Švédské stíhačky a ruská hrozba

US spojenci jsou s vlkem Putinem + s Pekingem v zádech velmi nervózní, nejsou již přesvědčeni, že je Washington schopen plnit funkci globálního četníka – bývalý šéf saúdskoarabské zpravodajské služby Putinovu agresi vůči Ukrajině komentoval slovy:                “ Pojídá-li vlk ovci, ví moc dobře, že jí nikdo nepřijde na pomoc „ …  

28.10.013 ruské bombardéry opět ( na jaře 013  „poletovaly“  nad švédským neobydleným ostrovem Gotska Sandön ) nacvičovaly útok proti pobaltským zemím, Polsku/PL a Švédsku – z uskupení 5 letounů dva nadzvukové strategické bombardéry s měnitelnou geometrií křídel TU-22M/“Backfire“  byly zaměřeny švédským radarem, když vyletěly ze vzdušného prostoru/VP Finského zálivu.

Jejich rejdění na obloze po celou dobu přihlížely, pár km od nich, dva švédské víceúčelové bitevní letouny JAS-39 Gripen (SAAB).

Švédská armáda každoročně zaznamenává zvýšenou aktivitu  ruských strategických bombardérů i stíhaček ve švédském VP, a jejich hrozbu bere vážně – ruské letectvo je podle ní ve svých cvičeních každým rokem „ agresívnější s jasným tématickým zaměřením „, uvedla švédská ministryně obrany Karim Enström, avšak podotkla, že „ RF cvičením žádné mezinárodní předpisy neporušila „.

( 18.7.014, jeden den po sestřelení Boeingu MH17, se ve VP Baltského moře odehrála studenoválečnická scénka jako vystřižená z filmu Top Gun, když ruské stíhačky nad Baltským mořem pronásledovaly US výzvědný letoun ze 60.let RC-135 River Joint, který odposlouchává a dešifruje komunikaci – jen o vlásek ruským stíhačkám unikl do švédského VP ) …

Švédsko, od roku 95 člen EU, navýšilo svůj vojenský rozpočet, a vláda po ruské okupaci Krymu rozhodla o vybavení švédských stíhaček nové generace střelami s plochou dráhu letu rovněž nové generace s dosahem 1.000 km ( dnešní uletí jen polovinu této vzdálenosti), které budou umět létat v nízkých výškách, budou mít GPS navigaci, a budou moci manévrovat jako letadlo.

Finsko a Rusko se vyzbrojují stejnými typy zbraní.

Lockheed Martin v roce 05 pojmenoval svoji stíhačku F-35 pátou generací stíhaček, ale jeho konkurenti tvrdí, že stíhačky čtvrté generace umějí všechno, co umí F-22 či F-35.

Čas. Aviation Week and Space Technology ze 24.3.014 tvrdí, že švédské stíhačky JAS39-E Gripen  představují již stíhačky generace šesté, protože koncept 5. generace je již 30 let starý – technologie z roku 95, natož z roku 85, mají již flintstonovský nádech doby pazourkové   …

Budoucí vojenský konflikt bude veden především systémy zpravodajskými, varovné výstrahy a průzkumnými / ISR (Intelligence, Surveillance, Reconnaissance) – nebude záležet na počtu bitevních letounů, ale na jejich schopnostech poskytnout pilotovi situační povědomí/situational awareness, software bude rozhodným kritériem  -  a právě špičkové specializované senzory založené na nitridu gallia /GaN, a další elektronika švédských JAS39-E Gripen již spadají podle US časopisu do kategorie 6. generace ( motor je americký, radar britský, infračervený pátrací  a sledovací systém italský ).

Švédský parlament/ Riksdag požaduje vyslat vojenskou jednotku na ostrov Gotland (Visby).

Podle listu Dziennik Zbrojny z 5/014 PL dle mezivládní dohody z roku 013 dostalo v 5/014 od Německa první dodávku bitevních tanků Leopard 2A5 v počtu 11 kusů, druhá dodávka se uskuteční ještě letos, další v roce 015, celkem PL dostane 105 ks,  dále 14 ks tanků Leopard 2A4, 18 vyproštˇovacích tanků, 120 ks nákladních aut Mercedes + Unimog, lehká vozidla a další výzbroj, vše za částku 246 mil. dolarů ( z přebytků Bundeswehru ).

Leopardy dostala 34. tanková divize, doposud vyzbrojená jen lehkými tanky PT-91.

Také země visegrádské čtyřky oznámily v 10/013 vytvoření společné bojové jednotky o 3.000 mužích, funkční možná od roku 016, což bylo stvrzeno v 4/014 po ruské okupaci Krymu.  

Evropské státy se začínají pro případ  ruského útoku „ zaopatřovat „ samy, třebaže Obama na svém asijském turné neskrblil přísliby rozsáhlé vojenské pomoci, např. v Japonsku prohlásil, že vzájemná smlouva o vojenské pomoci pokrývá „ veškeré japonské území, včetně Čínou nárokovaného strategického souostroví Senkaku „ …

V Jižní Koreji, kde je rozmístěno 28.000 US vojáků, Obama provolával, že  „ jeho vláda ani na chvilku nezaváhá a vojenskou silou ubrání všechny US asijské spojence“ , zatímco na Filipínách podepsal novou desetiletou smlouvu, která US jednotkám podstatně rozšiřuje práva na zdejších  US základnách ( viz moje podrobnější články k jihovýchodní Asii/Jihočínskému moři).

Zatímco byl Obama v 4/014 na novém asijském turné, US výsadkáři s výraznými insigniemi na uniformách ( aby si je nepletli s Putinovými vojáky v uniformách bez insignií ) dorazili do Estonska na společné cvičení s PL a se třemi malými pobaltskými státy, které se převelice obávají ruské hrozby.

