Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 12. srpna 2022 Klára

OSN obvinilo Putinovy žoldnéře z válečných zločinů spáchaných v CAR na civilistech

25. 06. 2022 14:23:43
Středoafrická rep. II V říjnu 2017 Touadéra odjel do Soči na jednání s Lavrovem o dodávkách ruských zbraní, kde s Kremlem uzavřel dohodu, v níž výměnou za výcvik bezpečnostních sil Středoafrické republiky měla Bangui podporovat

Moskvu při hlasování v OSN. Za výcvik měla Bangui platit těžbou diamantů, proto na základě této dohody Bangui pro Kreml vytvořila těžařskou společnost pro těžbu diamantů v Mouka-Ouadda.

Po jednáních v Chartúmu OAJ/Organizace africké jednoty dosáhla v únoru 2019 podepsání dohody mezi vládou a 14 povstaleckými skupinami, šlo již o osmou dohodu od roku 2012, kdy občanská válka znovu vypukla.

Prezidentské a parlamentní volby byly poté vypsány na 27.12.2020, bývalý prez. Bozizé v prosinci 2019 prohlásil, že v nich bude kandidovat a vrátí se do země. Měl velkou šanci vyhrát, protože pocházel z největšího etnika země – etnika Gbaya, měl podporu občanů i armády.

31.1.2020 RB OSN prodloužila zbrojní embargo na dodávky zbraní do CAR do 31.7.2021.

19.12.2020 6 povstaleckých skupin, které společně ovládaly 2/3 země, včetně skupiny 3 R, vedené generálem Bobo ( jeho hnutí „3R“ bylo obviněno z válečných zločinů ) , FPRC, a UPC, oznámily, že vytvořily Koalici vlastenců pro změnu/CPC, a obvinili prez. Touadéra, že se snaží zfalšovat volby, proto postupují na Bangui, aby mu v tom zabránili.

Touadéra obvinil bývalého prez. Bozizé z přípravy puče poté, co jeho kandidatura byla zamítnuta Nejvyšším soudem země, a povolal na pomoc rwandské a ruské vojáky s těžkou výzbrojí. Zatímco Rwanda vyslání vojáků potvrdila, Kreml to zapřel, později přiznal 300 vojenských instruktorů.

22.12.2020 se povstalci zmocnili 4. největšího města Bambari, což potvrdil jeho starosta, ale OSN uvedlo, že modré přilby jej druhý den dobyly zpět.

28 12.2020 bylo oznámeno, že 800 volebních okrsků nefunguje ( 14% ) pro útoky povstalců, Bangui kontrolovala jen třetinu regiónů, přesto Touadéra trval na „ volbách“ .

3.1.2021 velení MINUSCA oznámilo, že povstalci, spojení s Bozizém, částečně dobyli město Bangassou, a že rwandští a ruští vojáci jim zabránili dobýt Bangui, ale že Bangui je obklíčené, povstalci kontrolují veškeré silnice k němu.

4.1.2021 volební komise prohlásila za vítěze prezidentských voleb Putinova kandidáta Touadéra, a rwandsko-ruské jednotky ( bojovali v nich i syrští žoldáci ) v dalších týdnech dobývaly na povstalcích jedno město za druhým, která přenechávaly k okupaci vládním jednotkám/FACA.

25.1.2021 Bangui v zemi vyhlásila na radu Touadérova ruského poradce Zacharova vyjímečný stav, v rámci kterého pozatýkala opozici.

Touadéreho milice „Žraloci“ a 7.pěchotní prapor jsou obviněny z toho, že povraždily mnohé vůdce opozice, mj. členy Bozizého strany, bývalou prezidentku Catherine Samba-Panza, a protikandidáty Touadéra v posledních volbách. Další opoziční předáky, Anicet Georges Dologuélé a Martinu Ziguélé, vsadily do domácího vězení.

