Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 12. srpna 2022 Klára

Středoafrická rep : OSN Rusku povolilo výjimku ze zbrojního embarga, vzápětí toho litovalo

22. 06. 2022 19:29:27
Bývalá francouzská kolonie Středoafrická republika získala nezávislost 1960, od té doby se utápí ve vojenských převratech. Francie zde dosazovala a sesazovala zkorumpované prezidenty ( viz diamantový a kanibalský císař Bokassa

a ex prezident Giscard d ́Estaing na státní návštěvě v Bangui ), a zasahovala zde vojenskými intervencemi celkem 6x .

Navzdory velkému nerostnému bohatství ( uran, vzácné zeminy, mědˇ, ropa , suroviny, na které je však bohatší Súdán a Konglo RDC) je Středoafrická republika ekonomickým trpaslíkem, o kontrolu nad těžbou zlata a diamantů usilují nejrůznější vojenské skupiny, včetně ruských.

Volby 1993 vyhrál Ange-Felix Patassé, 1997 protivládní demonstrace vyústily v mezietnické střety, kdy musel zasáhnout kontingent složený z vojáků z různých afrických zemí, kteří byli později nahrazeni modrými přilbami z mise MINUSCA pod záštitou OSN.

Patassé byl 2003 sesazen generálem Boizizém, jenž čelil dvěma občanským válkam, z nichž druhá vyvrcholila 2013 dobytím hlavního města Bangui povstalci Seleka a útěkem Boizizého do Konga (Kinshasa). Jeho místo zaujal vůdce povstalců Djotodia, jenž v červenci 2014 vyvolal další občanskou válku.

Občanská válka zde probíhá od roku 2004, bytˇ v roce 2007 vláda s rebely podepsala mírovou dohodu.

2012 však muslimská koalice různých povstaleckých frakcí ( Seleka) vládu obvinila z porušování dohody. Proti povstalcům se zformovaly křestˇanské milice Antibalaka z původně místních „ policejních „ milic, a začalo oboustranné vraždění nejen náboženské, ale i etnické, které nezastavily ani mírové sbory OSN, Africké unie či francouzské ( operace Sangaris).

Po vypuknutí nové genocidní občanské války, kdy v březnu 2013 milice Séléka svrhly prezidenta Francois Bozizé, OSN ( gen. tajemník Ban Ki-moon) v prosinci 2012 z bezpečnostních důvodů stáhlo modré přilby ze země ( rozptýlené po celé zemi, nedokázaly ani ochránit civilisty, natož zajistit území pro vládu ).

S cílem zastavit krvavou občanskou válku mezi milicemi Séléka a Antibalaka OSN 2013 uvalilo rezolucí číslo 2127 RB OSN zbrojní embargo na vývoz zbraní do Bangui, a Paříž sem se stejným cílem vyslala expediční síly ( operace Sangaris ), které v Bangui zůstaly do 2016, a po jejich odchodu bezpečnostní vakuum zaplnil v Bangui Kreml, třebaže v zemi nadále zůstalo 12 000 modrých přileb OSN ( roční rozpočet pro těchto 12.000 vojáků OSN činil 1 miliardu dolarů/ 880 mil. eur).

Po skončení francouzské vojenské protiteroristické operace Sangaris 2013-16, Francie uvolnila cestu pro opětovné rozmístění modrých přileb OSN (Misca,Minusca ) s tím, že země ( rozkouskovaná na etnická teritoria válečných lordů, které mají postavená kontrolní stanoviště na všech hlavních silnících, kde vybírají „ mýtné“, tj. terorem strachu se obhacují ) již prochází „ normalizací „ , pravým důvodem však bylo, že Paříž musela „ hasit „ palčivější požáry v Sahelu operací Barchan.

10.2.2014 EU vyhlásila vojenskou operaci EUFOR RCA s cílem zabezpečit oblast v okolí Bangui, a poté ji předat „ africkým partnerům“. Velitelem operace byl pověřen francouzský gen. Philippe Pontiès.

Poté, co Putin odvedl pozornost Francie do Sahelu ( od 2014 od okupace Krymu zde začaly sílit útoky „džihádistů“ ), kam musela na úkor své přítomnosti ve Středoafrické republice stáhnout své jednotky v rámci operace Barchan, Putin rozkopnul dveře do Středoafrické republiky, ležící v srdci kontinentu – nemusel se moc namáhat a vyšlo mu to lacino : země veliká jako Francie neměla žádnou armádu ani policii.

