Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 12. srpna 2022 Klára

Putinovi žoldnéři wagnerovci totálně pohořeli v Mosambiku

28. 07. 2022 18:41:25
Poté, co byla před několika lety objevena ropa a zemní plyn ve východní Africe, zejména v Mosambiku a v Tanzanii, objevili se v této části světa i Putinovi žoldáci wagnerovci, načež 2017 vypukly nepokoje proti prozápadní

socialistické vládě FRELIMO, organizované historickým protikomunistickým hnutím RENAMO . V červnu 2018 se do protivládních nepokojů zapojili „ islámisté “, proti kterým mosambické vládě pomáhá JAR a Tanzánie, sousedící s problémovou provincií Cabo Delgado.

Protivládní nepokoje v nejchudší mosambické provincii Cabo Delgado začaly útokem na 3 policejní stanice milic ze salafistické ( Korán vykládá doslovně ) džihádistické organizace Ahlus Sunna Wal Jam/aa (ASwJ).

Skupina se financuje prodejem heroinu, obchodem se slonovinou a ilegální těžbou a prodejem vzácných drahokamů, zejména rubínů.

V letech 2009 - 2012 začalo mnoho chudých lidí nelegálně těžit a prodávat drahokamy, když ale vláda udělila licenci na těžbu dolů anglo-mosambickému konsorciu, proti nelegálním těžařům vojensky zasáhla.

Objevení významných nalezištˇ zemního plynu v této provincii sociální situaci zhoršilo, mnoho zemědělských pozemků bylo násilně vyvlastněno, rybářům byl zakázán přístup do rybolovných oblastí.

Milicionáři z Ahlus Sunna wal Jamaa šíří salafistickou ideologii a ničí nesalafistické mešity a školy.

Ofenzíva tudíž nebyla zaměřena jen proti vládním silám, ale i na podrobení si místních obyvatel, kteří, pokud nevstoupí do džihádistických milic, trpí krutými odvetami ( islámisté vypalovali neposlušné vesnice, ve jménu Alláha uřezávali lidem hlavy, unášeli a znásilňovali jako Rusové za Putinovy agrese vůči Čečně, kterou KGB major Putin napadl jako úřadující premiér 7/8.8.1999 pod záminkou, že „ nějaká „ Islámská mezinárodní brigáda, možná zárodek IS, dle Putina řízená čečenskou vládou, napadla Dagestán, a že za bombovými útoky proti ruským panelákům stáli rovněž čečenští islámisté ( ve skutečnosti všechny tyto teroristické útoky zosnovala a realizovala Putinova FSB za pomoci Putinových užitečných idiotů z řad čečenských kolaborantů, kteří byli později fyzicky zlikvidováni, jako vůdci separatistů na Ukrajině, viz mj. mé články Rjazaň – září 1999, Putin trval na hexogenu, Patrušev na cukru ...+ Poté, co místní velitelé Putinovi pomohli Donbas rozvrátit ... ).

V bývalých portugalských koloniích v Mosambiku a Angole Kreml po odchodu Portugalců a občanské válce dosadil „ marxistické “ vlády, které finančně vydržoval, a vojensky střežil kubánskými vojsky.

Po rozpadu sovětského impéria vztahy s nimi obnovil Putin, s Maputem Kreml 2015 podepsal dohodu o spolupráci ve vojenské oblasti ( vyslání wagnerovců k potlačení vzpoury v těžební provincii Cabo Delgado ), a v dubnu 2018 dohodu, která povoluje ruským vojenským lodím vstup do mosambických přístavů ( ratifikována v 8/2019 po návratu mosambické delegace z Kremlu ).

Klíčová byla návštěva prezidenta Filipa Jacinta Nyusiho v Kremlu 21.8.2019, jenž do Moskvy přijel jako první africký prezident od roku 1987.

Dorazil spolu s ministrem nerostných zdrojů a energetiky a dalších členů vlády, kteří v Kremlu podepsali několik obchodních a energetických dohod, z nichž nejdůležitější byla dohoda mezi Rosněftem a Empresa Nacional de Hidrocarbonetos, státním energetickým konglomerátem Mosambiku.

Krátce před cestou do Moskvy mosambická vláda udělila kontrakt, o který se ucházely i soukromé žoldnéřské firmy OAM a Black Hawk, wagnerovcům, kteří sice oficiálně neexistují, byli však nejlevnější ...

