Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. prosince 2023 Svatoslav

Rozdělení zisků z těžby zlata, diamantů a uranu mezi Kreml, oligarchy a Touadéru

29. 06. 2022 15:09:29
Dohoda o rozdělení zisků z těžby zlata, diamantů a uranu mezi Kreml, s ním spřízněné oligarchy a Touadéru ( Středoafrická republika III ) 2017 v Soči Lavrov Touadérovi nejen slíbil zasadit se v RB OSN o zrušení zbrojního embarga,

ale zbraně Bangui přímo dodat, a to zdarma.

Diplomaté v Bangui měli jasno - Putinovi wagnerovci poskytovali výcvik národní armádě jen jako kouřovou clonu, ve skutečnosti se starali o byznys ruských firem, které zde svojí chamtivostí narušovaly mírový proces, o který se snažila OSN, EU a OAJ.

Rozmístění ruských žoldáků v těžebních oblastech nebylo náhodné - stejně se chovaly jihoafrické firmy 2002-2013 za prezidenta Bozizé. Jihoafrickým firmám se však nikdy nepodařilo těžit zde zlato a diamanty ve větším rozsahu, protože středoafrické se nacházejí v naplaveninách, které neumožňují průmyslovou těžbu.

V létě 2018 ministerstvo dolů udělilo nově vzniklé firmě Lobaye Invest Sarlu licenci působit v regionech Yawa a Pama. Podle US ministerstva financí firmu Lobaye vlastnil Putinův šéfkuchař Prigožin, jenž vedením firmy pověřil Jevgenije Chodotova, Dmitrije Sitije a Alexandra Kuzina.

Chodotov byl ředitelem firmy a zastával klíčovou funkci v petrohradské těžařské firmě MFinance, založené 2015, již podnikající ve Středoafrické republice. US ministerstvo financí se domnívá, že i tuto firmu vlastní Prigožin. Dmitrij Sitij dle ruského Obchodního rejstříku/OR vystupuje jako zakladatel Lobaye, během pobytu v Bangui se stýkal s Alexandrem Zaličevem, elitním instruktorem Wagnerovy skupiny.

Skutečným úkolem wagnerovců bylo zajistit těžbu zlata a diamantů a dalších zdejších nerostných zdrojů pro ruské firmy napojené na nejbližší Putinovy oligarchy.

2018 Kreml oznámil, že vyslal 170 „ civilních instruktorů a hrstku armádních důstojníků „ ( ve skutečnosti 200 wagnerovců ) do Středoafrické republiky, aby místním bezpečnostním složkám ukázali, jak zacházet s dodanými ruskými zbraněmi, a poskytli ostrahu pro mobilní „nemocnice“ pro civilisty ( na UA to byly mobilní krematoria pro ruské brance ) , které Rusové v rozvojových zemích tradičně budují, aby své vojenské aktivity mohli vydávat za „ humanitární „ pomoc , a pro konvoje, které na jejich stavbu dovážejí „ stavební materiál“ .

Nejen místní novináři brzy zjistili, že jsou to wagnerovci, kteří zajištˇují ostrahu prezidenta Faustin-Archange Touadéra a jeho vlády.

Místní a francouzský tisk tvrdil, že wagnerovci poskytují ostrahu pro Prigožinovy ( Putinovy ) zlaté a dimantové doly. Prigožinovy firmy Lobaye Invest + Sewa Security ovládají tři zdejší největší doly. Současně francouzský tisk ruské žoldáky obvinil z cílené protifrancouzské rétoriky na zdejších sociálních sítích.

Firmu Lobaye Invest v Súdánu v říjnu 2017 zaregistroval Jevgenij Chodotov, jenž firmě šéfuje. Prigožinův zaměstnanec Jevgenij Chodotov ( 57/2021 ) je bývalý petrohradský policejní důstojník z útvaru Boje proti organizovanému zločinu, spojený s petrohradskou Ligou veteránů pro boj proti organizovanému zločinu, většina jejíž členů pracuje pro Prigožina ( viz Denis Korotkov, novinář petrohradského listu Fontanka.ru, jenž monitoruje aktivity wagnerovců od 2013 ).