25.3.2021 podlehl svým těžkým zraněním vůdce hnutí 3R Sidiki Abass, v dubnu 2021 se z koalice CPC stáhla skupina UPC, největší z povstaleckých skupin s tím, že chce s vládou vyjednávat, což doposud Touadéra odmítal.

V listopadu 2020 si Bangui v OSN stěžovalo, že v zemí působí pravidelné jednotky Kremlu, což Putin popřel, ale v lednu 2021 přiznal „ několik set vojenských instruktorů navíc „ ...

V názvosloví Kremlu „ vojenští instruktoři „ znamenají Wagnerovy žoldáky ze soukromé bezpečnostní firmy Wagner Group, kterou Kreml provozuje pro špinavou práci v zahraničí.

15.1.21 ruská mise při OSN Výboru OSN pro sankce, který dohlíží na dodržování embarg uvalených OSN, oznámila, že Kreml stahuje svých „ 300 vojenských instruktorů „navíc „ i s jejich bitevními vrtulníky “ ze Středoafrické republiky, které tam vyslal v prosinci 2020 jako „ pomocníky „ pro úspěšný průběh prezidentských voleb, ve skutečnosti potírali nepřátele Putinova kandidáta již od léta 2020.

Podle mnohých svědků a humanitárních pracovníků se Putinovi žoldnéři přímo zapojili do frontových bojů proti povstalcům. Putinovi žoldáci své akce koordinovali jak s jednotkami OSN, tak se spřátelenými rwandskými vojáky ( 300 mužů, kteří sem byli vysláni na základě bilaterální dohody s Bangui ), oficiálně dle velení vojsk OSN proto, aby se předešlo přestřelkám mezi těmito zahraničními jednotkami.

Situací ohledně ruských žoldáků v Bangui se několikrát zabývala i RB OSN.

30.3.21 byli Putinovi žoldnéři „ wagnerovci „ skupinou OSN expertů obviněni z válečných zločinů, spáchaných zejména v souvislosti s prezidentskými volbami z prosince 2020, které „ opět vyhrál „ Putinem a Rwandou podporovaný Faustin-Archange Touadéra.

OSN experti byli šokováni, jak wagnerovci úzce spolupracovali s jednotkami OSN (MINUSCA), které mají především chránit civilisty. Konaly se pravidelné schůzky mezi „ ruskými poradci „ a personálem OSN, „ ruští poradci navštěvovali základny OSN, koordinovali s mírovými sbory ( 12,000 mužů ) své akce v terénu, a měli domluvenou lékařskou pomoc od místního štábu OSN, že na základny OSN mohou evakuovat své zraněné ( třebaže Kreml formálně přiznával jen „ neozbrojené instruktory „ ).

OSN, plus US a francouzský velvyslanec při OSN, obvinili ruské žoldnéře ( spolu s vládními jednotkami, a v některých případech i příslušníky mírových sborů OSN ) z válečných zločinů spáchaných ve Středoafrické republice vůči civilistům, včetně vůči humanitárním pracovníkům, napsal Kommersant.ru 27.6.21 ( 23.6.21 UN Envoy Accuses Russian Mercenaries Of Human Rights Abuses In C.A.R. ).

Francie v této době zmrazila CAR finanční pomoc, mj. obvinila vládu CAR, že se spolupodílí na protifrancouzské dezinformační kampani, vedené v CAR na sociálních sítích Kremlem, který ze sebe dělal „ antikolonialistu a antiimperialistu“ .

Ruský diplomatický skandál

Pár dní před zveřejněním zprávy OSN o zločinech Putinových žoldnéřů v CAR ruský velvyslanec v Bangui Vladimir Titorenko veřejně hrozil vůdci povstalců, bývalému prezidentu Francois Bozizemu, smrtí ( dnes veřejně hrozí smrtí Putinovi propagandisté Zelenskému v ruské TV ).

