Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 12. srpna 2022 Klára

Největší záhada Putinových žoldáků – jak vstoupili do neprodyšně uzavřeného Jemenu

15. 07. 2022 21:33:04
Kongo 23.5.19 Putin ceremoniálně podepsal v Kremlu dohodu o vojenské spolupráci s prezidentem Konga (Kinshasa) DenisemSassou Nguessa.Nikoliv o dodávkách vojenské techniky, kterou do Konga již poslal, ale o vyslání „ vojenských

specialistů „, kteří ji budou obsluhovat. Peskov odmítl upřesnit, zda jde o wagnerovce či o armádní vojáky.

Kongo hraničí se Středoafrickou republikou, kde má Rusko ze stran OSN schválenou misi. Také Kongo se stalo jedním z mála afrických států s oficiálně potvrzenou přítomností ruských vojáků ( Putin po svém vpádu do Sýrie 2015 podepsal smlouvy o vojenské spolupráci zhruba se 20 africkými státy).

Jemen

Jemen byl jednou z prvních zemí v regionu, která již 1928 navázala diplomatické vztahy s bolševickým Kremlem, třebaže byly filtrované přes Saúdskou Arábii.

V 50.letech se Kreml začal otevřeně vměšovat do jemenské vnitřní politiky, potřeboval největší jemenský strategický přístav Aden, britskou kolonii, ze které Britové kontrolovali cestu do Indie, o který dnes s jeho ropnou rafinérií tvrdě usiluje Putin. ( Na druhém břehu Rudého moře naproti Jemenu je rovněž strategická Eritrea, kde Putin námořní " logistickou " základnu již od roku 2019 buduje, podobnou té, jakou má v syrském přístavu Tartus. Zde se dostává do konfliktu s Čínou, která si 2017 otevřela námořní základnu v Džibuti, o kterou původně usiloval Putin )..

1962 byla v severní části země s podporou Kremlu svržena monarchie a vyhlášena Jemenská arabská republika - od té chvíle do ní začal Kreml vysílat vojenské poradce a výzbroj. Když 1967 britští vojáci opustili Jižní Jemen, nahradil je Kreml, a vyhlásil zde Jemenskou lidovou republiku.

Oba jemenské státy udržovaly s Kremlem diplomatické styky, a podepsaly s ním jak smlouvy o přátelství, tak smlouvy o „hospodářské“ spolupráci. Výměnou za pomoc si Kreml vybudoval námořní základnu na jihojemenském ostrově Sokotra v Arabském moři. Ostrov je strategicky důležitý, umožňuje operace podél Adenského zálivu, na jedné z nejdůležitějších globálních komerčních námořních tras v Rudém moři a Indickém oceánu ( na podzim 2018 Putin podepsal s Eritreou dohodu o vybudování vojenské základny i v Eritreji ).

Oba jemenské státy byly oficiálně sjednoceny v 1990 za vlády prozápadního Aliho Abdullaha Saleha.

Také Jemen se 2011 stal obětí nepokojů, které se přehnaly přes region v rámci „ arabského jara „. Lidové protesty vyústily v občanskou válku, ve které proíránská a proruská šíitská frakce Húsíů v roce 2014 převzala kontrolu nad hlavním městem Saná, načež do konfliktu zasáhla Saúdská Arábie.

2018 premiér Mahdí al-Mašát, vůdce Húsíů, požádal o zásah ve svůj prospěch Kreml. V Jemenu, kde vládne hladomor, začali tak od září 2018 působit Putinovi žoldáci wagnerovci s cílem znovuotevřít ruskou základnu na ostrově Sokotra, což by Kremlu vzhledem k otevření námořní základny v Súdánu umožnilo podstatně rozšiřovat svoji moc.

Aktivity ruských žoldáků v Jemenu zůstávají záhadou - jak třeba vstoupili do země, když území ovládané Húsíy je neprodyšně uzavřeno. Každý přístup je ovládaný saúdskými nebo emirátskými silami. Wagnerovci by mohli vstoupit do Jemenu pouze se souhlasem Rijádu a Abú Dhabí, které by sotva umožnili svému nepříteli poslat posily, na druhou stranu saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salman předvedl, že je schopen všeho., a v Emirátech jsou ruské firmy jako doma.