Jako první o příjezdu wagnerovců informoval portugalský novinář Nuno Felix, jenž na svém twitterovém profilu popsal přílet ze dne 19.9.2019 200 Putinových žoldáků wagnerovců, včetně příslušníků elitních jednotek, na letiště Nacala v provincii Nampula. Byli ubytováni ve třech kasárnách v severních provinciích Nampula, Macomia a Mueda.

Přiletěli na palubě An-124 224. letky ruského ministerstva obrany, aby mosambické národní armádě poskytli „ technickou pomoc „ . Kreml popřel, že by měl v Mosambiku vojáky.

25.9.2019 přistálo v provincii Nampula druhé ruské nákladní letadlo 224.letky s velkorážnými zbraněmi a municí pro wagnerovce. Dostali i tři vrtulníky s posádkou, včetně vrtulníku Mi-17. Náklad byl poté dopraven do provincie Cabo Delgado, kde od října 2017 řádili „islámisté“.

8.10.2019 dorazila do mosambického přístavu Nacala ruská lodˇ naložená zbraněmi a výbušninami.

Mosambik se pro wagnerovce, kteří byli najati pro boj s povstalci, okamžitě stal pastí - neznali prostředí ani místní zvyky, nemluvili portugalsky. Terén byl velmi odlišný od syrského a libyjského, wagnerovce překvapila i taktika využívaná džihádisty z Cabo Delgado.

V prvních třech měsících bylo zabito nejméně 10 wagnerovců ( hned při první přestřelce padlo 5 wagnerovců, jednomu byla stˇata hlava, hlavy byly později stˇaty i dalším wagnerovcům ). Viz mj. The Moscow Times z 31.10.2019 " 7 Kremlin-Linked Mercenaries Killed in Mozambique in October — Military Sources ".

Wagnerovci umírali nejen v bojích, ale i po četných přepadeních, když se nechali vlákat do pasti na silnice, kde na jejich konvoje čekaly vybudované barikády. V některých případech byli i obětí přátelské palby, což podkopalo důvěru mezi Rusy a mosambickou armádou/FADM, takže spolupráce mezi nimi téměř ustala.

Wagnerovci s vládními jednotkami provedli jen pár úspěšných operací podél hranic s Tanzánií, ale povstalci jim údery brzy vrátili a své útoky stupňovali.

Podle Johna Gartner, šéfa OAM, bývalého rhodéského vojáka, byli wagnerovci v Mosambiku jako ryba na suchu, a zakladatel Black Hawk, jihoafrický pluk. Dolf Dorfling, uvedl, že wagnerovci začali hledat místní experty pro boj s povstalci.

Již v listopadu 2019 byla část wagnerovců po těžkých ztrátách stažena, ale stále byli v přístavu města Pemba a v přístavním městě Mocímboa da Praia.

K lednu 2020 se útoky povstalců v Cabo Delgado rozšířily na 9 z 16 krajů provincie, třebaže dle kontraktu měli wagnerovci provincii Cabo Delgado dobýt do konce roku 2019.

23.3.2020 džihádisté dobyli na wagnerovcích klíčové město v provincii Cabo Delgado – přístav Mocimboa de Praia, třebaže v 2/2020 Utkinovi wagnerovci dostali od ruského ministerstva obrany novou výzbroj ( let s výzbrojí startoval z ruského mezinárodního letiště Bajkal v Ulan Ude ).

Mosambická vláda nebyla s prací ruských žoldáků spokojena, smlouvu vypověděla, a obrátila se na jihoafrickou PMC South African Dick Advisory Group, která se zapojila do bojů již 8.4.2020, kdy spolu s vládními jednotkami za pomoci vrtulníků napadli a zničili povstalecké základny ve dvou krajích.

Současně jako vždy Kreml vedl v Maputu informační válku s cílem zajistit znovuzvolení Nyusiho. Od 23.9.2019, kdy wagnerovci do Maputa dorazili, se na Facebooku objevily různé profily a skupiny, které chválily odcházejícího prezidenta a diskreditovaly opozici.

Prigožin byl zapleten i do akcí nevládní organizace AFRIC, která měla na starosti činnosti související s volbami, jako je monitorování hlasování, a šíření volebních výsledků. AFRIC dostával finance výhradně v kryptoměnách, a jeho účet na Facebooku zablokovala společnost vedená Markem Zuckerbergem právě kvůli spolupráci AFRICu s Prigožinem.