Vůdci povstalců poté poskytovali rozhovory zahraničním médiím a stěžovali si na ruské vměšování se do záležitostí Středoafrické republiky. Šéf Ligy pro lidská práva CAR Joseph Bindoumi DW řekl, že „ ruský velvyslanec překročil své pravomoce zahraničního diplomata .“ ( Další ukázkou ruského vměšování je Zimbabwe : Sotvaže 14.1. 2019 odletěl prezident Zimbabwe Emmerson Mnangagwa do Kremlu, aby si vypůjčil peníze, v zemi vypukly nepokoje kvůli zdraženým pohonným hmotám. Mnangagwa si půjčil peníze i v Bělorusku, Kazachstánu a Ázerbájdžánu ).

Další zpráva OSN o porušování lidských práv ve Středoafrické republice pro RB OSN uváděla, že se ruští žoldáci usadili ve všech hlavních důlních centrech země.

Utkinovi žoldáci hlavně střežili těžební zařízení spravovaná ruskými společnostmi, mj. firma Lobaye získala od vlády licenci na těžbu diamantů z diamantových dolů v oblasti Ndassima, která byla pod kontrolou rebelů Seleka. Podle listu The New York Times se ruští žoldáci stali protagonisty nelegálních aktivit souvisejících s obchodem s diamanty, což bylo možné jen díky dohodám uzavřených s povstalci.

Ruská spolupráce s rebely se potvrdila v dubnu 2018, kdy místní zablokovali odlet v Rusku registrované Cessny z Kaga-Bandoro, z lokality nedaleko diamantových dolů držených povstalci. Vláda v Bangui uvedla, že ruští „ mírotvůrci“ zde vyjednávali dohodu s muslimskými povstalci, což Transparency International interpretovala tak, že wagnerovci vykonávali ostrahu i dolů rebelů.

Wagnerovci vstoupili do Středoafrické republiky nelegálně na falešné doklady přes hranice se Súdánem, kde byli spatřeni na nákladních autech ruské armády Ural-375.

Falešné pasy se potvrdily v lednu 2019, kdy SBU oznámila, že se dostala k seznamům cestujících některých charterových letů ruského ministerstva obrany, které přepravovaly wagnerovce do různých afrických zemí. Následné vyšetřování ze strany Bellingcat ohledně čísel pasů obsažených ve zveřejněných seznamech z SBU prokázalo, že všechny dokumenty pocházejí z oddělení 770001 Moskevského imigračního centra, které dodává pasy agentům GRU https://www.reuters.com/article/uk-africa-russia-insight/how-russia-moved-into-central-africa//.

Wagnerovci ( Sewa - kruhová výšivka Sewa + čtvercová výšivka s bílou lebkou na černém pozadí nad dvěma zkříženými šavlemi, byla jejich pobočkou ) měli sídlo ve městě Berengo, 60 km od Bangui. Neusídlili se jen tak někde, vojenský tábor si vybudovali nedaleko Bokassovy hrobky, štáb sídlil v ruinách jeho paláce ( kanibal Bokassa byl svržen vojenskou intervencí Francie 1979 ).

U Bokassova paláce wagnerovci obnovili i Bokassovu runway.Tábor byl rozšiřován několik měsíců, aby pojal stále větší počet vojáků, včetně vojáků FACA, vycvičených Rusy. 10 ruských žoldnéřů bylo umístěno i v bezprávním městě ( bez administrativy ) Bangassou na hranicích s Kongem/DRC, a další ruští žoldnéři kontrolovali klíčové město Sibut, hraničící s oblastí ovládanou povstalci.

https://www.bellingcat.com/news/uk-and-europe/2019/01/30/wagner-mercenaries-with-gru-issued-passportsvalidating/

Autor: Andrea Kostlánová | sobota 25.6.2022 14:23 | karma článku: 14.21 | přečteno: 325x