Firma Lobaye Invest je propojena s Prigožinovou společností Evro Polis ( US ministerstvo financí ji prohlásilo za Prigožinovu firmu ) přes petrohradskou těžební firmu M-Finans ( hlavní předmět podnikání : těžba rud a drahokamů ), a je dceřinou firmou petrohradské společnosti M-Invest, která těží zlato v Súdánu - koncesi získala od prezidenta Bašíra za „ užší vojenskou spolupráci „ s Putinem, kterou s ním Putin domluvil v Soči.

Koncesi za M-Invest podepsal „ regionální manažér „ Michail Potěpkin, jenž s Annou Bogačevovou spoluvlastnil firmu IT-Debugger, která je zmíněna ve Zprávě zvláštního vyšetřovatele Muellera o činnosti týmu Trumpa během volební kampaně ( důkazy o Trumpově trestné činnosti však Mueller za 2 roky nezískal ), ve které obvinil 13 Rusů, kteří pracovali pro Prigožinovu trollí farmu.

CNN zjistila, že M-Finans sdílí emailovou doménu s další Prigožinovou firmou Concord Management and Consulting.

V únoru 2018 byl US ministerstvem financí sankcionován Prigožin i vojenský velitel wagnerovců podpluk. GRU Utkin. Prigožin za řízení petrohradské trollí továrny/ Internet Research Agency, která 2016, v době prezidentské kampaně, vytvářela na US sociálních sítích falešné trollí účty, a vměšovala se do US voleb, zatímco Prigožinovi zajištˇovala privilegia v Rusku.

Prigožin k US sankcím uvedl, že ho nezajímají, a že přestane chodit na jídlo do McDonalda.

Zfalšované volby ze dne 27.12.2020 znovu potvrdily Putinova Touadéru v čele Středofrické republiky .

Třebaže Kreml tvrdil opak, wagnerovci se bojů zúčastňovali, uvádí zpráva Pozorovatelské komise OSN, která byla vyslaná do Středoafrické republiky. Zejména při protiofenzívě Touadéra po pokusu rebelů obklíčit Bangui.

Potvrdily to samy úřady Středoafrické republiky, když oznámily, že ruská armáda a žoldáci zabili 44 rebelů ve vesnici Boyali. Kromě toho pozorovatelé OSN uvedli, že Wagnerovi muži jsou zodpovědní za závažná porušení mezinárodního práva humanitárního. Mučení, svévolné zadržování, znásilňování, masové vraždy jsou jen některé ze zločinů, ze kterých byli wagnerovci obviněni.

Wagnerovci nejsou jedinou ruskou soukromou vojenskou společností působící v CAR. 2018 se zde objevila i bezpečnostní firma Sewa. Podle některých zdrojů byla jen skořápkou, která měla krýt wagnerovce, podle jiných je filiálkou společnosti Lobaye ( firmu SEWA založil Zacharov z Lobaye ).

Sewa zajištˇovala osobní bezpečnost Touadéry, poskytovala výcvik jeho prezidentské gardě, a stejně jako wagnerovcům jí Kreml dodal zbraně v rámci udělené vyjímky z embarga OSN. Také žoldnéři Sewa byli umístěni na základně Berengo.

Po zfalšovaných volbách z prosince 2020 se i žoldáci ze Sewa Security podíleli na vojenských operacích proti povstalcům, snažili se jim zablokovat přístup do Bangui. Také žoldáci ze Sewa jsou podezřelí ze závažných porušení mezinárodního humanitárního práva.

O ruské žoldáky projevují velký zájem diktátorské zločinecké režimy, protože Rusové poskytují i netradiční služby, mj. kyberzločiny ( kyberžoldáci) a „ politickou technologii „, která lokálním elitám zajištˇuje přežití.