Západní státy si Putinovu loupežnickou praxi nemohou dovolit, protože jejich armády jsou pod silnou kontrolou veřejnosti, a třebaže v Iráku byly US obviňovány, že zde brání zájmy US soukromých firem, US chování v Iráku nelze ani zdaleka srovnávat s Putinovou taktikou bohatnout na těžebních licencích soukromých firem svých „ soukromých „ oligarchů za přímé spolupráce zkorumpovaného armádního velení.

2018 ukrajinská rozvědka odhalila, že společnost Volk International Training Center, která poskytuje výcvikové služby pro civilisty mj. v Madˇarsku, Německu, Řecku a Itálii, jsou ve skutečnosti zaměstnanci Wagnerovy skupiny.

Situace kolem wagnerovců eskalovala 30.6.2019, kdy se na internetu objevilo video o brutální vraždě v Sýrii z roku 2017, kdy plynně rusky mluvící muži mučili zajatce, jenž dezertoval z Asádovy armády, v Syrské poušti, a nakonec ho stˇali. Vražda se odehrála nedaleko ruské základny u Shayr, kterou zde Rusové mají od jara 2017. Žalovala je s pomocí tří nevládních organizací sestra zavražděného.

Novaja gazeta identifikovala jednoho z nich jako Stanislava D., wagnerovce od roku 2016, a fontanka.ru identitu druhého odhalila jako 39letého Rusa, veterána z Čečny.

Po vypuknutí skandálu Peskov tvrdil, že ruské úřady nemají s wagnerovci nic společného, ale fontanka.ru spojení mezi nimi prokázala : ruští vrazi přijeli do Sýrie poté, co syrský ministr ropy a plynu Ali Ghanem jednal v Moskvě v prosinci 2016 s ministrem energetiky s Alexandrem Novakem a se šéfy Gazpromu a Rosněftu o tom, že Rusové budou střežit území se syrskou ropou a plynem, za což dostanou 25% podíl z vytěžené ropy a plynu.

Po jejich jednání Euro Polis LLC podepsala se syrskou vládou memorandum. Euro Polis byla registrována 13.7.16 v Krasnogorsku s jediným zaměstnancem, který byl i jejím šéfem – Olegem Erokhinem, napojeným na Putinova slouhu pro špinavé práce Prigožina.

Jevgenij Prigožin se narodil v Leningradu v roce 1961, byl zatčen v roce 1979 za krádež a odsouzen podmíněně na 2,5 roku vězení, načež začal pracovat pro chemičku, která měla ubytovnu pro trestance. Prigožin nerespektoval podmínky rozsudku, vrátil se do Leningradu, kde pokračoval v trestné činnosti. 1981 byl znovu zatčen za krádež a podvod, a byl odsouzen na 12 let vězení, plus si musel odsedět 1 rok z předchozího trestu. Dostal se do trestní kolonie s maximální ostrahou, ze 13 si odseděl 9 let a byl propuštěn na podmínku.

Po propuštění v 90. letech se Prigožin vrátil do Petrohradu, kde díky svým známostem z podsvětí ( mj. Roman Cepov, ředitel Baltik-Eskort, jenž zajištˇoval ochranku Putinovi ), zahájil rychlý vzestup do světa cateringu, který vynesl jeho společnost mezi dodavatele, kteří se starají o kremelské slavnostní večeře ( odtud přezdívka „ Putinův šéfkuchař „ ).

Korotkov objevil další obvinění proti Prigožinovi : žena, která dohlížela na subdodavatelské uklízečské firmy, se kterými kontrakt pro armádu podepsal Prigožinův Concord, tvrdila, že většina peněz za uklízečské práce pro armádu měsíčně mizela v objemu 2 milióny rublů měsíčně ( 30.000 dolarů ) neznámo kde. „To není úklid – to je Klondike,“ prohlásila. Když na tuto defraudaci upozornila ústředí Concordu, Concord s ní okamžitě ukončil pracovní poměr.

Prigožin tak vstoupil do kruhu oligarchů blízkých Putinovi, do systému osobních vztahů, který tvoří paralelní mocenskou strukturu s oficiální byrokratickou.