Další články blogera

Andrea Kostlánová

Prigožin Putinovi financuje soukromou armádu a ovlivňuje volby v zahraničí

V Rusku je celá řada agentur ( např. E.N.O.T. Corp, která na Balkáně, v Bělorusku a na Ukrajině organizovala „ vlastenecké „ tábory pro mladé lidi ), které zaměstnávají žoldáky, kteří vedle toho, že poskytují ostrahu zahraničním

8.8.2022 v 23:16 | Karma článku: 10.56 | Přečteno: 207 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Jak Putin používáním žoldnéřů pošlapává ruskou ústavu

Na základě článku 359 trestního zákoníku RF, který vstoupil v platnost 1996, je žoldnéřství nezákonné a protiústavní. Toto ustanovení odvozuje svoji legitimitu z čl. 13 odst. 5 Ústavy.

8.8.2022 v 13:30 | Karma článku: 13.09 | Přečteno: 238 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Ruská taktika na Ukrajině je stejná jako 1979 v Afghánistánu

Jihoamerické vojenské diktatury se svými represemi proti levicovým silám usnadnily Kremlu, aby zde šířil komunistickou ideologii a zakládal polovojenské skupiny s cílem vyvolat občanskou válku a dosadit Kremlem sponzorované loutky

5.8.2022 v 20:01 | Karma článku: 18.10 | Přečteno: 362 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Putinovi žoldnéři wagnerovci totálně pohořeli v Mosambiku

Poté, co byla před několika lety objevena ropa a zemní plyn ve východní Africe, zejména v Mosambiku a v Tanzanii, objevili se v této části světa i Putinovi žoldáci wagnerovci, načež 2017 vypukly nepokoje proti prozápadní

28.7.2022 v 18:41 | Karma článku: 18.35 | Přečteno: 501 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ivo Cerman

I přes silná gesta je USA vnitřně rozložená velmoc

Americká levice dělá silná gesta navenek, ale přitom pokračuje v rozkládání Ameriky zevnitř. Slyšeli jste o projektu 1619? Naše média mlčí.

12.8.2022 v 15:45 | Karma článku: 12.66 | Přečteno: 129 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Cirkus Babiš

Přijede kamkoliv, vstupné se neplatí, vzrušení zajištěno. Novodobý cirkus s principálem a šaškem v jedné osobě je fenomenem současné doby.

12.8.2022 v 8:04 | Karma článku: 38.78 | Přečteno: 2972 | Diskuse

Michal Sabó

Jak naložit s Rusy? Kolektivní vina nebo přijde lustrování?

Na území ČR žijí tisíce obyvatel z bývalého SSSR. Jedni jsou na ruský původ hrdí, druzí veřejně kritizují Putina. Jak s nimi naložit? Máme si zachovat lidskost nebo jim to dát lidově řečeno sežrat?

12.8.2022 v 6:21 | Karma článku: 22.21 | Přečteno: 1355 | Diskuse

Karel Trčálek

Chtělo by to zklidnit hormon, pane Babiš!

Na aktuální titulce našeho blogu mě tentokrát zaujal, ostatně jako vždy, článek paní Kateřiny Lhotské. To podstatné v něm paní Lhotská řekla, dovoluji si proto jen připojit pár drobných doplňujících poznámek

11.8.2022 v 17:58 | Karma článku: 23.59 | Přečteno: 504 | Diskuse

Jana Marková

Mantra evropského volného trhu. Jinak řečeno, vezmeme si všechno, co se nám hodí.

Říká se tomu volný trh. Po listopadu 89 nám řekli, že to je jediný možný způsob, jak se stát součástí Západu. Už nám ale neřekli, že ten „volný“ trh vůbec není volný.

11.8.2022 v 13:18 | Karma článku: 40.71 | Přečteno: 1759 | Diskuse
Počet článků 1082 Celková karma 14.51 Průměrná čtenost 1384

Mám doktorát z mezinárodního práva a zahraničněpolitické vztahy jsou mojí vášní. Motto pro můj blog : "Take away that pudding, it has no theme." Winston Churchill

email : kostlannova@email.cz

Najdete na iDNES.cz