Putin’s Man in the Central African Republic: Is Valery Zakharov at the Heart of Russian Skulduggery? 17.2.2018 Florian Elabdi

Putinovým mužem ve Středoafrické republice je „ vicekonzul „ Valerij Zacharov ( 1.tajemníkem ruského velvyslanectví byl 2018 Viktor Tokmakov ), kterého Putin jmenoval poradcem národní bezpečnosti prezidenta Touadéry ( šok pro Paříž, tímto poradcem v Bangui byl vždy francouzský generál DGSE ), příslušník FSB ( ex příslušník 12. sekce KGB v Leningradu, která měla na starosti telefonické odposlechy - po pádu SU Zacharov pracoval jako celník, bojoval v tajných službách v Putinově zločinecké válce v Čečně, zahájené 1999, poté začal podnikat ).

Jeho kancelář v Bangui je umístěna mezi prezidentským sídlem, štábem FACA a ruskou ambasádou, obehnanou ostnatým drátem, a přeplněnou anténami.

Zacharov v rozhovoru s novináři uvedl, že závisí na zpravodajství ruského ministerstva obrany, „ znáte to, v Bangui dnes všichni poskytují výcvik, tak se to tu rozvědkami hemží „ ... „ Máme vojenské poradce i na zdejším ministerstvu obrany,“ informoval s úsměvem Zacharov ( obsah dohody o vojenské spolupráci, podepsané v srpnu 2018, po setkání Touadéra s Putinem, ministry obrany, neznají ani diplomaté Středoafrické republiky, ale noviny psaly, že ruské firmy za to, že zdejší provincie vybojují na povstalcích, Touadéra obdaruje těžebními licencemi na těžbu uranu, zlata a diamantů.).

Zacharov z iniciativy Kremlu bez jakékoliv návaznosti na kalendář akcí OSN/EU/OAJ , které mají vést k míru, a bez jejich vědomí, zprostředkoval v Chartúmu jednání mezi Bangui a hlavními povstaleckými skupinami, včetně nechvalně proslulých milic Seleka, kterým firma Lobaye hradila cestovní náklady ( Kreml každému válečnému lordu za jeho cestu do Chartúmu zaplatil 50.000 dolarů, Le Monde 16.12.18 ). OSN si stěžovalo, že Kreml do Súdánu dovezl i zločinecké velitele, kteří jsou pod sankcemi OSN a nesmějí cestovat.

Dle tvrzení dvou účastníků této schůzky pro list Le Monde na schůzku dorazil v soukromém letadle i Prigožin. Zacharov se jí zúčastnil rovněž s tím, že chtěl s Prigožinem zprostředkovat národní usmíření středoafrických politických frakcí.

Skutečným cílem rozhovorů byla dohoda o rozdělení zisků z těžby středoafrického zlata, diamantů a uranu mezi Kreml, s ním spřízněné oligarchy a Touadéru. Proto partnery Kremlu byli výlučně váleční lordové z milic ex Séléka a antibalaka, bez jejichž svolení nikdo nesmí na území, které kontrolují, vkročit. Rusové tak svojí chamtivostí, aby získali co nejvíce dolů pod svoji kontrolu, ještě více upevnili dosavadní rozdělení země.

Ti z vlády, kdo požadovali, aby vydávání důlních licencí ruským firmám bylo transparentní, byli prohlášeni za profrancouzské kolonialisty, a sesazeni z funkcí.

Valerij Zacharov rozjel v Bangui kampaň proti francouzským „ kolonialistům“ - za protifrancouzské články platil místní novináře, třebaže to popřel s tím, že financuje jen Miss Středoafrické republiky, fotbalové zápasy a jedno místní rádio ( Kreml, na rozdíl od Francie, CAR žádnou přímou finanční pomoc neposkytuje ).

Ve střední a severní části CAR Kreml v těžbě zlata a diamantů spoléhal na bývalého ministra vnitra, miliardáře a válečného zločince, Abdoulaye Hisséne, což je jeden ze šéfů Lidové fronty pro obnovu Středoafrické republiky/FPRC ( koalice bývalých vražedných milic Séléka ), jenž je na sankčním seznamu OSN a má zmrazená zahraniční bankovní konta. Ideální spojenec KGB majora Putina.

Totéž platí pro dalšího Putinova spojence Aliho Darassa, šéfa Jednoty za mír ve Středoafrické republice /UPC, samozvaného patrona fulanšských pastevců skotu ( Fulbové, největší pastevecké etnikum světa ). Rusové mu přislíbili postavit jatka a továrnu na zpracování masa v Bambari.