Prohlašoval, že pomáhá zdejší vládě ( která kontroluje jen 20% území ), ve skutečnosti uzavíral obchodní smlouvy se zdejšími zkorumpovanými válečnými lordy, a všemi způsoby se snažil zablokovat mírový proces, zahájený OSN ( Reuters ze 17.10. 2018 "How Russia moved into Central Africa" ).

Poté, coTouadéra v říjnu 2017 navštívil Lavrova v Soči, ruské ministerstvo zahraničí v prosinci 2017 Putinovi u RB OSN opatřilo vyjímku ze zbrojního embarga OSN vůči Středoafrické republice ( tisková agentura Reuters uvedla, že se Francie nabídla, že Bangui dodá vlastní jednotku, tu však Bangui odmítlo jako „ příliš drahou „. Paříž také nabídla dodat Bangui tuny samopalů typu kalašnikov, které byly zabaveny somálským pirátům v Adenském zálivu, ale Kreml v srpnu 2016 návrh Paříže v RB OSN vetoval ).

Pro udělení vyjímky hlasovala i Francie, která se spolu s OSN domnívala, že Rusové skutečně pomohou vybudovat vládní jednotky FACA, zdevastované nekonečnou občanskou válkou ( navíc o tuto vyjímku žádala i samotná Bangui, která již na Hollandovi požadovala, aby se zasadil o zrušení embarga ), které ani neměly důvěru obyvatel, protože se podílely na plenění a vraždění.

Kreml tak v lednu 2018 poslal do Bangui přes Kamerun tuny ( 9 letů obřího nákladního letounu Il-76) ruské vojenské techniky a vojenské instruktory pod záminkou vylepšení obranyschopnosti jejích bezpečnostních sil v „ přísném souladu s podmínkami zbrojního embarga „ , ujistil Lavrov.

Touadéra poté navštívil v Kremlu v květnu 2018 Putina, viz mj. "Russia provides free military aid to Central African Republic „, TASS.

Mj. bylo dodáno 900 pistolí Makarov, 5 300 AK-47, 140 odstřelovacích pušek (hlavně Dragunov), 840 samopalů lehkých, kulomety, 270 raketometů RPG531, a obrněné vozy BRDM-2.

Podle zprávy expertů OSN ze 23.7.2018 OSN nemohla prověřit, jakou vojenskou výzbroj Putin nechal do Bangui přivézt, protože ruská letadla v Bangui přistávala zásadně v noci a podrobná inspekce ze strany expertního týmu OSN skladu ruské výzbroje v Camp de Roux v Bangui nebyla umožněna.

Tým expertů uvedl, že bez sepsání inspekčního protokolu hrozí dislokace a defraudace dovezených zbraní. US poté zahájily proceduru k pozastavení ruské vyjímky ze zbrojního embarga s tím, že Kreml měl poskytnout podrobné dokumenty o tom, odkud zbraně pocházejí, jejich trasování a konečná destinace, komu budou dodány.

Zpráva dále uvádí, že bezplatné dodávky ruských zbraní nebyly učiněny průhledně a zahalují je nejasnosti. Jasné bylo jen to, že výsledkem těchto dodávek bylo vyzbrojení povstalců jak v Súdánu, tak ve Středoafrické republice ruskými útočnými puškami a kulomety.

V lednu 2018 spolu s letadly naloženými zbraněmi přiletěli i ruští žoldnéři s úkolem naučit 1.300 mužů z FACA, jak používat zaslané ruské zbraně. Oficiálně dorazilo 5 vojenských instruktorů a 170 „civilních“ instruktorů ( OSN na 1 rok Kremlu povolilo 175 instruktorů, 100 civilních, 5 vojenských ). Podle některých zdrojů však byli v Bangui již od roku 2017, a byli to všichni wagnerovci.

Podle agentury Reuters se počet ruských žoldnéřů pohyboval mezi 250 -1000 muži, tvrdil i ataman kozáků Chovrino Jevgenij Šabaev. Jiné zdroje odhadují, že jich bylo mezi 800 - 2000, zatímco Kreml tvrdil, že počet vojenských instruktorů oficiálně vyslaných Kremlem byl 535 mužů ( viz mj. "France warns on Russian arms and advisers in Central African Republic", Telegraph z 29.10 2018 ) .

