Invest vlastní Putinův šéfkuchař Prigožin.

Právě pod zástěrkou firmy M-Invest ruští žoldnéři v Súdánu působili ( dle SBU zahrnovali i naverbované ukrajinské občany z Krymu ).

Prigožinova M-Invest podepsala kontrakt s ministerstvem obrany o používání dopravních letadel 223. letky ruského letectva. V období duben 2018-únor2019 dvě letadla této letky uskutečnila přinejmenším 9 letů do Chartúmu. Když v prosinci 2018 vypukly v Chartúmu protesty, wagnerovci je, dle britského tisku, potlačili ( přes 40 demonstrantů byo zabito). Demonstranti a novináři hlásili, že demonstrace obklopily skupiny zahraničních ( ruských ) vojáků. SBU vyjmenovala 149 ruských žoldáků, kteří se potlačení demonstrací zúčastnili, s tím, že dva žoldáci během demonstrací přišli o život.

Ve stejnou dobu súdánský premiér Omar al-Bašír veřejně vychvaloval Kreml, že v rámci výměnných pobytů vojenských důstojníků, Kreml poskytuje výcvik súdánským důstojníkům (Sudan Tribune 2018 ) – novinář listu Komsomolskaja pravda Alexandr Kots dal v prosinci 2017 na Twitter video, ve kterém ruský žoldák z PMC, dle BBC wagnerovec, poskytuje výcvik vojákům v Súdánu.

11.4.2019 byl Omar Bašír státním převratem svržen, Putin podporoval Přechodnou vojenskou radu, která přislíbila, že dodrží všechny předchozí smlouvy s Kremlem podepsané, jak vojenské, včetně poskytování výcviku žoldáky súdánské armádě, tak v oblasti těžby nerostů , a v sektoru energetickém.

V květnu 2019 Kreml podepsal další vojenskou dohodu se Súdánem, která, mj., usnadňovala ruský lodím přístup do súdánských přístavů.

V listopadu 2020 byla podepsána další vojenská dohoda, která povolovala na příštích 25 let vytvoření ruského námořního logistického centra ( pro 300 lidí ) a opravářského doku v súdánské části Rudého moře.

V dubnu 2020 pobočka Wagnerovy skupiny "Meroe Gold" tvrdila, že do Súdánu nedováží zbraně, ale „ ochranné pomůcky proti covidu-19 „, o 3 měsíce později byla spolu s firmou M-Invest , a se dvěma jednotlivci klíčovými pro operace wagnerovců, sankcinována US pro brutální potlačení demonstrací v Súdánu.

(Ve Venezuele během prezidentské krize wagnerovci poskytovali ochranku Putinově loutce Madurovi a udržovali jej u moci. Do Venezuely přiletěli již před prezidentskými volbami 2018, střežili zde infrastrukturu Rosněftu ).

Súdánský prezident al-Bašír, přítel Putina, byl historicky první hlavou státu ve funkci, na kterou byl vydán zatykač Mezinárodního trestního soudu. Súdán za Putinovu podporu se v roce 2008 za Putinovy agrese vůči Gruzii a anexe Krymu v roce 2014 postavil na stranu Kremlu. Spolupráce mezi Putinem a Chartúmem se v průběhu let dále prohlubovala výměnou za to, že si Putin v Súdánu mohl vybudovatl námořní základnu.

V listopadu 2017 mezinárodní zločinec al-Bašír odcestoval do Ruska v rozporu se soudním příkazem, který mu zakazoval opustit Súdán, na setkání s Putinem, u kterého si stěžoval na Washington, že chce jeho genocidní režim zlikvidovat, a proto potřebuje, aby mu Putin zmodernizoval armádu. Za tímto účelem uzavřel dohodu o spolupráci s ministrem obrany Sergejem Šojgu.

Za přítomnosti premiéra Medveděva byly v listopadu 2017 podepsány i ekonomické dohody, a to mezi súdánským ministerstvem pro nerostné zdroje a ruskou společností M-Invest. Smlouva poskytla společnosti M-Invest licenci k těžbě súdánského zlata. Dceřiná společnost M-Invest, Meroe Gold, již předtím v zemi prováděla průzkum. Obě společnosti vlastnil Jevgenij Prigožin ( The Bellingcat ).

Od konce roku 2017 v Súdánu dle ukrajinské SBU působilo zhruba 300 wagnerovců, súdánští novináři uváděli počet 500.

Také žoldáci, kteří dorazili do Súdánu, měli falešné pasy útvaru GRU 770001.

V prosinci 2018/v lednu 2019 se wagnerovci podíleli na brutálním potlačení občanských protestů zaměřených na svržení Omara al-Bašíra. Fotografie mj. ukazují, jak wagnerovci vykládají z náklaďáku kamery Ural, používané ke sledování protivládních demonstrací.

Maria Zacharová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, byla nucena se k přítomnosti ruských žoldáků v Súdánu vyjádřit - sice potvrdila jejich přítomnost, ale popřela jakékoli jejich spojení s Kremlem.

První Rus, jenž přiznal přítomnost wagnerovců v Súdánu, byl Igor Girkin „Strelkov“, jenž o jejich přítomnosti diskutoval na svém blogu. Další potvrzení přišlo od šéfa RSB Group Krinicyna, jenž uvedl, že v Súdánu působí i členové konkurenční žoldácké firmy.