Třetím válečným lordem Rusů byl Maxime Mokom, jenž kontroluje důl na zlato Ndassima. 2017 v bojích o kontrolu nad tímto dolem mezi několika ozbrojenými gangy zahynuly stovky lidí.

Také tyto tři válečné zločince Putin v srpnu 2018 přizval k „ mírovým „ jednáním do Chartúmu, kde se místo mírových jednání dělilo středoafrické zlato a diamanty mezi zločince z řad válečných lordů.

Zacharov v rozhovoru pro list Le Monde tvrdí, že Kreml neřídí organizovaný zločin točící se kolem zlata a diamantů, a že Putinovi žoldnéři nezavraždili tři ruské novináře, kteří byli zdejšímu Putinovu podnikání na stopě, ale současně se vychloubá, že Putin úspěšně obnovuje bývalý sovětský vliv v Africe.

„Vicekonzul“ Zacharov, několikrát malým letadlem navštívil po zuby vyzbrojené povstalce v uniformách v džungli ( mj. vyvraždili všechny slony ) a jejich válečného lorda, kontrolujícího nejdůležitější zlaté, diamantové a uranové doly. Tvrdí, že je chtěl přesvědčit, aby zasedli k jednacímu stolu.

Podezřelé Putinovy aktivity v jedné z nejchudších zemí světa vyvolaly obavy o to více, když ruská státní banka VTB vydala prohlášení, že vládě v Bangui půjčila 12 miliard dolarů, ale později své prohlášení stáhla „ pro chybný výpočet „ .

Bezpečnostní poradce Touadéry Zacharov tvrdil, že Kreml jen navázal na přátelství ze sovětské doby, s čímž nesouhlasil ani národně bezpečnostní poradce Trumpa John Bolton, jenž prohlásil : „ Rusko se korupčními ekonomickými a politickými dohodami snaží získat v Africe vliv. Prodává africkým diktátorům zbraně, těží jejich nerostné suroviny k vlastnímu obohacení na úkor občanů těchto států, a vzájemně se s těmito diktátory podporují při hlasování v OSN „ .

Zacharov jako poradce Touadéry odpovídal za výcvik vládních jednotek a radil mu, jak zničit povstalce, zároveň tajně šéfoval wagnerovcům, kteří ve Středoafrické rep. násilím donutili horníky, aby vládě vrátili obsazené zlaté a diamantové doly.

Ruských žoldáků v Bangui není možné si nepovšimnout, když nastupují do taxi, vlají na taxíku ruské vlaječky – taxíkáři je zbožnují, protože „chrání zemi před muslimskými povstalci“ z hnutí Séléka /“Spojenectví“, kteří 2013 dobyli a zpustošili Bangui, a sesadili prezidenta François Bozizé. Na řádění muslimských milic Séléka odpověděly křestˇanské milice Anti-Balaka/“Antimačeta“, které začaly vyhlazovat muslimskou menšinu v zemi. Milice Séléka brzy vládu v Bangui předali mezinárodně uznávané vládě a rozpustily se.

Mírové síly OSN MINUSCA dokázaly udržet stabilitu jen v hlavním městě, všude jinde v zemi vládnou různé milice Anti-Balaka a ex-Séléka, které bojují o kontrolu nad zlatými a diamantovými doly.

Prezident Touadéra několikrát vyjádřil zklamání nad tím, že se Paříž odmítla angažovat v jeho prospěch a v roce 2016 stáhla své jednotky ze země. Proto jel 2017 za Lavrovem do Soči, aby mu Kreml vojensky pomohl porazit povstalce.

Jakmile se Zacharov ujal funkce bezpečnostního poradce, Moskva, navzdory embargu OSN, začala dovážet vojenskou techniku do Bangui.

Většina dohod, podepsaných mezi Bangui a Moskvou, jsou tajné, zejména kolik Kreml za svoji vojenskou a politickou pomoc ( v OSN za zrušení zbrojního embarga ) dostává zaplaceno. Podrobnosti kolem důlních koncesí jsou rovněž tajné.