Pobaltské státy jsou nesmírně zklamány nejen US postojem k Putinově agresi, ale i postojem EU, prohlásil estonský prezident Toomas Ilves, a dodal: „ Již není čemu věřit „ – je jen otázkou času, kdy se první ruský tank objeví na mostu přes řeku Narva na estonsko-ruské hranici ...

Obamovy štědré přísliby však byly jen nevýrazně sehranou rolí, třebaže dle ( vysoce symbolického) článku 5 NATO je Washington povinen použít k obraně svých evropských partnerů vojenskou sílu ( viz můj článek Falklandy 1982, neutralita a článek 5 NATO).

Obamova politika sice nemusí být vždy „ sexy“ , jak prohlásil, ale z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že US společnost je silně apolitická, a zejména Evropa jí nic zásadního neříká  – jen 6% Američanů by souhlasilo s vojenskou pomocí Ukrajině …

Na druhé straně, evropští členové NATO, kromě Británie, nedodržují doporučení aliance vynakládat na vojenský rozpočet alespoň 2% HNP.

Medvěděv varuje Putina před Čínou

Medvěděv 9.8.012 varoval Putina před čínskými záměry na Sibiři a ruském Dálném východě, bohatém na suroviny i na zemědělskou půdu, a vyzval jej, aby připravoval obranu Sibiře a ruského Dálného východu, velmi řídce osídlených oblastí, před „ nadměrnou expanzí s ním sousedících států „ , a aby zabránil tvoření enkláv obývaných neruskými státními příslušníky ( 140 mil. obyvatel RF, bohaté na přírodní zdroje, proti 1.3.mld Číňanů v zemi bez přírodních zdrojů ), které na Dálném východě rostou jako houby po dešti .

Putin proto vyhlásil nová přistěhovalecká pravidla : Číňané se na ruském Dálném Východě mohou usazovat, jen složí-li zkoušky z ruštiny a z ruské historie,  a vyznávají-li pravoslaví …

Kreml si však musí Peking hýčkat kvůli odběratelským smlouvám na ruskou ropu a plyn, takže počínštˇování ruského Dálného východu stejně nezabrání, o to více, že ruské dálnovýchodní projekty financuje Čínská rozvojová banka ( Peking půjčuje již ve větším objemu než Světová banka ).

RF souhlasila, že se stane tranzitní zemí čínské Hedvábné stezky z asijského Tichomoří do Evropy, která v žádném případě nebude fyzickou replikou té, která přes Persii spojovala Čínu s jejími obchodními partnery ve Středomoří.

Půjde o námořní (severní arktická trasa je podstatně kratší, a tím podstatně levnější ) a pevninský koridor ( z ruské strany trans-sibiřskou + bajkalsko-amurskou železnici, do kterých RF investuje 18 mld dolarů ).

Peking má o severní trasu obrovský zájem, čínské obchodní lodě si trasu projely poprvé v létě 013 za asistence ruských ledoborců – do Rotterdamu dopluly o 15 dní dříve, než kdyby pluly přes Suez.

Peking dále hodlá investovat do projektu plynovodu Síla Sibiře, kterým povede zemní plyn po trase dlouhé 4.000 km z východosibiřské irkutské oblasti z ložisek Kovykta + Chajanda přes Vladivostok do Číny – přes bažinatý, hornatý a seismicky aktivní terén, na jejichž zprovoznění, nemluvě již o vybudování infrastruktury, Gazprom ještě v roce 011 neměl peníze ( ve smlouvě s Čínou z roku 013, podepsanou v 6/014, se  Kreml zavázal nová ložiska zprovoznit - Chajanda má být zprovozněna v roce 2019, a infrastrukturu vybudovat ).

RF má údajně do projektu vložit 55 mld dolarů, Čína 20 mld dolarů …

Již tři týdny po Putinově obsazení Krymu ruský velvyslanec při EU Vladimír Čižov prohlásil, že Peking na Krymu zamýšlí masívně investovat do hlubokovodního sevastopolského přístavu, a prohloubit jej na 25 m (jen první fáze bude stát 3 mld dolarů), protože sevastopolský přístav má být mj. čínským (náhradním) terminálem nové námořní trasy / „ Velké Hedvábné „   z Asie do Evropy  …

( Také US plánovaly obnovu středoasijské části Hedvábné stezky, jejímž středem měl být Afghánistán , a RF plánuje Eurasijskou unii, jejímž vesmírným středem by byl Kreml, ale protože ani RF ani US nemají peníze, vypadá to, že o skutečný „ remake“ Hedvábné stezky se postará Čína svým Ekonomickým koridorem, který pohltí, ve srovnání s čínskou představou, miniaturní projekt „ Hedvábné stezky“ americký i ruský ) …

Vládní rozhlasová stanice Hlas Ruska v 4/014 tvrdila, že Peking má o Krym, „ novou zemi nepřeberných možností“ , obrovský zájem – chce na něm mj. vybudovat solární elektrárny v hodnotě 5 mld dolarů, které  stáhne ze svého obdobného projektu v Nevadě …

Zatímco Peking natahuje ruce po Krymu, Kreml by rád skoupil veškeré evropské rafinérie ( samotná RF jich má málo, jako polorozvojová země je zvyklá surovou ropu jen vyvážet, nikoliv ji zpracovávat) , jak v 6/014 varovala Evropská komise.

Lukoil vlastní rafinérie v Bulharsku, v Rumunsku, v NL, v Itálii, a také Gazprom přes svoji firmu GazpromNeft skupuje rafinérie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Andrea Kostlánová | úterý 2.9.2014 15:21 | karma článku: 17,25 | přečteno: 1214x