Wagnerovci přiletěli do Súdánu několika letadly Tu-154M, cestu jim zaplatila Prigožinova firma M-Invest - letadla však neřídili civilní piloti, ale příslušníci letky 223 ministerstva obrany.

Také v Súdánu Kreml spolu s příjezdem žoldáků zahájil dezinformační kyber válku s cílem delegitimizovat opozici, kterou, tvrdil Putin, sponzoroval Izrael a US.

Někteří uvěznění demonstranti byli popraveni, jiní byli nuceni přiznat, že byli posláni do Súdánu Washingtonem s cílem zorganizovat občanskou válku.

Tuto strategii podle CNN realizoval Omar al-Bašír a jeho muži, ale byla navržena ruskou společností M-Invest.

27.4.21 Islámská fronta Súdánu oznámila zmrazení dohody o ruské námořní základně v zemi.

Autor: Andrea Kostlánová | pondělí 13.6.2022 19:48 | karma článku: 14.34 | přečteno: 379x

Další články blogera

Andrea Kostlánová

Rozdělení zisků z těžby zlata, diamantů a uranu mezi Kreml, oligarchy a Touadéru

Dohoda o rozdělení zisků z těžby zlata, diamantů a uranu mezi Kreml, s ním spřízněné oligarchy a Touadéru ( Středoafrická republika III ) 2017 v Soči Lavrov Touadérovi nejen slíbil zasadit se v RB OSN o zrušení zbrojního embarga,

29.6.2022 v 15:09 | Karma článku: 6.91 | Přečteno: 177 | Diskuse

Andrea Kostlánová

OSN obvinilo Putinovy žoldnéře z válečných zločinů spáchaných v CAR na civilistech

Středoafrická rep. II V říjnu 2017 Touadéra odjel do Soči na jednání s Lavrovem o dodávkách ruských zbraní, kde s Kremlem uzavřel dohodu, v níž výměnou za výcvik bezpečnostních sil Středoafrické republiky měla Bangui podporovat

25.6.2022 v 14:23 | Karma článku: 13.63 | Přečteno: 312 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Středoafrická rep : OSN Rusku povolilo výjimku ze zbrojního embarga, vzápětí toho litovalo

Bývalá francouzská kolonie Středoafrická republika získala nezávislost 1960, od té doby se utápí ve vojenských převratech. Francie zde dosazovala a sesazovala zkorumpované prezidenty ( viz diamantový a kanibalský císař Bokassa

22.6.2022 v 19:29 | Karma článku: 11.92 | Přečteno: 318 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Ruská rozpínavost v Africe - jistí jen zájmy kremelských elit ?

Již bolševici se prostřednictvím Kominterny snažili ovládnout africké radikály ( intelektuály, odborové předáky - zejm. železnic ) pro svoje zájmy, a sdružit je pod kritikou kolonialismu v prosovětských hnutích.

19.6.2022 v 17:44 | Karma článku: 15.27 | Přečteno: 336 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (36)

Začíná české předsednictví. Zelený úděl pokračuje ve svém vítězném tažení – balíček Fit for 55 projde! Nová pravidla pro uskladňování zemního plynu by měla pomoci překonat krizi se zásobováním. EU bude regulovat kryptoměny.

1.7.2022 v 15:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 70 | Diskuse

Jan Ziegler

Pokud má Lipavský problém s Izraelem, ať skončí jako ministr

Považuji za ostudné, že české ministerstvo zahraničí se nepřipojilo ke skupině zemí, které odsoudily neobjektivní zprávu komise Rady OSN pro lidská práva k Izraeli.

1.7.2022 v 11:56 | Karma článku: 33.96 | Přečteno: 1508 | Diskuse

Vladimír Zeman

Nás se Unie fakt bát nemusí.

Před lety jsme to Unii chtěli osladit. Taky u toho byli borci z ODS. Tehdy se ale řešilo zakřivení banánů, to dnes Fiala a spol. rozhodně řešit nebudou. Prioritou je zalíbit se, zvýšit platby na NATO a starat se o Ukrajinu.

1.7.2022 v 11:40 | Karma článku: 25.60 | Přečteno: 366 | Diskuse

Jan Bartoň

Johnson: Kdyby byl Putin žena

Neuvěřitelný výrok Borise Johnsona je typickou ukázkou současné rétoriky Západu. Je smutné, že muži v čele NATO i G7 nejsou schopni Rusko zastavit a vymlouvají se už na naprosté hlouposti.

1.7.2022 v 8:00 | Karma článku: 30.21 | Přečteno: 680 | Diskuse

Michal Sabó

Kdo zvítězí v podzimních volbách? Rozum nebo se dostaví pragmatismus?

23.září vypuknou volby do zastupitelstev obcí a senátu. Za dané situace to bude opravdu zajímavé. Kdo tedy vyhraje??

1.7.2022 v 6:30 | Karma článku: 18.61 | Přečteno: 407 | Diskuse
Počet článků 1077 Celková karma 11.93 Průměrná čtenost 1387

Mám doktorát z mezinárodního práva a zahraničněpolitické vztahy jsou mojí vášní. Motto pro můj blog : "Take away that pudding, it has no theme." Winston Churchill

email : kostlannova@email.cz

Najdete na iDNES.cz