Mezi Kremlem a Paříží vypukla slovní válka, Kreml vyvolával na sociálních sítí protifrancouzské nálady, zatímco francouzský ministr obrany prohlásil, že „ si není jistý, zda ruská vojenská přítomnost ve Středoafrické republice přispěje ke stabilitě, stejně jako nepřispěla ke stabilitě Súdánu.“ Ministři zahraničí zemí EU na ruskou vojenskou přítomnost zareagovali zvýšením finanční pomoci Bangui pro vybudování silné národní armády, a Francie dle bilaterální dohody poskytla Bangui dodávky zbraní v částce 27.2 miliónů dolarů.

Francie se pokusila o slabý protiútok, a vyslala v listopadu 2018 do Bangui ministra zahraničí Jean Yves Le Drian, jenž Touadérovi načrtl několik možných rozvojových projektů, které by Paříž zafinancovala, ale Touadéra váhal.

Protiútok Francie, US a Británie ( „ P3“ ) se konal i v RB OSN, kde vetovaly další žádosti o výjimky na dodávky zbraní do Bangui, jak Kremlu tak Pekingu, a naopak, Francie mohla v prosinci 2018 Bangui dodat 1.400 kulometů, zabavených pirátům na širém moři před Jemenem.

Zároveň se Paříž v souvislosti s jednáním o obnovení mandátu MINUSCA snažila na půdě OSN o izolaci Kremlu v Bangui tím, že zkritizovala veškerá paralelní jednání s povstalci, vedená pod záštitou Kremlu, na což Kreml zareagoval, že se Paříž stále chová jako koloniální mocnost.

V dubnu 2021 vyšel článek Centrafrique: des experts de l’ONU alertent sur de possibles exactions «imputables» à des paramilitaires russes /Experti OSN varují před kriminálním chováním ruských žoldnéřů. Zacharov se proti tomuto článku ohradil šéfu MINUSCA, třebaže není pověřen zastupováním Ruska v jakýchkoliv záležitostech.

Ruský velvyslanec v Bangui Vladimir Titorenko dokonce naznačil, že „ Pan Zacharov „ nemá s Ruskem nic společného „ . „Je vojenským poradcem prezidenta Středoafrické republiky, nezodpovídá za zdejší ruské „ instruktory“ , a nemá nic společného se zdejší ruskou vojenskou misí „.

V červenci 2018 do Bangui dorazil GRU pluk. Konstantin Pikalov z Wagnerovy skupiny, obecně považovaný za představitele ruského ministra obrany, a zůstal zde celé léto. Dorazil tři týdny před vraždou tří ruských investigativních novinářů.

Poté odjel na Madagaskar, kde je Kreml rovněž aktivní, a po zajištění zdejších voleb v roli bezpečnostního poradce se vrátil koncem roku 2018 opět do Bangui ( Christo Grozev z Bellingcat ).

V srpnu 2018 Rusko s Bangui podepsalo vojenskou dohodu a současně zprostředkovalo předběžnou dohodu mezi nejrůznějšími ozbrojenými milicemi v zemi.

V listopadu 2018 Valerij Zacharov pozval do Bangui TV štáb Al Jazeera a během jejího natáčení v jednom ruském výcvikovém táboře pro národní armádu prohlásil, že tzv. Wagnerova skupina je jen smyšlenou legendou, národní armádu cvičí jen ruští armádní instruktoři.

V prosinci 2018 ukrajinská SBU informovala, že zastřešující strukturou wagnerovců ve Středoafrické republice je Prigožinova obchodní firma M-Finance LLC Security Service z Petrohradu, která se soustředˇuje na těžbu diamantů a poskytování soukromých bezpečnostních služeb.

Podle SBU některé wagnerovce do Afriky přivezla Prigožinova soukromá letadla. SBU identifikovala 37 ruských občanů, kteří byli naverbováni GRU a na rotační bázi působili ve Středoafrické republice jako zaměstnanci M-Finance LLC Security Service, jejímž šéfem byl Valerij Zacharov z Petrohradu, jenž v Bangui působil jako bezpečnostní poradce prezidenta a prokonzul.