Putinova vojenská jednotka v CAR měla dle zmocnění RB OSN z prosince 2017 na 1 rok doplnit zdejší mezinárodní síly, které byly pod velením Výcvikové mise EU v Mali/EUTM, která od září 2016 poskytuje výcvik vojákům a důstojníkům FACA.

Putin již od července 2017 posílal do Středoafrické republiky svému spojenci Touadérovi ( jeho osobní ochranka je ruská ) tajné objemné dodávky vojenské techniky, jak agentuře RBC přiznal 23.5.19 Viktor Tokmakov, druhý tajemník ruské ambasády ve Středoafrické republice, a to „ bezplatně „ . Přiznal jen střelné zbraně a munici, ale po železnici se valily naložené transportéry, a další bojová technika, ukrytá pod plachtami.

Podle zprávy OSN těmito střelnými zbraněmi a municí Putin zdarma vyzbrojil svého chráněnce prezidenta, jeho rusko rwandskou ochranku ( ruští žoldnéři ze Sewa Security, rwandští vojáci z Minusca) ochranku, národní armádu, četnictvo a ministerstvo spravedlnosti. Podle Putinových médií Putin tak „dobročinně “ vyřešil zdejší občanskou válku ve prospěch prezidenta.

V říjnu 2018 Kreml zažádal o povolení k druhé dodávce zbraní, a to se již Washingtonu nelíbilo, takže šéf středoafrického Národního shromáždění Laurent Baba lamentoval, že povstalci dostávají zbraně bez problémů, ale na národní armádu se embargo uplatňuje.

13.12.2018 RB OSN odhlasovala prodloužení mise OSN Minusca v CAR o jeden rok (11.600 mužů) , ale poprvé od roku 2014 byla RB OSN v tomto bodu nejednotná – Čína a Rusko se hlasování zdržely. Kreml byl uražený, že francouzský návrh nezohledňuje dosavadní snažení Kremlu o nastolení míru v CAR, a proto hrozil vetem již měsíc dopředu, a Čína byla uražená slovy Johna Boltona v Heritage Foundation o čínském predátorství v Africe.

Kreml v srpnu 2018 zorganizoval v Súdánu „ mírová „ jednání některých povstaleckých skupin s Bangui, která vyústila dle Kremlu v dohodu o porozumění, třebaže bez hmatatelných výsledků .

OSN bylo touto kremelskou iniciativou, která OSN zcela obešla, šokováno, protože OSN podporuje jen jednání, která jsou vedena pod záštitou Organizace africké jednoty, nikoliv pod záštitou Putina .

OSN misi mírových jednotek obnovila s dvěma cíli – obnovit autoritu státu tím, že jednotky OSN měly za úkol znovu podpořit a rozmístit federální jednotky FACA, vycvičené výcvikovou misí EU /EU Training Mission, a posílit roli jednotek OSN v politickém procesu, což se Kremlu absolutně nelíbilo.

OSN proto vyslala do CAR svého zvláštního zmocněnce Parfait Onanga-Anyanga, jenž se měl připojit k zprostředkovatelskému týmu Organizace africké jednoty, a zvláštního společného zmocněnce OSN a OAJ pro urychlení procesu národního usmíření.

Snaha Kremlu nebyla ve francouzské rezoluci vůbec zmíněna, naopak, v textu stálo, že „ je nezbytné všechny snahy a iniciativy koordinovat pod záštitou OAJ “ , což znamenalo, že těch 1.000 vojáků, které vycvičilo Rusko, bude muset projít certifikací EU Training Mission, pokud budou chtít být zařazeni do FACA, a požívat její logistické výhody.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbjenza, placený za útoky proti Západu, francouzskou rezoluci označil za „ kolonialistickou „, odmítající iniciativy jiných zemí, zatímco francouzský představitel Francois Delattre vyzval kolegy, aby rezoluci schválili a „ podřídili tak své národní zájmy zájmům středoafrického lidu „ .

Ve stejnou dobu, kdy byl mandát modrých přileb prodloužen, Amnesty International obvinila MINUSCA, že ve své misi selhalo, protože neochránilo civilisty v táboře Alindao, kde bylo 15.11.18 100 lidí zmasakrováno, když na jednotky OSN zaútočila neznámá ozbrojená skupina, a modré přilby se ve svých obrněných vozech stáhly.

V květnu 2019 ruské ministerstvo obrany otevřelo ve Středoafrické republice svoji honosnou kancelář pro 5 lidí, uvedla webová stránka Kremlu. Ale již dříve Putin nařídil vyslat do Středoafrické republiky 300 ruských vojáků, a později 30 ruských důstojníků, kteří se měli připojit ke zdejší misi OSN, přesto Putin tvrdil, že Rusko s africkými státy spolupracuje především v oblasti zemědělství a zdravotnictví.