Wagnerovci byli hlášeni v Angole, Zimbabwe, Madagaskaru, Guineji, v Guinea Bissau, a v Demokratické republice Kongo.

Viz mj. thedailybeast.com z 2.1.2018 "A Russian Blackwater? Putin's Secret Soldiers in Ukraine and Syria „ .

Autor: Andrea Kostlánová | čtvrtek 28.7.2022 18:41 | karma článku: 18.35 | přečteno: 501x

Další články blogera

Andrea Kostlánová

Prigožin Putinovi financuje soukromou armádu a ovlivňuje volby v zahraničí

V Rusku je celá řada agentur ( např. E.N.O.T. Corp, která na Balkáně, v Bělorusku a na Ukrajině organizovala „ vlastenecké „ tábory pro mladé lidi ), které zaměstnávají žoldáky, kteří vedle toho, že poskytují ostrahu zahraničním

8.8.2022 v 23:16 | Karma článku: 10.56 | Přečteno: 207 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Jak Putin používáním žoldnéřů pošlapává ruskou ústavu

Na základě článku 359 trestního zákoníku RF, který vstoupil v platnost 1996, je žoldnéřství nezákonné a protiústavní. Toto ustanovení odvozuje svoji legitimitu z čl. 13 odst. 5 Ústavy.

8.8.2022 v 13:30 | Karma článku: 13.09 | Přečteno: 238 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Ruská taktika na Ukrajině je stejná jako 1979 v Afghánistánu

Jihoamerické vojenské diktatury se svými represemi proti levicovým silám usnadnily Kremlu, aby zde šířil komunistickou ideologii a zakládal polovojenské skupiny s cílem vyvolat občanskou válku a dosadit Kremlem sponzorované loutky

5.8.2022 v 20:01 | Karma článku: 18.10 | Přečteno: 362 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ivo Cerman

I přes silná gesta je USA vnitřně rozložená velmoc

Americká levice dělá silná gesta navenek, ale přitom pokračuje v rozkládání Ameriky zevnitř. Slyšeli jste o projektu 1619? Naše média mlčí.

12.8.2022 v 15:45 | Karma článku: 15.15 | Přečteno: 195 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Cirkus Babiš

Přijede kamkoliv, vstupné se neplatí, vzrušení zajištěno. Novodobý cirkus s principálem a šaškem v jedné osobě je fenomenem současné doby.

12.8.2022 v 8:04 | Karma článku: 39.21 | Přečteno: 3149 | Diskuse

Michal Sabó

Jak naložit s Rusy? Kolektivní vina nebo přijde lustrování?

Na území ČR žijí tisíce obyvatel z bývalého SSSR. Jedni jsou na ruský původ hrdí, druzí veřejně kritizují Putina. Jak s nimi naložit? Máme si zachovat lidskost nebo jim to dát lidově řečeno sežrat?

12.8.2022 v 6:21 | Karma článku: 22.73 | Přečteno: 1423 | Diskuse

Karel Trčálek

Chtělo by to zklidnit hormon, pane Babiš!

Na aktuální titulce našeho blogu mě tentokrát zaujal, ostatně jako vždy, článek paní Kateřiny Lhotské. To podstatné v něm paní Lhotská řekla, dovoluji si proto jen připojit pár drobných doplňujících poznámek

11.8.2022 v 17:58 | Karma článku: 23.75 | Přečteno: 511 | Diskuse

Jana Marková

Mantra evropského volného trhu. Jinak řečeno, vezmeme si všechno, co se nám hodí.

Říká se tomu volný trh. Po listopadu 89 nám řekli, že to je jediný možný způsob, jak se stát součástí Západu. Už nám ale neřekli, že ten „volný“ trh vůbec není volný.

11.8.2022 v 13:18 | Karma článku: 40.75 | Přečteno: 1776 | Diskuse
Počet článků 1082 Celková karma 14.51 Průměrná čtenost 1384

Mám doktorát z mezinárodního práva a zahraničněpolitické vztahy jsou mojí vášní. Motto pro můj blog : "Take away that pudding, it has no theme." Winston Churchill

email : kostlannova@email.cz

Najdete na iDNES.cz