5 dní před všeobecnými volbami v prosinci 2020 povstalci dobyli čtvrté největší město Bambari. Bangui na zakládě bilaterálních dohod povolalo na pomoc žoldnéře z Rwandy a z Ruska. Zatímco Rwanda navýšila počet svých vojáků v mírovém sboru OSN, Rusko poslalo do Bangui 300 „vojenských instruktorů „ navíc.

Mírové sbory OSN a vládní jednotky brzy dobyly Bambari zpět.

25.1.21 vládní síly, podporované rwandskými a ruskými žoldáky, napadly město Boyali, nedaleko kterého měly kasárna, a zabily zde 44 údajných povstalců. V únoru 2021 dobyly na povstalcích celou řadu dalších měst ( několik wagnerovců padlo, 1 byl zajat) , načež Valerij Zacharov povstalce vyzval, aby své vůdce vydali bezpečnostním silám.

Rusko-rwandští žoldáci zatlačovali povstalce celé jaro 2021, některá města dobyli výhradně jenom ruští žoldáci, mj. Nzacko. Vládní jednotky měly jen jeden úkol – zajistit pro ně dobytá města okupací. Civilisté masově prchali z měst dobytých jak povstalci, tak vládními vojsky.

Od března 2021 začaly na úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva/OHCHR a šéfovi Mírových sil v CAR proudit stížnosti pro masové popravy, mučení, zadržování v žoldáckých detenčních střediscích, násilné přesídlování civilistů, útoky na humanitární pracovníky ze strany žoldáků, střílení civilistů na kontrolních stanovištích, znásilňování žen, dětí i mužů, aj. V dobytých městech se žoldáci ubytovali v nemocnicích a ve školách, takže děti nemohly chodit do školy.

V květnu 2021 ruští žoldáci a vládní síly pronásledovali povstalce až na území Čadu, přičemž zastřelili 6 čadských vojáků, když přepadli jejich pohraniční stanici. Bangui z incidentu obvinila povstalce.

V červnu 2021 The New York Times získal zprávu zaslanou RB OSN, která OSN informovala o tom, že ruští žoldáci pod kouřovou clonou neozbrojených vojenských poradců vedli vládní protipovstaleckou ofenzívu z jara 2021, a podíleli se na vraždách, mučení, znásilňování, braní dětských vojáků, rozsáhlém plenění, včetně majetku humanitárních organizací, a útoků na mírové sbory OSN. Zpráva poskytovala podrobnou fotodokumentaci a svědectví svědků i místních úředníků.

15.12.21 EU zastavila výcvik vládních vojáků v CAR z důvodu zdejších aktivit Putinových wagnerovců.

InformNapalm identifikoval ve Středoafrické republice i ruskou žoldnéřskou firmu Patriot. I ruská Moran Security Group operovala dle svého webu ve Středoafrické republice, ale v roce 2005, kdy zde vládl Boizizé.

Také ve Středoafrické republice bylo nasazení ruských žoldáků doprovázeno masivní kampaní dezinformační války. Na sociálních sítích se objevily desítky skupin, které podporovaly aktivity Ruska v zemi a přátelství s Ruskem. Firma Lobaye sponzorovala několik sportovních akcí, včetně soutěže krásy Miss Central African.

Důvody ruské intervence ve Středoafrické republice nelze vykládat pouze diamantovými a zlatými doly, ale i geopolitickými. CAR se nachází přesně ve středu kontinentu, což by Kremlu umožnilo mít přímý vliv zejména na Angolu a Súdán.

Viz The NYC Times z 27.7.2021 "Russian Mercenaries Are Driving War Crimes in Africa, U.N. Says".

Autor: Andrea Kostlánová | středa 29.6.2022 15:09 | karma článku: 9.81 | přečteno: 269x

Další články blogera

Andrea Kostlánová

Švédská vláda půjčila Kremlu milióny v době, kdy byl švédský diplomat v sovětském vězení

Švédský vyslanec v Moskvě v 12/1946 – „ Bylo by skvělé, kdybychom dostali odpovědˇ, že je Wallenberg mrtvý „, aneb socialistická vláda v 10/1946 půjčila Kremlu 300 mil. dolarů v době, kdy byl švédský diplomat v sovětském vězení.