Autor: Andrea Kostlánová | pátek 15.7.2022 21:33 | karma článku: 19.67 | přečteno: 591x

Další články blogera

Andrea Kostlánová

Prigožin Putinovi financuje soukromou armádu a ovlivňuje volby v zahraničí

V Rusku je celá řada agentur ( např. E.N.O.T. Corp, která na Balkáně, v Bělorusku a na Ukrajině organizovala „ vlastenecké „ tábory pro mladé lidi ), které zaměstnávají žoldáky, kteří vedle toho, že poskytují ostrahu zahraničním

8.8.2022 v 23:16 | Karma článku: 10.56 | Přečteno: 207 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Jak Putin používáním žoldnéřů pošlapává ruskou ústavu

Na základě článku 359 trestního zákoníku RF, který vstoupil v platnost 1996, je žoldnéřství nezákonné a protiústavní. Toto ustanovení odvozuje svoji legitimitu z čl. 13 odst. 5 Ústavy.

8.8.2022 v 13:30 | Karma článku: 13.09 | Přečteno: 238 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Ruská taktika na Ukrajině je stejná jako 1979 v Afghánistánu

Jihoamerické vojenské diktatury se svými represemi proti levicovým silám usnadnily Kremlu, aby zde šířil komunistickou ideologii a zakládal polovojenské skupiny s cílem vyvolat občanskou válku a dosadit Kremlem sponzorované loutky

5.8.2022 v 20:01 | Karma článku: 18.10 | Přečteno: 362 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Putinovi žoldnéři wagnerovci totálně pohořeli v Mosambiku

Poté, co byla před několika lety objevena ropa a zemní plyn ve východní Africe, zejména v Mosambiku a v Tanzanii, objevili se v této části světa i Putinovi žoldáci wagnerovci, načež 2017 vypukly nepokoje proti prozápadní

28.7.2022 v 18:41 | Karma článku: 18.35 | Přečteno: 501 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ivo Cerman

I přes silná gesta je USA vnitřně rozložená velmoc

Americká levice dělá silná gesta navenek, ale přitom pokračuje v rozkládání Ameriky zevnitř. Slyšeli jste o projektu 1619? Naše média mlčí.

12.8.2022 v 15:45 | Karma článku: 12.66 | Přečteno: 129 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Cirkus Babiš

Přijede kamkoliv, vstupné se neplatí, vzrušení zajištěno. Novodobý cirkus s principálem a šaškem v jedné osobě je fenomenem současné doby.

12.8.2022 v 8:04 | Karma článku: 38.78 | Přečteno: 2972 | Diskuse

Michal Sabó

Jak naložit s Rusy? Kolektivní vina nebo přijde lustrování?

Na území ČR žijí tisíce obyvatel z bývalého SSSR. Jedni jsou na ruský původ hrdí, druzí veřejně kritizují Putina. Jak s nimi naložit? Máme si zachovat lidskost nebo jim to dát lidově řečeno sežrat?

12.8.2022 v 6:21 | Karma článku: 22.21 | Přečteno: 1355 | Diskuse

Karel Trčálek

Chtělo by to zklidnit hormon, pane Babiš!

Na aktuální titulce našeho blogu mě tentokrát zaujal, ostatně jako vždy, článek paní Kateřiny Lhotské. To podstatné v něm paní Lhotská řekla, dovoluji si proto jen připojit pár drobných doplňujících poznámek

11.8.2022 v 17:58 | Karma článku: 23.59 | Přečteno: 504 | Diskuse

Jana Marková

Mantra evropského volného trhu. Jinak řečeno, vezmeme si všechno, co se nám hodí.

Říká se tomu volný trh. Po listopadu 89 nám řekli, že to je jediný možný způsob, jak se stát součástí Západu. Už nám ale neřekli, že ten „volný“ trh vůbec není volný.

11.8.2022 v 13:18 | Karma článku: 40.71 | Přečteno: 1759 | Diskuse
Počet článků 1082 Celková karma 14.51 Průměrná čtenost 1384

Mám doktorát z mezinárodního práva a zahraničněpolitické vztahy jsou mojí vášní. Motto pro můj blog : "Take away that pudding, it has no theme." Winston Churchill

email : kostlannova@email.cz

Najdete na iDNES.cz