Autor: Andrea Kostlánová | středa 22.6.2022 19:29 | karma článku: 12.24 | přečteno: 325x

Další články blogera

Andrea Kostlánová

Prigožin Putinovi financuje soukromou armádu a ovlivňuje volby v zahraničí

V Rusku je celá řada agentur ( např. E.N.O.T. Corp, která na Balkáně, v Bělorusku a na Ukrajině organizovala „ vlastenecké „ tábory pro mladé lidi ), které zaměstnávají žoldáky, kteří vedle toho, že poskytují ostrahu zahraničním

8.8.2022 v 23:16 | Karma článku: 10.56 | Přečteno: 207 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Jak Putin používáním žoldnéřů pošlapává ruskou ústavu

Na základě článku 359 trestního zákoníku RF, který vstoupil v platnost 1996, je žoldnéřství nezákonné a protiústavní. Toto ustanovení odvozuje svoji legitimitu z čl. 13 odst. 5 Ústavy.

8.8.2022 v 13:30 | Karma článku: 13.09 | Přečteno: 238 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Ruská taktika na Ukrajině je stejná jako 1979 v Afghánistánu

Jihoamerické vojenské diktatury se svými represemi proti levicovým silám usnadnily Kremlu, aby zde šířil komunistickou ideologii a zakládal polovojenské skupiny s cílem vyvolat občanskou válku a dosadit Kremlem sponzorované loutky

5.8.2022 v 20:01 | Karma článku: 18.10 | Přečteno: 362 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Putinovi žoldnéři wagnerovci totálně pohořeli v Mosambiku

Poté, co byla před několika lety objevena ropa a zemní plyn ve východní Africe, zejména v Mosambiku a v Tanzanii, objevili se v této části světa i Putinovi žoldáci wagnerovci, načež 2017 vypukly nepokoje proti prozápadní

28.7.2022 v 18:41 | Karma článku: 18.35 | Přečteno: 501 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ivo Cerman

I přes silná gesta je USA vnitřně rozložená velmoc

Americká levice dělá silná gesta navenek, ale přitom pokračuje v rozkládání Ameriky zevnitř. Slyšeli jste o projektu 1619? Naše média mlčí.

12.8.2022 v 15:45 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Cirkus Babiš

Přijede kamkoliv, vstupné se neplatí, vzrušení zajištěno. Novodobý cirkus s principálem a šaškem v jedné osobě je fenomenem současné doby.

12.8.2022 v 8:04 | Karma článku: 38.55 | Přečteno: 2814 | Diskuse

Michal Sabó

Jak naložit s Rusy? Kolektivní vina nebo přijde lustrování?

Na území ČR žijí tisíce obyvatel z bývalého SSSR. Jedni jsou na ruský původ hrdí, druzí veřejně kritizují Putina. Jak s nimi naložit? Máme si zachovat lidskost nebo jim to dát lidově řečeno sežrat?

12.8.2022 v 6:21 | Karma článku: 21.86 | Přečteno: 1289 | Diskuse

Karel Trčálek

Chtělo by to zklidnit hormon, pane Babiš!

Na aktuální titulce našeho blogu mě tentokrát zaujal, ostatně jako vždy, článek paní Kateřiny Lhotské. To podstatné v něm paní Lhotská řekla, dovoluji si proto jen připojit pár drobných doplňujících poznámek

11.8.2022 v 17:58 | Karma článku: 23.44 | Přečteno: 496 | Diskuse

Jana Marková

Mantra evropského volného trhu. Jinak řečeno, vezmeme si všechno, co se nám hodí.

Říká se tomu volný trh. Po listopadu 89 nám řekli, že to je jediný možný způsob, jak se stát součástí Západu. Už nám ale neřekli, že ten „volný“ trh vůbec není volný.

11.8.2022 v 13:18 | Karma článku: 40.62 | Přečteno: 1737 | Diskuse
Počet článků 1082 Celková karma 14.51 Průměrná čtenost 1384

Mám doktorát z mezinárodního práva a zahraničněpolitické vztahy jsou mojí vášní. Motto pro můj blog : "Take away that pudding, it has no theme." Winston Churchill

email : kostlannova@email.cz

Najdete na iDNES.cz