18.11.2023 v 18:15 | Karma článku: 9.31 | Přečteno: 221 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Nekonečná švédsko-ruská hra v kauze Wallenberg

Nejen v KGB/FSB Rusku,ale ani ve Švédsku nemá veřejnost přístup k některým archívním složkám, mj. ke složce švédského diplomata Sverkera Aström či k veřejným Pamětem klíčových svědků, NKVD agentů, zejm. hraběte Kutuzova-Tolstého.

23.10.2023 v 12:29 | Karma článku: 7.51 | Přečteno: 217 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Kreml 1991 pověřil stalinistu, aby "prověřil" Wallenbergův osud

1991 Kreml pověřil bývalého šéfa Komsomolu Vjačeslava Nikonova ( *1956 ), vnuka Stalinova ministra zahraničí Molotova ( „ Jsem pyšný, jak byl děda moudrý a tvrdý, i na to, že jej Churchill srovnal s turkomongolským dobyvatelem ).

14.10.2023 v 19:51 | Karma článku: 12.07 | Přečteno: 272 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Wallenberg, 1965 švédská vláda odmítla vydat pluk. Wennerströma za Wallenberga

Pavel Sudoplatov /1907-1996/ ve svých Pamětech z roku 1994 tvrdí, že Wallenberg byl otráven Stalinovým biochemikem na výrobu jedů Grigorijem Mairanovským /1899-1964/ židovského původu, jenž šéfoval několika NKVD tajným laboratořím

13.10.2023 v 20:34 | Karma článku: 10.33 | Přečteno: 314 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Jirků

Je 1. 9. 1941 a Spojenci zastavili pomoc SSSR, válka prý trvá moc dlouho

Komu se zdá, že hrdinný boj Ukrajiny proti ruské agresi trvá už moc dlouho, měl by si oprášit dějepis ze základní školy. Co by se stalo, kdyby Spojenci po dvou letech války v Evropě zastavili pomoc Sovětskému svazu?

3.12.2023 v 9:49 | Karma článku: 10.90 | Přečteno: 99 | Diskuse

Jan Lněnička

Trpí premiér Petr Fiala poruchou autistického spektra?

O dva dny později, než stávkovali odboráři, pravil premiér k národu: „Jsme přesvědčeni, že opatření, která vám dnes představuji, jsou střízlivá, vyrovnaná a hlavně se zásadně nedotknou žádné sociální skupiny v naší zemi.“

2.12.2023 v 18:48 | Karma článku: 31.29 | Přečteno: 783 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (78)

EU přijíždí s velkými ambicemi na klimatickou konferenci v Dubaji. Podle von der Leyenové by mladá generace měla zvrátit brexit. Bývalý guvernér ECB Mario Draghi prohlásil, že EU se musí přeměnit ve stát.

1.12.2023 v 15:30 | Karma článku: 13.07 | Přečteno: 116 | Diskuse

Bohumír Šimek

Řešení krize zdravotnictví

Nejsou lékaři, nejsou sestry, nejsou peníze. Lékaři a sestry jsou v nemocnicích exploatovány povinně dobrovolnými službami navíc až o polovinu pracovní doby v rozporu s našimi zákony!

1.12.2023 v 13:23 | Karma článku: 14.01 | Přečteno: 353 | Diskuse

Michal Svoboda

Jak dezolatní vyděrač označuje mladé lékaře za vyděrače.

Je příznačný a vypovídající předchozí článek o definici dezoláta, jehož autor se dnes odhalil kopnutím do mladých lékařů.

1.12.2023 v 12:31 | Karma článku: 22.20 | Přečteno: 628 | Diskuse
Počet článků 1102 Celková karma 11.14 Průměrná čtenost 1376

Mám doktorát z mezinárodního práva a zahraničněpolitické vztahy jsou mojí vášní. Motto pro můj blog : "Take away that pudding, it has no theme." Winston Churchill

email : kostlannova@email.cz

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...