Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 1. července 2022 Jaroslava

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jupp

Hweman Pokorny

Kde se da zjistit neco blizsiho o JP ? Je mozne, ze byl z Prahy, z oficirske a pravnicke rodiny ? Dekuji.

0/0
16.3.2012 0:19

dobré ráno

Re: Hweman Pokorny

Dobré ráno, nevím zda myslíte Heřmanna Pokorného (1882-1960), pocházejícího z české jen německy mluvící úřednické rodiny z Kroměříže, otec, kroměřížský poštmistr, některé zdroje uvádějí, že později  působil na Kreisamt v Brně, Těšíně, Opavě, ale třeba jde o jiného HP, byli rozvětvení, jeho bratranec Franciszek Pokorny, důstojník PL armády, byl stejně nadaným šifrantem ...

Heřman Pokorný měl rakouskou, a poté madˇarskou státní příslušnost, je zajímavé, že po okupaci H Sověty se aktivně zapojil do "budování" nového H, v letech 45-49 působil na zamini v BUD, poté odešel definitivně do důchodu.

Rozluštil za tři dny kód ruského genštábu, a podstatně tak přispěl k vítězství Rak. nad Rusy - v roce 1918 dostal nejvyšší rak. vyznamenání, které do té doby bylo uděleno jen generálům a jednomu letci, Gottfried von Banfield,  zmiňuje se o něm velmi pochvalně SU maršál Boris Šapošnikov v knize z roku 1929 Mozek armiji.

Hezký den, AK

0/0
16.3.2012 6:50

jupp

Re: Hweman Pokorny

Dekuji za obsaznou odpoved, chapeau ! Zajimavy chlapik. Na Wikipedii nema sice heslo, ale je uveden  s g von Banfield jako jedini dva negenaralove pocteni Militär-Verdienstmedailli (Signum Laudis) z celkem 30 nositelu.

Dotaz byl jen strelen od boku, protoze jsem si vzpomenul na nekolik dni stary rozhovor na dradio.de  s 'rote Renate' Renatou Schmidt (*1943, nemecka SPD politicka), ktera mluvila o svem zivote. Jeji otec, Pokorny, pochazel z Prahy z pry renomovane oficirsko juristicke rodiny ....

0/0
16.3.2012 8:42

jupp

gen F Mpravec

Reochu mne prekvapilo prikre odsouzeni gen F Moravce.Nejsem si vubec jisty, protoze jsem se o nej prilis nezajimal, pouze v souvislosti s prepadenim R Heydricha. Napada mne, zda negativni hodnoceni FM neni ulitbou dove vydani knihy, tedy normalizace 1975 ?

0/0
16.3.2012 0:16

dobré ráno

Re: gen F Mpravec

O pluk. (gen.) Moravci bylo všeobecně známo, že je " bezbřehý kariérista" , pomlouvající své konkurenty , které by jej mohli ohrozit v povýšení, a chovající se s naprostou arogancí a přezíravostí vůči svým podřízeným - svoji kariéru u Britů a US si postavil na A-54, třebaže na něm neměl žádnou zásluhu , píše o něm i jistý US pramen, který nechci uvést - ale chytří čeští zvídavci by si jej měli nalézt, protože je velmi poučný, k čemu vlastenecké úsilí za Protektorátu může být  v 21.stol.  našimi "spojenci"  zneužito ...

AK

PS : Štbkpt. Fárek mu ve své knize vytýká konkrétní organizační "tragédie" , které před svým odletem nezajistil .

0/0
16.3.2012 7:13

jupp

Re: gen F Mpravec

Dobry den.

Diky za odpoved, zatim jsem se nechytl, nenasel jsem zatim na netu nic zajimaveho, nebo to nevidim. Zas tak chytry nejsem.

Znam pouze master of spies, coz je samozrejme pramen subjektivni. Znam pouze master of spies, coz je samozrejme pramen subjektivni.

0/0
16.3.2012 9:57

Ladislav Jílek

Drobná poznámka

Jeden můj vzdálený příbuzný žil v České Třebové a pracoval na dráze. Před válkou přijel jeden pracovník ruského vlevyslaneství na sekretariát KSČ v ČTřebové, že by potřeboval mluvit s těmi, co pracují na dráze. Vybral si toho mého příbuzného a ještě jednoho a domluvil s nimi, že budou posílat na smluvenou adresu zprávy a vojenských transportech. Po obsazení zbytku republiky Němci oba naverbované agenty přišli zatknout gestapáci. Zjistili, že pracovníci ruského velvyslanectví odešli a nechali tam kartotéky s pravými jmény. Příbuzný koncentrák přežil, ten druhý ne.

0/0
14.3.2012 22:28

dobré ráno

Re: Drobná poznámka

Velmi poučné a velmi zajímavé, utvrdil jste mne v tom, k čemu jsem již posbírala pár informací, děkuji za přečtení článku a tuto informaci, přeji hezký den, AK

0/0
15.3.2012 5:10

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz